Reklama

Reklama

Nie żyje Jan Krzyżanowski. Aktor i mąż Sławy Przybylskiej miał 83 lata

Nie żyje Jan Krzyżanowski. Popularny aktor ("Śmierć jak kromka chleba", "Constans") i mąż piosenkarki Sławy Przybylskiej miał 83 lata.

Nie żyje Jan Krzyżanowski. Popularny aktor ("Śmierć jak kromka chleba", "Constans") i mąż piosenkarki Sławy Przybylskiej miał 83 lata.
Jan Krzyżanowski w 2010 roku /Piotr Bławicki /East News

Jan Krzyżanowski spędził ostatnie dwa miesiące w zakładzie opiekuńczo-leczniczym po tym, jak przeszedł zabieg usunięcia krwiaków w mózgu. Aktor cierpiał również na niewydolność krążenia, przeszedł też ostatnio zapalenie płuc.

Niedawno 91-letnia Sława Przybylska podjęła decyzję o zabraniu męża do domu i osobiście opiekowała się aktorem.

"Miał długą chorobę — niewydolność krążenia, jeszcze zapalenie płuc się przyplątało. Tak bywa czasem. Swoje przeżył" - bratanek aktora, Arkadiusz Krzyżanowski, powiedział w rozmowie z Plejadą.

Reklama

Jan Krzyżanowski był mężem Sławy Przybylskiej od ponad 55 lat. Poznali się w 1963 roku po jednym z koncertów artystki. Rok później wzięli ślub. 

Jak Krzyżanowski: Najlepsze role

Aktorską karierę rozpoczynał od scen teatralnych. Znajdował się w zespołach teatrów: Rozmaitości (1963-66), Słowackiego (1966-74) i warszawskiego Teatru Studio (1984-88). W latach 1974-84 oraz 1988-2004 była aktorem Starego Teatru w Krakowie.

Kinowym debiutem Krzyżanowskiego był film "Znikąd donikąd" Kazimierza Kutza (1975). Z reżyserem pracował jeszcze przy "Śmierci jak kromka chleba" (1995), gdzie wcielił się w oficera Wojska Polskiego.

Krzyżanowskiego oglądaliśmy też w "Constansie" Krzysztofa Zanussiego (taternik), "Śmierci prezydenta" ( generał Kazimierz Sosnkowski), serialu "Polski drogi" (kapitan Tadeusz Miszczyk) oraz filmie "Karol. Człowiek, który został papieżem" (ojciec Józka).

Ostatnią rolą aktora był występ w filmie Jacka Koprowicza "Mistyfikacja" z 2010 roku, w którym wcielił się w postać męża Czesławy Oknińskiej.

Czytaj więcej:

Kevin Spacey: Kolejna osoba oskarżyła aktora o przestępstwa seksualne

Anne Heche: Rodzina zmarłej aktorki pozwana do sądu przez ofiarę wypadku

Hanna Englert studiowała w USA. Dlaczego wróciła do Polski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jan Krzyżanowski | Sława Przybylska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy