Grażyna Szapołowska

Grażyna Szapołowska fot. AKPA
data urodzenia
19 września 1953
narodowość
Polska
3,0
Oceń
Głosy
4097

Biografia

Grażyna Szapołowska - wiek i początki kariery

Grażyna Szapołowska urodziła się 19 września 1953 roku w Bydgoszczy. Jest zodiakalną Panną i ma 170 cm wzrostu. 
Ma starszą siostrę Lidię. Wychowywała je mama - Wanda Szapołowska, ponieważ ojciec opuścił ich rodzinę kiedy Grażyna miała jedenaście lat. Od siódmego roku życia mieszkała w Toruniu, natomiast po maturze przeniosła się do Jeleniej Góry.
W 1972 roku debiutowała na deskach Teatru Dolnośląskiego, w przedstawieniu “Legenda".  O okresie od 1972 do 1974 roku współpracowała z Teatrem Pantomimy we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 1977 roku. 
Jeszcze będąc studentką, kilkukrotnie otrzymała możliwość zaprezentowania swojego talentu na szklanym ekranie, występując między innymi w serialu komediowym “Czterdziestolatek" z 1975 roku oraz serialu telewizyjnym “Lalka" z 1977 roku. W okresie od 1977 do 1984 roku związana była z warszawskim Teatrem Narodowym. 
W 1977 roku zadebiutowała też w kinie, wcielając się w rolę Jagody w filmie “Zapach ziemi". Oprócz polskich produkcji, występowała również w filmach rosyjskich, węgierskich, czy włoskich. Jest autorką zbioru opowiadań, zatytułowanego “Pocałunki" z 2005 roku. 
W 2011 roku Jan Englert zwolnił ją dyscyplinarnie z Teatru Narodowego. Jako powód rozwiązania umowy podał niepojawienie się na spektaklu. Szapołowska przebywała wtedy na planie programu rozrywkowego “Bitwa na głosy", gdzie pełniła rolę jurorki. 
Grażyna Szapołowska jest również piosenkarką. Swój talent wokalny zaprezentowała, uczestnicząc w programie “Jak oni śpiewają". 

Grażyna Szapołowska - filmy i seriale

Wcielając się w rolę lesbijki Livii wystąpiła w węgierskim dramacie filmowym “Inne spojrzenie" z 1982 roku. W filmie kryminalnym “Wielki Szu" z 1982 roku partnerowała aktorowi Janowi Nowickiemu jako żona głównego bohatera. 
Rozpoznawalność i sławę zyskała, odgrywając rolę Lizy, kiedy wystąpiła w filmie muzycznym “Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." z 1983 roku. 
Można było ją także oglądać w filmach psychologicznych “Bez końca" z 1984 roku i “Krótkim filmie o miłości" z 1988 roku, ale i dramacie filmowym “Kroniki domowe" oraz filmie biograficznym “Brat naszego Boga", oba z 1997 roku. 
W 1999 roku wcieliła się w rolę Telimeny, w filmie “Pan Tadeusz". Aby zagrać w produkcji, przyleciała specjalnie z Los Angeles, gdzie akurat mieszkała z mężem. O rolę walczyła jak lwica, osobiście zadzwoniła do Wajdy - “Taki telefon wykonałam pierwszy raz w życiu. W Ameryce nauczyłam się, że trzeba marzyć i nie wolno bać się sięgać po marzenia. Gdybym nie walczyła o rolę w "Panu Tadeuszu", nie zagrałbym jej."

Grażyna Szapołowska: nagrody i dorobek artystyczny

W 1997 roku odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Grażyna Szapołowska w 2003 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w 2005 roku przyznano jej Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jest posiadaczką pięciu Złotych Kaczek, przyznanych jej w: 2011, 2000, 1989, 1986 i 1985 roku w kategorii “Najlepsza polska aktorka".
W 2000 roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową - Orła, w kategorii “najlepsza główna rola kobieca" i tytułowano ją “Najsłynniejszym Polakiem 1999".
Co ciekawe, w 2018 roku zdobyła nagrodę Węża, za jej rolę w filmie fabularnym “Botoks", w kategorii “występ poniżej talentu".

Grażyna Szapołowska - życie prywatne i dzieci

Za mąż wychodziła trzykrotnie. W 1975 roku pierwszym mężem Grażyny Szapołowskiej został aktor Marek Lewandowski, o którym pisała w swojej książce - “Marek zauroczył mnie. Zakochałam się w jego poczuciu humoru, głosie, w jego złocistych włosach, a także rodzicach i psie". Małżeństwo aktorskiej pary przetrwało zaledwie jedenaście miesięcy. 
Będąc na studiach młoda Grażyna Szapołowska poznała swojego drugiego męża. W przeciwieństwie do pierwszego męża, przedsiębiorca Andrzej Jungowski nie był aktorem. W wieku 24 lat aktorka po raz drugi stanęła na ślubnym kobiercu, a już w 1978 roku na świat przyszła wspólna córka pary - Katarzyna. 
Mąż Szapołowskiej, Andrzej Jungowski postawił jej ultimatum - “Kazał mi wybierać: małżeństwo albo scena. Wybrałam to drugie". Ostatecznie na początku lat dziewięćdziesiątych doszło do ich rozwodu. 
W 1993 roku Grażyna Szapołowska poznała swojego trzeciego męża - dziennikarza i dyplomatę - Pawła Potoroczyna. Już po drugiej randce zdecydowali, iż chcą być razem. Wzięli w tajemnicy cichy ślub, a następnie wspólnie wyjechali do Los Angeles, gdzie Potoroczyn otrzymał propozycję pracy.
Jednak po trzech latach doszło do trzeciego rozwodu Szapołowskiej. O rozpadzie małżeństwa pisała w swojej książce - “Miałam depresję, bo udawałam cały czas żonę dyplomaty i bawiłam się w dyplomację. Miałam depresję z powodu braku pracy, z powodu niemożności tworzenia. Bo aktor umiera, gdy nie może tworzyć — taka jest prawda".
W 2002 roku związała się z przedsiębiorcą Erykiem Stępniewskim. Para mieszka wspólnie w Warszawie. 
Córka aktorki - Katarzyna Jungowska wyszła za mąż za reżysera Michała Bilińskiego. Katarzyna ma również córkę Karolinę. 

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia