Reklama

Reklama

Kodi Smit-McPhee: Kim jest aktor nominowany do Oscara za "Psie pazury"?

Kodi Smit-McPhee ma 25 lat i szansę na Oscara - otrzymał w tym roku nominację w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie Jane Campion "Psie pazury". Kim jest ten młody aktor i w jakich filmach zagrał? Co wiemy o jego życiu prywatnym?

Kodi Smit-McPhee ma 25 lat i szansę na Oscara - otrzymał w tym roku nominację w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie Jane Campion "Psie pazury". Kim jest ten młody aktor i w jakich filmach zagrał? Co wiemy o jego życiu prywatnym?
Kodi Smit-McPhee na pemierze filmu "Psie pazury" (11 listopada 2021) /Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic /Getty Images

Kim jest Kodi Smit-McPhee?

Młody aktor ma w tym roku szansę na Oscara. W walce o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej zmierzy się z takimi artystami, jak J.K.Simmons ("Being The Ricardos"), Troy Kotsur ("CODA"), Ciaran Hinds ("Belfast" ) oraz Jesse Plemons ("Psie pazury").

Kim jest Kodi Smit-McPhee? Urodził się 13 czerwca w 1996 roku w Adelajdzie w Australii. Pochodzi z rodziny z aktorskimi korzeniami. Jego ojciec, Andy McPhee, jest uznanym aktorem. Jego starsza siostra, Sianoa Smit-McPhee, również gra w filmach.

Reklama

Kodi Smit-McPhee zaczął występować w wieku 9 lat. Porzucił szkołę średnią i zajął się aktorstwem, obecnie mieszka w Los Angeles.

Kodi Smit-McPhee: Role filmowe

Zadebiutował w 2005 roku w dramacie australijskim "Stranded". Rola w filmie "Mój ojciec i ja" (2007), w którym zagrał u boku Erica Bany, przyniosła mu nagrodę krytyków australijskich i nominację do nagrody Young Artist Awards.

Potem wystąpił z Viggo Mortensenem w głośnym filmie "Droga" (2009), za który otrzymał nominację do nagrody AFI dla najlepszego aktora oraz do nagrody Broadcast Film Critics Association Awards dla najlepszego młodego aktora.

Następnie Smit-McPhee zagrał główną rolę w filmie "Pozwól mi wejść" (2010), który przyniósł mu nominację do nagrody Critics Choice Awards dla najlepszego młodego aktora.

Jego kolejne role pochodzą z filmów: "Romeo i Julia" (2013), "Ewolucja planety małp" (2014), "Slow West" (2015), "X-Men: Apocalypse" (2016), "Alfa" (2018) i "X-Men: Dark Phoenix" (2019).

Kodi Smit-McPhee: Prywatnie, wiek, wzrost, waga

Prywatnie aktor jest związany z Rebeccą Phillipou. Spotka się z nią już od kilku lat. Aktor ma obecnie 25 lat, w czerwcu będzie obchodził swe 26. urodziny.

Kodi Smit-McPhee mierzy 185 cm wzrostu i waży około 64 kg. Jego konto na Instagramie obserwuje ponad 78 tysięcy użytkowników.

Kodi Smith-McPhee i nominacja do Oscara za "Psie pazury"

25-letni aktor ma w tym roku szansę na Oscara. W filmie Jane Campion "Psie pazury" zagrał u boku takich gwiazd, jak Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst i Jesse Plemons.

Film opowiada o rodzinie ranczerów z Montany. Jest rok 1925, a głównymi bohaterami opowieści są dwaj bracia, Phil i George. Phil jest typowym samotnikiem i drapieżcą, który żyje w zgodzie z naturą i potrafi znaleźć słaby punkt w każdym człowieku. George ma w sobie więcej ciepła i empatii, a także czysto ludzkiej przyzwoitości. To on poślubia wdowę Rose i zostaje ojczymem jej syna Petera (w tej roli Kodi Smith-McPhee}. Philowi ciężko zaakceptować decyzję swojego brata, tym bardziej, że czerpie perfidną satysfakcję z drwienia z kobiety i chłopaka. A to prowadzi w linii prostej do konfliktu, którego nikt się nie spodziewał.

Za drugoplanową rolę w tym filmie Kodi Smith-McPhee otrzymał już kilka nagród, m.in. Złoty Glob, nagrodę ACCTA oraz wyróżnienia od krytyków z Los Angeles, Austin, Chicago, Bostonu, Dallas, San Francisco i Londynu.

Czy uda mu się również zdobyć Oscara? Tego dowiemy się już w nocy z 27 na 28 marca.

Zobacz też:

Oscary 2022: Bukmacherzy typują faworytów. Dla kogo złote statuetki?

Oscary 2022: Jane Campion walczy o trzy statuetki

Wychowywał go głównie ojciec. Kim dzisiaj jest syn polskiej seksbomby?

Filmy o Ukrainie, które pozwolą lepiej zrozumieć sytuację za wschodnią granicą!

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kodi Smit-McPhee | Oscary 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL