Reklama

Daniel Olbrychski gościem Kina na Granicy. "Aktor Europy"?

"Daniel Olbrychski – Aktor Europy" to nazwa aktorskiej retrospektywy filmowej tegorocznej edycji Kina na Granicy. Odtwórca wielu pamiętnych ról będzie gościem cieszyńskiego przeglądu.

"Daniel Olbrychski – Aktor Europy" to nazwa aktorskiej retrospektywy filmowej tegorocznej edycji Kina na Granicy. Odtwórca wielu pamiętnych ról będzie gościem cieszyńskiego przeglądu.
Daniel Olbrychski /Paweł Wodzyński /East News

Przez wielu uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia w Europie, Daniel Olbrychski zagrał w blisko 180 produkcjach kinowych i telewizyjnych. Debiutował w 1963. Występował w filmach najpopularniejszych polskich reżyserów: Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Antczaka, Jerzego Hoffmana, Janusza Kijowskiego, Stanisława Barei, Agnieszki Holland, Anny Jadowskiej i Krzysztofa Kieślowskiego. 

W 1970 zaczął występować także w produkcjach zagranicznych, m.in. u Volkera Schlöndorffa, Claude’a Leloucha i Nikity Michałkowa. Sceny z jednego z najsłynniejszych filmów z udziałem Olbrychskiego, "Ziemi obiecanej" kręcone były w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, który jest teraz główną sceną Przeglądu Kina na Granicy. 

Reklama

Daniel Olbrychski: Najwybitniejszy polski aktor?

"Daniel Olbrychski w znakomitym filmie Andrzeja Wajdy 'Wszystko na sprzedaż' zagrał samego siebie, aktora Daniela, który przejmuje niejako pałeczkę po tragicznie zmarłym Zbyszku Cybulskim. Był rok 1968. Po ponad pięćdziesięciu latach można śmiało powiedzieć, że nie zawiódł, nie rozczarował, godnie dzierży miano jednego z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych" - podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.

"Olbrychskiego trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Wciąż wymyka się, zaskakuje, nie pozwala na żadne podsumowania kariery. Znamy kilku Danieli Olbrychskich. Po pierwsze: wybitny aktor, polski artysta, którego dzięki filmom Wajdy, Leloucha, Hoffmana czy Schlöndorffa pokochał cały świat. Po drugie: postać bardzo ważna dla całego środowiska artystycznego, odważny, bezkompromisowy, nieukładowy" - dodaje Maciejewski.

Tegoroczne Kino na Granicy pokaże aż 15 filmów z udziałem Daniela Olbrychskiego. Większość z nich nie jest znana szerzej polskiej publiczności. W Cieszynie zobaczymy m.in. "Agnus Dei" Miklósa Jancsó, "Dagny“ Haakona Sandøya, "Pstrąga" Josepha Loseya, "Jednych i drugich" Claude'a Leloucha oraz filmy Andrzeja Wajdy - "Brzezinę", "Wesele", Panny z Wilka", "Miłość w Niemczech", "Ziemię obiecaną" i "Zemstę".

Po projekcji "Ziemi obiecanej“ organizatorzy zapraszają na spotkanie z aktorem, który będzie gościem cieszyńskiego przeglądu.

24. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2022 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Zobacz również:

Alain Delon żegna się ze światem. Wzruszające słowa

Cary Fukanaga: Reżyser "Bonda" w Ukrainie. "To jest prawdziwe"

Johny Depp kontra Amber Heard. Proces będzie transmitowany w telewizji

Will Smith zrezygnował z członkostwa w Akademii Filmowej

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Daniel Olbrychski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy