"Jak pokochałam gangstera" najczęściej wyszukiwanym filmem 2022 w Polsce
Każdego roku Google przygląda się temu, co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie. Czego dowiemy się z tegorocznego zestawienia jeśli chodzi o show-biznes? Potwierdziło się to, co od dłuższego czasu można było zaobserwować w świecie polskich filmowych i serialowych produkcji - rodacy coraz częściej je doceniają. Zatem w tym roku zagraniczne filmy zostały przyćmione przez te rodzime, a numerem jeden okazał się obraz "Jak pokochałam gangstera".
W mijającym roku Polacy niewątpliwie śledzili to, co działo się wokół procesu Johnny'ego Deppa - co pokazuje zainteresowanie Amber Heard, która zamyka pierwszą piątkę zestawienia najczęściej wyszukiwanych fraz w wyszukiwarce Google. W dalszej jego części znalazły się zapytania o Matę, Jerzego Stuhra, Sarę James, Willa Smitha i Simona Levieva, który wzbudził zainteresowanie dzięki serialowi Netflixa, "Oszust z Tindera".
Wspomniany tytuł uplasował się również dość wysoko w zestawieniu filmów, które rodaków interesowały najbardziej. Produkcja Netfliksa poświęcona słynnemu oszustowi uplasowała się na wysokiej trzeciej pozycji zestawienia, ustępując miejsca naszym rodzimym obrazom: kontrowersyjnemu "Jak pokochałam gangstera" i bijącej rekordy popularności "Furiozie".
To jedynie potwierdza coś, co możemy obserwować od pewnego czasu - polskie filmy niewątpliwie cieszą się rosnącym uznaniem wśród rodaków i wyprzedzają, przynajmniej według Google, największe światowe produkcje. Poza podium tego zestawienia znalazły się kolejno takie filmy, jak: "Gierek", "Batman", "Top Gun: Maverick", "Terrifier 2. Masakra w święta", "Uncharted", "Purpurowe serca" i "Koniec świata czyli Kogel Mogel 4".
Niekwestionowanym zwycięzcą kategorii "Seriale" w Polsce jest "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" traktujący o jednym z najsłynniejszych amerykańskich morderców. Tuż za nim znalazł się polski miniserial "Wielka Woda" przenoszący widza do roku 1997 i wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku. Podium zamyka serial fantasy "Sandman". Na czwartym miejscu znajdziemy "Zranione ptaki", a na piątym kolejny sezon hitowego "Stranger Things".
Tuż za nimi pojawia się następna polska produkcja - "Gang zielonej rękawiczki", a to nie ostatni polski akcent w serialowym zestawieniu, ponieważ na dziewiątym miejscu znalazł się kryminał "Behawiorysta". W zestawieniu znalazły się także takie produkcje jak: "Obserwator" (7. miejsce), "Kim jest Anna?" (8. pozycja) i zamykający to zestawienie "Heartstopper".
Od drobnego oszusta do ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii. "Jak pokochałam gangstera" to film inspirowany prawdziwą historią polskiego gangstera Nikodema "Nikosia" Skotarczaka.
Główny bohater - Nikoś to chłopak z nieposkromionym apetytem na sukces, który specjalizuje się w nielegalnym imporcie samochodów do Polski. Gigantyczne pieniądze, budowa samochodowego imperium, spektakularna ucieczka z więzienia. Jego życie to ciągła jazda bez trzymanki, która pokazuje jak wiele trzeba poświęcić, żeby móc pozostać sobą.
W tytułowej roli wystąpił Tomasz Włosok. Tomasz Włosok za drugoplanową rolą psychopatycznego gangusa Waldena w 'Jak zostałem gangsterem' (2020) dostał nagrodę na festiwalu w Gdyni. Jako Nikoś potwierdza, że nagroda nie była fanaberią jury. Włosok jest magnetyczny i pokazuje różne twarze Nikosia. (...) Film Kawulskiego jest idealnie skrojony pod Netflixa, który sprzeda go na każdej szerokości geograficznej. To popkulturowy produkt typowy dla drugiej dekady XXI wieku" - pisał dla Interii Łukasz Adamski.
Na ekranie partnerowali Włosokowi: Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Krystyna Janda, Sebastian Fabijański, Magdalena Lamparska, Julia Wieniawa, Eryk Lubos, Dawid Ogrodnik, Janusz Chabior oraz Edyta Herbuś.
Producentem obraz oraz jego reżyserem i współscenarzystą jest Maciej Kawulski - twórca filmu "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Scenariusz Kawulski pisał razem z Krzysztofem Gurecznym.