Reklama

"Cicha ziemia" Agi Woszczyńskiej w kinach od 26 sierpnia

26 sierpnia na ekrany polskich kin trafi reżyserski debiut Agi Woszczyńskiej "Cicha ziemia". W głównych rolach zobaczymy Dobromira Dymeckiego i Agnieszkę Żulewską.

26 sierpnia na ekrany polskich kin trafi reżyserski debiut Agi Woszczyńskiej "Cicha ziemia". W głównych rolach zobaczymy Dobromira Dymeckiego i Agnieszkę Żulewską.
Dobromir Dymecki i Agnieszka Żulewska w filmie "Cicha ziemia" /Gutek Film /materiały prasowe

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora "Niepamięci" Christosa Nikou). 

Reklama

Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością - do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia. 

Jean Marc Barr: Gwiazdor "Wielkiego błękitu" w polskim filmie

Trzymający w napięciu film Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożone małżeńskie status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego "Wielkiego błękitu"

"Cicha ziemia" to pełnometrażowy debiut fabularny Agi Woszczyńskiej. Jej krótki metraż "Fragmenty" znalazł się w 2014 roku w selekcji Festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Realisateurs i był jednym z najgłośniejszych shortów wyprodukowanych przez Szkołę Filmową w Łodzi. 

Od czasu premiery "Cichej ziemi" na festiwalu w Toronto, granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły - znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

Zobacz też:

Ten film wywołał w Polsce skandal. Teraz okazuje się, że to nie koniec

Erotyczne sceny i śmiałe sesje? Tak zaczynała polska gwiazda

Niewiarygodne, do czego się posunął, by zdobyć sławę. Wstrząsające sceny

Był u szczytu sławy, gdy zniknął. Kariera zniszczona przez seks

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cicha ziemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy