Reklama

Jan Mayzel: Pogrzeb aktora "Klanu"

W środę w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie odbyło się ostatnie pożegnanie aktora Jana Mayzela. Znany z filmu "Miś" i serialu "Klan" artysta spoczął na miejscowym cmentarzu.

W środę w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie odbyło się ostatnie pożegnanie aktora Jana Mayzela. Znany z filmu "Miś" i serialu "Klan" artysta spoczął na miejscowym cmentarzu.
Jan Mayzel spoczął na Starych Powązkach w Warszawie / Albert Zawada /PAP

Jan Mayzel - aktor znany m.in. z filmów "Miś" i "Kingsajz", a także takich seriali jak "Alternatywy 4" i "Klan" - zmarł 30 grudnia 2021 roku w wieku 91 lat. Prywatnie był mężem Zofii Merle. O jego śmierci poinformowali w mediach społecznościowych zaprzyjaźnieni artyści.

Kim był Jan Mayzel?

Jan Mayzel urodził się 5 stycznia 1930 r. w Milanówku. W 1955 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Został zapamiętany przez widzów jako aktor teatralny, filmowy i serialowy.

Na scenie zadebiutował 12 listopada 1955 r. w "Rozkazie 269" Włodzimierza Majakowskiego i Stiepana Kirsanowa w reż. Mieczysława Kotlarczyka na scenie Teatru Rapsodycznego w Krakowie.

Reklama

Występował w teatrach: Rapsodycznym (1950-51) i Młodego Widza (1955-57) w Krakowie, im. J. Osterwy w Lublinie (1957-58) i Dramatycznym w Elblągu (1984-85). Popularność zdobył w teatrach warszawskich: Powszechnym (1958-67), Komedia (1968-84 i 1987-90), na Targówku (1986-87) i Północnym (1990-91).

Widzowie dużego ekranu zapamiętali go z ról w takich filmach jak "Miś" Stanisława Barei oraz "Kingsajz" Juliusza Machulskiego. Grał w popularnych serialach ("Alternatywy 4", "Klan"). Udzielał także swojego głosu w dubbingach.

Po raz ostatni wystąpił na dużym ekranie w 2020 r. w filmie "Zieja" Roberta Glińskiego, gdzie kreował postać prałata Chełmickiego.

Był dwukrotnie żonaty z aktorkami: Zofią Kucówną oraz Zofią Merle. Jego syn z drugiego małżeństwa, Marcin, również pracował w branży filmowej. W 2013 roku w wieku 42 lat zmarł na chorobę nowotworową.

Zobacz również:

Operacje zniszczyły jej twarz. "To, co mi się stało, jest straszne"

Polka ukrywała włosy pod czapką. "Moja nowa fryzura stanie się sensacją"

Najpiękniejsza gwiazda PRL-u? Zniknęła na 20 lat. Co się stało?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jan Mayzel
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy