Reklama

"Aida": Wstrząsająca historia już na VOD

To historia, która chwyta za serce, pobudza sumienie i na długo zapada w pamięć. Historia tym bardziej poruszająca, bo wydarzyła się naprawdę. "Aida", jeden z najważniejszych filmów 2021 roku, jest już dostępna online na Nowych Horyzontach VOD.

To historia, która chwyta za serce, pobudza sumienie i na długo zapada w pamięć. Historia tym bardziej poruszająca, bo wydarzyła się naprawdę. "Aida", jeden z najważniejszych filmów 2021 roku, jest już dostępna online na Nowych Horyzontach VOD.
Kadr z filmu "Aida" /materiały prasowe

"Aida": Wojna oczami kobiet

Wybitna bośniacka reżyserka Jasmili Žbanić podejmuje w swym filmie "Aida" temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie.

Reklama

Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zebrała znakomite recenzje.

"Najnowszy film Jasmili Žbanić jest niemal pozbawiony scen ukazujących dosłowną przemoc fizyczną. Gdy padają strzały, ofiary znajdują się poza kadrem. W ciągu całej projekcji zobaczymy tylko jedno ciało - starszej kobiety, zastrzelonej podczas codziennych czynności, do końca nieświadomej zagrożenia. Niech nikogo to jednak nie zwiedzie. 'Aida' jest jednym z najokrutniejszych i najbardziej trzymających za gardło filmów tego sezonu" - pisał recenzent Interii.

Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

"Aida": Polski wkład w film

Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw "Aidę" mają także polscy członkowie ekipy.

Muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz ("Szarlatan", "Obywatel Jones"), zmontował ją Jarosław Kamiński ("Zimna wojna", "Śniegu już nigdy nie będzie"), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk ("Ślepnąc od świateł"), a polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami "Idy" i "Zimnej wojny".

"Aida", wyjątkowe dzieło Jasmili Žbanić, jest dostępne online wyłącznie na NH VOD, dzięki współpracy z Gutek Film.

Zobacz również:

Skandalizująca Złota Palma: O tych filmach było głośno

Najsłynniejsze ekranowe zakonnice

Najlepsze aktorki 2021

Najlepsi aktorzy 2021 roku

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Aida (film)
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy