Reklama

Reklama

Jerzy Trela honorowym obywatelem miasta Krakowa

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Jerzemu Treli, zmarłemu 15 maja br. został przekazany na ręce córki aktora Moniki Treli podczas środowej sesji rady miasta.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Jerzemu Treli, zmarłemu 15 maja br. został przekazany na ręce córki aktora Moniki Treli podczas środowej sesji rady miasta.
Jerzy Trela /Beata Zawrzel /Reporter

11 maja br., na kilka dni przed śmiercią Jerzego Treli Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyznała aktorowi najwyższe krakowskie wyróżnienie - honorowe obywatelstwo miasta - "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej" - uzasadniono.

"Jest to dla nas ogromnie ważna chwila, że możemy wręczyć akt nadania honorowego obywatelstwa naszego miasta. Niech zostanie on znakiem wielkiego uwielbienia wszystkich krakowian dla kunsztu zawodowego, pasji twórczej i pięknej osobowości pana Jerzego Treli" - mówił podczas środowej sesji przewodniczący rady miasta Rafał Komarewicz.

Reklama

Laudację na cześć zmarłego artysty wygłosił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Nadanie Jerzemu Treli tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa to zaledwie próba spłacenia chociaż części tego ogromnego długu, który wszyscy mamy wobec Mistrza za lata jego pracy i wielkości jego sztuki wyznaczającej rangę polskiego aktorstwa" - podkreślił.

Majchrowski trawestując słowa Zofii Rysiówny z 2000 r. powiedział, że "każdy teatr, w którym grał Jerzy Trela dzięki niemu stał się narodowym".

"Bliscy przyjaciele, uczniowie, wszyscy, którzy mieli szczęście znać Jerzego Trelę mówią dziś jednym głosem - to był jeden z najwybitniejszych współczesnych aktorów, artysta noszący w sobie iskrę geniuszu" - wskazał Majchrowski.

Według niego Trela "był nie tylko artystą, ale też, a wręcz przede wszystkim, dobrym człowiekiem, pełnym szacunku dla innych, ciepłym, gotowym do pomocy".

"Przez całe życie Jerzy Trela uchylał przed widzami rąbka absolutu, a zarazem nigdy nie pozwolił, by to go odmieniło, nie postrzegał siebie jako postaci wyjątkowej, w jego osobie niesamowitość łączyła się ze skromnością" - podkreślił prezydent Krakowa.

Jerzy Trela: Kariera

Jerzy Trela (ur. 14. marca 1942 r. - zm. 15 maja 2022 r.) był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, obecnie Akademii Sztuk Teatralnych. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969). Współtworzył krakowski Teatr Stu. Zadebiutował jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Na deskach teatralnych wystąpił po raz pierwszy w 1969 r. - zagrał główną rolę w "Nosie" Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości.

Wcielił się także w postać m.in. Gustawa-Konrada w "Dziadach" Mickiewicza (reż. Konrad Swinarski, 1973); Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego (reż. Konrad Swinarski, 1974), Jaszy w "Wiśniowym Sadzie" Czechowa (Jerzy Jarocki, 1975); Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego (Maciej Prus, 1977) i Klaudiusza w "Hamlecie" Szekspira (Andrzej Wajda, 1981).

Jerzy Trela: Kinowe role

W kinie zadebiutował rolą w "Dniu oczyszczenia" Jerzego Passendorfera. Potem nastąpiły zawodowe spotkania z Kazimierzem Kutzem przy okazji "Soli ziemi czarnej", Andrzejem Wajdą przy obrazie "Człowiek z żelaza", Jerzym Hoffmanem, u którego zagrał w "Znachorze" i "Starej baśni". Wybitne kreacje aktor stworzył w filmach "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza i "Anioł w szafie" Stanisława Różewicza. Współpracował także z Krzysztofem Kieślowskim, Filipem Bajonem i Agnieszką Holland.

Na początku XXI wieku mogliśmy oglądać Jerzego Trelę w różnorodnych rolach: jako kloszarda Szajbusa w komedii "Anioł w Krakowie" i "Zakochany Anioł", jako szefa gangu o pseudonimie Cygaro w sensacyjnym filmie "Skorumpowani".

Jerzy Trela zagrał również w filmie "Trick", a w 2011 roku wystąpił w obrazie "Być jak Kazimierz Deyna". Pojawił się też w oscarowej "Idzie" (2013), "Ziarnie prawdy" (2014) Borysa Lankosza czy "Królu życia" (2015). Nie mogło go zabraknąć w rozgrywającym się w środowisku teatralnym serialu "Artyści" (2016).

Jerzy Trela przez wiele lat uczył aktorskiego rzemiosła studentów PWST w Krakowie (obecnie Akademii Sztuk Teatralnych), w latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.

W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz też:

Ten film wywołał w Polsce skandal. Teraz okazuje się, że to nie koniec

Erotyczne sceny i śmiałe sesje? Tak zaczynała polska gwiazda

Niewiarygodne, do czego się posunął, by zdobyć sławę. Wstrząsające sceny

Był u szczytu sławy, gdy zniknął. Kariera zniszczona przez seks

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Trela

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy