Reklama

Big Festivalowski: Nowy festiwal filmowy na mapie Polski

W Płocku odbędzie się pierwsza edycja nowego festiwalu - Big Festivalowski. Jego pomysłodawcą jest pochodzący z tego miasta reżyser Alek Pietrzak. W trakcie wydarzenia, od 19 do 21 sierpnia, zaplanowano m.in. przegląd filmowych komedii i komediodramatów oraz otwarcie Muzeum Memów.

W Płocku odbędzie się pierwsza edycja nowego festiwalu - Big Festivalowski. Jego pomysłodawcą jest pochodzący z tego miasta reżyser Alek Pietrzak. W trakcie wydarzenia, od 19 do 21 sierpnia, zaplanowano m.in. przegląd filmowych komedii i komediodramatów oraz otwarcie Muzeum Memów.
Marek Koterski będzie gościem specjalnym i laureatem nagrody za całokształt twórczości /AKPA

Big Festivalowski: Nowy polski festiwal filmowy

"Bardzo chcę, żeby ten festiwal dawał ludziom uśmiech, radość i pozytywne wibracje. I taką właśnie sztukę, nie tylko filmową, chcemy tutaj pokazywać" - powiedział Alek Pietrzak, reżyser m.in. czarnej komedii "Juliusz" oraz komediodramatu "Czarna owca", cytowany w informacji Urzędu Miasta Płocka, anonsującej imprezę.

Jak wyjaśnił pomysłodawca i dyrektor Big Festivalowskiego, nazwa wydarzenia nawiązuje do jego ulubionej komedii "Big Lebowski" w reżyserii Joela i Ethana Coen, jednych z najbardziej znanych twórców komediowych w świecie kina. Zaznaczył przy tym, iż wydarzenie "nie będzie festiwalem vipowskim".

Reklama

"U nas nie będzie czerwonego dywanu, ale dywany różnego koloru. Będzie też impreza w szlafrokach, tak w nawiązaniu do luzaka Lebowskiego, którego mamy w tytule festiwalu. Jeśli ktoś będzie chciał uczestniczyć w innym stroju, to też może, nic na siłę. Ale zachęcam, żeby czuć się swobodnie, trochę tak, jak u siebie na kanapie w domu" - podkreślił Pietrzak.

Pierwsze w Polsce Muzeum Memów

W Big Festivalowskim anonsie zapowiedziano, że "inauguracją festiwalu będzie wydarzenie na skalę kraju - otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Memów". "Twórcy wzięli się za historię gatunku i zebrali setki najlepszych memów ostatnich lat, a później zrobili z nich wystawę z prawdziwego zdarzenia, którą będzie można podziwiać w podziemiach płockiego Kina Przedwiośnie" - wyjaśniono w informacji.

Jak zapewniono, Muzeum Memów "będzie zupełnie na serio przygotowaną najbardziej niepoważną galerią w kraju", przy czym oprócz jej otwarcia, w płockim Kinie Przedwiośnie zaplanowano też "przegląd najlepszych komedii oraz komediodramatów z całego świata".

"Od treści aktualnych po klasyki gatunku, których możliwość obejrzenia na dużym ekranie aż wzrusza. Festiwal filmowy rozpocznie nowatorsko Przegląd Kontentu Youtubowego, który przedstawią 'zasięgowi króle' tematu: Martin Stankiewicz, Grupa Filmowa Darwin, Sebastian Jasnoch, Filip Szuksztul oraz Cyber Marian" - informują organizatorzy.

Według nich, podczas pierwszej edycji Big Festivalowskiego wyróżnionym bohaterem retrospektywy oraz laureatem nagrody za całokształt twórczości będzie Marek Koterski - w programie zaprezentowany zostanie m.in. jego kultowy film "Dzień Świra". Przewidziano też spotkanie festiwalowych gości z reżyserem.

Podczas Big Festivalowskiego, jak zapowiadają organizatorzy, odbędzie się również pokaz wybranych komediowych Sztosów Polskich Szortów i krótkometrażowych animacji. Będzie też działać plenerowe kino - na płockim Starym Rynku, gdzie oprócz seansów, będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych i spotkania z twórcami.

W programie imprezy znalazły się także Gala Stand-upu, którą poprowadzą i wystąpią znani szerokiej publiczności Abelard Giza i Kacper Ruciński, a także Czarek Jurkiewicz, Marta Łojek, Kuba Śliwka, Janusz Pietruszka i Czarek Sikora.

Na Big Festivalowskim będą też warsztaty, w tym filmowe, montażu filmowego, aktorskie i komedio-pisarskie, a także z improwizacji komediowej. Specjalnymi gośćmi wydarzenia będą m.in. Anna Smołowik, Wojciech Mecwaldowski, Tomasz Karolak, Tomasz Włosok i Przemysław Chruścielewski. W trakcie całej imprezy otwarty będzie Klub Festivalowski, gdzie usłyszeć będzie można DJ-skie sety.

Zobacz też:

Ella Balinska: Córka polskiego hrabiego gwiazdą Netfliksa

Miss Jamajki w Bondzie. Po latach wyznała, że była seksualnie molestowana!

"Powodzenia, Leo Grande": Kino, które łamie seksualne tabu [recenzja]

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Big Festivalowski
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy