Agnieszka Dygant

Agnieszka Dygant fot. AKPA
data urodzenia
27 marca 1973
narodowość
Polska
2,9
Oceń
Głosy
2681

Biografia

Agnieszka Dygant: wiek i początki kariery

Agnieszka Urszula Dygant urodziła się 27 marca 1973 w Piasecznie. Uczęszczała do LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Warszawie. Jako nastolatka była wokalistą punkowego zespołu Dekolt. Zadebiutowała na deskach teatru w 1997 roku. Rok później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera, jednak w żadnym z warszawskich teatrów nie udało się jej zdobyć angażu. Po odmowie współpracy ze strony Teatru Powszechnego i Teatru Rozmaitości, postanowiła spróbować swoich sił na srebrnym ekranie.

W 2000 Dygant zagrała w teledysku zespołu Myslovitz Dla ciebie. Kolejnym sukcesem artystki było zostanie w 2007 roku twarzą produktów marki Garnier firmy L’Oréal.
Dała się poznać szerszej publiczności dzięki serialowym rolom salowej Marioli w “Na dobre i na złe" oraz Franciszki Maj w sitcomie “Niania".

Wraz z Tomaszem Kotem są ambasadorami cyklicznej akcji "Kolekcji dla Pajacyka" organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną.

Agnieszka Dygant: filmy i seriale

Aktorka pierwszy raz trafiła na wielki ekran w roku 1995 w filmie “Fatum". Drogę do większych ról otworzyły jej natomiast produkcie telewizyjne: Na dobre i na złe, Fala zbrodni i Niania. 
W 2006 roku zagrała jedną z głównych postaci w filmie “Tylko mnie kochaj", u boku Macieja Zakościelnego i Agnieszki Grochowskiej. 

Kilka lat później, w 2011 na ekrany wszedł film “Listy do M.", w reżyserii Mitja Okorna, w którym Dygant zagrała u boku Tomasza Karolaka, Macieja Stuhra, Piotra Adamczyka czy Wojciecha Malajkata. Widownia pokochała bohaterów produkcji i zdecydowano się na nakręcenie kolejnych czterech części filmu, z których ostatni trafił do kin w 2022 roku. 

Aktorka rozpoczęła współpracę z reżyserem Patrykiem Vegą, której efektem było kilka kasowych filmów. Pierwszym z nich był Pitbull. “Nowe porządki" (2016), gdzie wcieliła się w rolę Kury, i zagrała obok Andrzeja Grabowskiego, Piotra Stramowskiego, Mai Ostaszewskiej i Bogusława Lindy. Kolejnym był “Botoks", opowiadający o losach czterech kobiet pracujących w branży medycznej, gdzie można zobaczyć na ekranie także Olgę Bołądź, Katarzynę Warnke i Grażynę Szapołowską. We współpracy z reżyserem powstały też dwa miniseriale: Botoks (2018) i Kobiety mafii (2018, 2019). Kolejnymi wspólnymi produkcjami, jakie trafiły na wielki ekran były Kobiety mafii (2018) i Kobiety mafii 2 (2019), gdzie Dygant wystąpiła u boku Olgi Bołądź, Bogusława Lindy, Aleksandry Popławskiej i Julii Wieniawy.

Aktorka dubbingowała także produkcje fabularne i animowane, takie jak: “Alex Rider: Misja Stormbreaker" (2006), “Auta 2" (2011), “Rio" (2011), “Smerfy 2" (2013).

Agnieszka Dygant: dorobek artystyczny i nagrody

Artystka wraz z zespołem Macieja Pawłowskiego zdobyła drugą nagrodę na XIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za brawurową interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej Sing-Sing. Aktorka była ośmiokrotnie nominowana do Telekamery w kategorii najlepsza aktorka, w tym raz dla najlepszej aktorki 25-lecia. Dwukrotnie ją otrzymała: w roku 2006 i 2008, za seriale “Niania", “Fala zbrodni" i “Na dobre i na złe".Została okrzyknięta polską Sandrą Bullock, ze względu nie tylko na fizyczne podobieństwo, ale i połączenie gry aktorskiej z talentem komediowym

Agnieszka Dygant: życie prywatne i dzieci

Aktorka nie miała łatwego dzieciństwa, jako mała dziewczynka straciła ojca. Kilka lat później dowiedziała się, że jej mama ma tętniaka. Kiedy miała 18 lat, zginął jej ojczym. Stawiła czoła życiowym przeciwnościom wraz z siedemnaście lat młodszą siostrą Natalią.Po zakończeniu studiów Dygant wyszła za mąż za Marcina Władyniaka. Para rozwiodła się w 2006 roku, ponieważ uczucie to nie przetrwało próby czasu i rosnącej popularności artystki. Wkrótce po rozstaniu aktorka związała się z reżyserem Patrickiem Yoką, któremu w 2010 roku urodziła syna Xawerego.

W roku 2021 o aktorce zrobiło się głośno w mediach za sprawą metamorfozy, jaką przeszła. Internauci zarzucali gwieździe, że zmieniła się nie do poznania i zapewne jest to wynik stosowanych przez nią zabiegów w gabinecie chirurga plastycznego. Dygant kategorycznie zaprzeczyła tym doniesieniom. Według niej młodzieńczy wygląd zawdzięcza naturalnym składnikom i odpowiedniej pielęgnacji. 

Aktorka zdecydowanie zadeklarowała się jako feministka i zwolenniczka prawa do aborcji. Po medialnej nagonce na jej osobie głośno sprzeciwiła się społecznemu ocenianiu kobiet, które korzystają z medycyny estetycznej.

Filmografia

Agnieszka Dygant w kinach

  • Rzeszów, Helios: Czwartek, 21 listopada g. 18:15 Listy do M. Pożegnania i powroty
  • Bielsko-Biała, Helios: Czwartek, 21 listopada g. 18:15 Listy do M. Pożegnania i powroty
  • Szczecin, Helios CHR Kupiec: Czwartek, 21 listopada g. 18:15 Listy do M. Pożegnania i powroty
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia