Oscary 2019

Oscary 2019: Relacja

"Green Book" najlepszym filmem. "Zimna wojna" bez Oscara. Alfonso Cuaron z trzema statuetkami i aż cztery wyróżnienia dla "Bohemian Rhapsody" - oto najważniejsze rozstrzygnięcia 91. w historii ceremonii rozdania Oscarów, czyli najważniejszych nagród w filmowym świecie.

"Green Book" najlepszym filmem. "Zimna wojna" bez Oscara. Alfonso Cuaron z trzema statuetkami i aż cztery wyróżnienia dla "Bohemian Rhapsody" - oto najważniejsze rozstrzygnięcia 91. w historii ceremonii rozdania Oscarów, czyli najważniejszych nagród w filmowym świecie.
Alfonso Cuaron z Oscarem. Najczęstszy obrazek Oscarów 2019? /Kevin Winter /Getty Images

Oto relacja z oscarowej gali:

2:00 Gala wystartowała! Na scenie zespół Queen i Adam Lambert. Wykonali największe hity zespołu: "We Will Rock You" i "We Are The Champions". Przypomnijmy, że jeden z oscarowych faworytów - "Bohemian Rhapsody" Bryana Singera opowiada o kulisach powstania grupy.

2:06 Na scenie Tina Fey, Amy Poehler i Maya Rudolph, które zaprzeczają, że są prowadzącymi. Twierdzą też, że nie będzie Oscara za najlepszy film, a Meksyk nie sfinansuje budowy muru (pierwszy polityczny żart). 

2:08 Panie wręczą statuetkę za najlepszą żeńską rolę drugoplanową. Czy zgodnie z oczekiwaniami wygra Rachel Weisz za "Faworytę"? Aktorka ma już Oscara w tej kategorii. Triumfowała w 2006 roku za występ w "Wiernym ogrodniku". Jednak nie. Oscara zdobywa Regina King za rolę w dramacie "Gdyby ulica Beale umiała mówić" Barry'ego Jenkinsa. Artystka się popłakała. Dziękuje mamie, która wraz z nią przyszła na galę, a także realizatorom filmu, kolegom z planu i pozostałym nominowanym w tej kategorii. "Bóg jest dobry" - kończy swą wypowiedź.

Reklama

2:14 Jason Momoa i Helen Mirren twierdzą, że wcale nie zamierzali ubrać się identycznie. Gwiazdor "Aquamana" i laureatka Oscara za "Królową" postawili na róż. Artyści wręczą Oscara za najlepszy film dokumentalny. Wygrywa "Free Solo", co bardzo ucieszyło Momoę. Reżyserzy: Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin, a także producenci Evan Hayes i Shannon Dill przekonują, że ta nagroda jest dla każdego, kto wierzy, że wszystko jest możliwe.

2:23 Tom Morello z Rage Against the Machine opowiada o filmie "Vice" Adama McKaya.

2:25 Elsie Fisher i Stephan James wręczą Oscara za najlepszą charakteryzację. Czy wygra właśnie "Vice"? Tak jest! Na scenie Greg Cannom, Kate Biscoe i Patricia Dehaney. Twórcy są wyraźnie poruszeni. Czytają wspólnie z jednej kartki. Dziękują reżyserowi i aktorom: Christianowi Bale'owi, Amy Adams i Samowi Rockwellowi. Chyba za długo, gdyż zaczęła zagłuszać ich muzyka.

2:28 Melissa McCarthy i Brian Tyree Henry w dosyć ekstrawaganckich strojach wręczą Oscara za najlepsze kostiumy. "Czarna Pantera" czy "Faworyta"? Triumfuje ten pierwszy obraz. "Dostałam go. Czekam na to już od dawna" - mówi nagrodzona Ruth E. Carter, która dziękuje Spike'owi Lee za to, że pomógł rozpocząć jej karierę, a także Ryanowi Cooglerowi oraz mamie.

2:38 Jennifer Lopez i Chris Evans nagrodzą twórców najlepszej scenografii. Zgodnie z oczekiwaniami kolejny triumf "Czarnej Pantery"Hannah Beachler i Jay Hart dziękują pozostałym nominowanym w tej kategorii. Ta pierwsza, której wyraźnie łamie się głos, czyta podziękowania... z telefonu. Dużo słów znów pada pod adresem reżysera filmu Ryana Cooglera.

2:43 Tyler Perry dziękuje, że ma szansę nagrodzić twórców najlepszych zdjęć "na żywo", a nie w czasie reklamowej przerwy. Będzie polski Oscar? Nie! Zgodnie z oczekiwaniami triumfuje Alfonso Cuaron za zdjęcia do "Romy". To jego pierwszy, ale z pewnością nie ostatni dziś Oscar. Artysta dziękuje Akademii i aktorkom, które grały główne role w jego filmie, a także Netfliksowi, który "Romę" wyprodukował. Na koniec pozdrawia swoją rodzinę.

2:46 Emilia Clarke zapowiada pierwszą nominowaną piosenkę. Na scenie Jennifer Hudson w utworze skomponowanym przez Dianne Warren pochodzącym z filmu dokumentalnego "RBG".

2:51 Serena Williams opowiada o kolejnej nominowanej produkcji w kategorii najlepszy film - "Narodzinach gwiazdy".

2:54 James McAvoy i Danai Gurira wręczą Oscara za najlepszy montaż dźwięku. Wygrywa zgodnie z oczekiwaniami "Bohemian Rhapsody". To pierwsza statuetka dla Johna Warhursta i Niny Hartstone. Twórcy dziękują Akademii i podkreślają, że praca przy filmie o Queen to był zaszczyt. 

2:58 McAvoy i Gurira nagradzają też twórców najlepszego dźwięku. Drugi z rzędu triumf "Bohemian Rhapsody"Paul Massey, Tim Cavagin i John Casali dziękują producentom i członkom zespołu Queen. Czy jakichś podziękowań doczeka się reżyser filmu Bryan Singer, wyrzucony w niesławie na kilkanaście dni przed końcem zdjęć?

3:03 Queen Latifah opowiada o "Faworycie", która też ma szansę na Oscara w najważniejszej kategorii.

3:05 Angela Basset i Javier Bardem mówią, że nie ma granic, które ograniczyłyby oryginalność i talent. Aktorzy wręczą Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Druga z szans na polskiego Oscara! Znów Alfonso Cuaron pokaże swą wyższość? Tak jest! Triumfuje "Roma". To dziewiąty film z tego kraju, który miał szansę na sukces, ale pierwszy nagrodzony statuetką. Cuaron opowiada o nagradzanych niegdyś filmach w tej kategorii, które wiele go nauczyły. Artysta dziękuje swojej rodzinie i Meksykowi.

3:08 Keegan Michael Key zapowiada kolejną nominowaną do Oscara piosenkę - "The Place Where Lost Things Go" z musicalu "Mary Poppins powraca". Śpiewa ją Betty Middler.

3:16 Trevor Noah, komik i prezenter, opowiada o "Czarnej Panterze", która także ma szansę na Oscara za najlepszy film.

3:17 Michael Keaton wręczy Oscara za najlepszy montaż. Oscara zdobywa John Ottman za "Bohemian Rhapsody". To już trzecia statuetka dla tego filmu. Ottman dziękuje swojej 85-letniej mamie, która jest z nim na gali. "Wszystkich nas połączył Freddie Mercury. Tak jak łączył ludzi na swoich koncertach" - przekonuje montażysta. "Dobre myśli, dobre słowa, dobre czyny" - kończy swą wypowiedź, cytując ojca słynnego muzyka.

3:20 Charlize Theron i Daniel Craig nagrodzą najlepszego aktora drugoplanowego. Tu stuprocentowym faworytem wydaje się być Mahershala Ali za kreację w "Green Book". Aktor zdobył statuetkę w tej kategorii zaledwie dwa lata temu za występ w "Moonlight" Barry'ego Jenkinsa. Zgodnie z oczekiwaniami triumfuje Ali. Aktor dziękuje Viggo Mortensenowi, swojemu koledze z planu, a także reżyserowi Peterowi Farrelly'emu oraz doktorowi Shirley'owi, w którego się wcielił. Nagrodę dedykuje zaś swojej babci.

3:28 Laura Dern opowiada o powstającym muzeum Amerykańskiej Akademii Filmowej.

3:29 Michelle Yeoh i Pharrell Williams wręczą Oscary w kategorii najlepszy film animowany. Tu faworyt jest jeden - "Spider-Man Unwersum". I ta animacja też wygrywa. Na scenie prawdziwy tłum: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman (reżyserzy produkcji) oraz Phil Lord i Christopher Miller. Za długa przemowa? Wyłączono im mikrofon!

3:33 Kacey Musgrove zapowiada kolejną nominowaną piosenkę. To "When A Cowboy Trades His Spurs For Wings" z filmu "Ballada o Busterze Scruggsie". Wykonują ją autorzy muzyki i tekstu: David Rawlings i Gillian Welch.

3:40 Mike Myers i Dana Carvey opowiadają o "Bohemian Rhapsody", laureacie już trzech Oscarów, który wciąż ma szansę na najważniejszą ze statuetek.

3:42 Awkwafina i John Mulaney wręczą Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Wszyscy trzymają kciuki za "Bao"? I cudowny film o pierożku wygrywa. Reżyserka Domee Shi i producentka Becky Neiman-Cobb przekonują wszystkie dziewczyny na całym świecie, które chowają swe rysunki w notesach, aby nie obawiały się opowiedzieć swoje historie.

3:46 Ci sami aktorzy nagrodzą też najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy. Wygrywa "Okresowa rewolucja" Rayki Zehtabchi , produkcja o problemie z dostępem do podpasek w Indiach. Reżyserka i producentka Melissa Burton były zachwycone, że "film o miesiączkach" otrzymał Oscara.

3:54 Diego Luna i Jose Andres opowiadają o "Romie", historii samotnych kobiet i nieobecnych mężczyzn, która ma już dwa Oscary i wciąż szansę na statuetkę w najważniejszej kategorii.

3:56 Sarah Paulson i Paul Rudd wręczą Oscara za najlepsze efekty specjalne. Będzie statuetka dla superprodukcji "Avengers: Wojna bez granic"? Nie! Wygrywa "Pierwszy człowiek". Statuetki odbierają Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl i Dan Sudick, którzy dziękuję reżyserowi Damienowi Chazelle'owi i całej ekipie.

3:59 Na scenę wychodzą z publiczności Bradley Cooper i Lady Gaga. Przy fortepianie śpiewają "Shallow", nominowaną do Oscara piosenkę ze swojego filmu "Narodziny gwiazdy". Najbardziej poruszający moment gali?

4:07 KiKi Layne i Krysten Ritter wręczą Oscara za najlepszy film krótkometrażowy. Wygrywają Guy Nattiv i Jaime Ray Newman za "Skin". Dedykują tę nagrodę całej ekipie. Są niezwykle podekscytowani.

4:09 Brie Larson i Samuel. L. Jackson nagrodzą twórców najlepszych scenariuszy oryginalnych. Nie ma niespodzianki. Wygrywają Nick Vallelonga, Brian Currie i Peter Farrelly. To drugi tego wieczora Oscar dla "Green Book". Bardzo długa lista podziękowań. Skończy się wyłączeniem mikrofonu?
 
4:13 Larson i Jackson wręczą też Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Wygra zgodnie z oczekiwaniami Spike Lee? Dokładnie! Artysta odbiera statuetki wraz z Charliem Wachtelem, Davidem Rabinowitzem i Kevinem Willmottem za scenariusz do filmu "Czarne bractwo. BlacKkKlansman". Lee zgodnie z oczekiwaniami opowiada o historii czarnoskórych osób. "Stańmy po właściwej stronie historii. Wybierzmy miłość, a nie nienawiść" - apeluje amerykański reżyser, nawiązując do kolejnych wyborów. Jego film był wyraźnie skierowany przeciwko obecnemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

4:21 Na scenie Tessa Thompson i Michael B. Jordan, gwiazdy serii "Creed", którzy wręczą Oscara za najlepszą muzykę. Będzie trzeci Oscar dla "Czarnej Pantery"? Nie inaczej. Statuetkę odbiera Ludwig Göransson, od dawna współpracujący z Ryanem Cooglerem. Aktor dziękuje innym artystom, z którymi współpracował, pisząc muzykę do tego filmu.

4:25 Constance Wu i Chadwick Boseman wręczą Oscara za najlepszą piosenkę. Tu zwycięzca może być tylko jeden. "Shallow" z "Narodzin gwiazdy"! Na scenie autorzy muzyki i słów do piosenki: Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando i Andrew Wyatt. Lady Gaga płacze. Dziękuje pozostałym twórcom łamiącym się głosem. "Nikt inny nie mógłby zaśpiewać tej piosenki tak dobrze jak ty" - zwraca się do Bradleya Coopera. "Nie liczy się wygrywanie, liczy się nie poddawanie. Nie bójcie się porażek, musicie wstawać i walczyć dalej" - to kolejne sentencje Lady Gagi.

4:29 Na scenie przewodniczący Amerykańskiej Akademii Filmowej John Bailey. Zapowiada najbardziej wzruszający moment ceremonii, czyli In Memoriam. Tym razem do muzyki Johna Williamsa wspominani są zmarli w ostatnim czasie artyści, m.in. Bernardo Bertolucci, Margot Kidder, Vittorio Taviani, Burt Reynolds, Barbara Harris, Claude Lanzman, Milos Forman, Penny Marshall, Stan Lee, Nicolas Roeg, Bruno Ganz, Albert Finney i Witold Sobociński.

4:39 Na scenie dwukrotna laureatka Oscara, Barbra Streisand. Otrzymuje owację na stojąco. Opowiada o kolejnej produkcji nominowanej w kategorii najlepszy film - "Czarnym bractwie. BlacKkKlansman". Aktorka wyznaje, że oboje ze Spike'iem Lee są z Brooklynu i... lubią kapelusze.

4:42 Pozostały cztery najważniejsze kategorie: film, reżyseria i pierwszoplanowe kreacje. Kto okaże się największym triumfatorem gali? Na scenie zeszłoroczni laureaci Oscarów: Gary Oldman i Allison Janney. Wręczą statuetkę za najlepszą męską rolę pierwszoplanową. Rami Malek czy Christian Bale? Triumfuje ten pierwszy za kreację Freddiego Mercury'ego w "Bohemian Rhapsody".  Dziękuje mamie i całej swojej rodzinie, a także wszystkim, którzy pomogli mu dotrzeć tu, gdzie teraz się znajduje. "Może nie byłem oczywistym wyborem, ale wyszło całkiem nieźle" - żartuje aktor i dziękuje też członkom zespołu Queen. "Jestem synem emigrantów z Egiptu, ale urodziłem się w Stanach. Część mojej historii pisze się teraz. Dziękuję wam za tę chwilę. Zapamiętam ją do końca życia" - mówi. Ostatnie słowa Malek kieruje w stronę koleżanki z planu Lucy Boynton: "Moje serce jest przy tobie".

4:53 Amandla Stengerg i kongresmen John Lewis opowiadają o ostatnim obrazie nominowanym w kategorii najlepszy film roku - "Green Book". "Nasz naród wciąż nosi blizny tamtych czasów. Ja też" - mówi o produkcji Lewis.

4:56 Frances McDormand i Sam Rockwell wręczą Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Czy wygra Glenn Close, dla której to już siódma nominacja? Jednak nie. Triumfuje Olivia Colman za rolę schorowanej monarchini - królowej Anny w filmie "Faworyta" Giorgosa Lanthimosa. "Naprawdę się zestresowałam. To przezabawne. Dostałam Oscara!" - mówi Colman i dziękuje reżyserowi oraz koleżankom z planu: Emmie Stone i Rachel Weisz. Zwraca się też w stronę pozostałych nominowanych, w tym Glenn Close, którą nazywa swoją "idolką". Wyznaje też, że kiedyś była sprzątaczką i lubiła tę pracę. "Nie spodziewałam się wtedy, że dostanę Oscara" - żartuje. "Każą mi kończyć, ale mam to gdzieś" - przyznaje Colman, która dostaje owację na stojąco. To był zdecydowanie najlepszy występ podczas tegorocznej gali.

5:07 Na scenie Guillermo Del Toro, który wręczy Oscara w kategorii najlepszy reżyser. Paweł Pawlikowski obejdzie się smakiem? Tak. Trzeci Oscar dla Alfonso Cuarona. Artysta znów dziękuje gwiazdom "Romy", a także producentom filmu i "wszystkim z Netfliksa". Cuaron jest wdzięczny za nagrodzenie filmu o sprzątaczce, czyli postaci, która zazwyczaj znajdowała się w tle ważnych produkcji. "Patrzmy tam, gdzie inni tego nie robią" - zachęca Cuaron.

5:13 Statuetkę w kategorii najlepszy film wręczy Julia Roberts. Czy zatriumfuje "Roma", a może będzie niespodzianka i wygra "Green Book"? Zwycięża ten ostatni tytuł! "To nie byłoby możliwe bez Viggo Mortensena" - mówi reżyser Peter Farrelly, podkreślając rolę artysty w powstaniu filmu. Mortensen był nominowany za rolę pierwszoplanową, ale przegrał z Malekiem. Dla "Green Book" to trzeci Oscar tego wieczora. Tyle samo zdobyła "Roma" i "Czarna Pantera". O jedną statuetkę więcej - ale w większości w mniej prestiżowych kategoriach - otrzymało "Bohemian Rhapsody".

Oscary 2019 - laureaci:

Najlepszy film: "Green Book", reż. Peter Farrelly
Najlepsza reżyseria
: Alfonso Cuaron - "Roma"
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
: Rami Malek - "Bohemian Rhapsody"
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
: Olivia Colman - "Faworyta"
Najlepszy aktor drugoplanowy
: Mahershala Ali - "Green Book"
Najlepsza aktorka drugoplanowa
: Regina King - "Gdyby ulica Beale umiała mówić"
Najlepszy nieanglojęzyczny film
: "Roma", reż. Alfonso Cuaron
Najlepsza animacja
: "Spider-Man Uniwersum", reż. Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman
Najlepszy film dokumentalny
: "Free Solo", reż. Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin
Najlepszy scenariusz oryginalny
: Nick Vallelonga, Brian Currie i Peter Farrelly - "Green Book"
Najlepszy scenariusz adaptowany
: Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott i Spike Lee - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman"
Najlepsze zdjęcia
: Alfonso Cuaron - "Roma"
Najlepsza muzyka
: Ludwig Göransson - "Czarna Pantera"
Najlepsza piosenka
: Shallow" z "Narodzin gwiazdy" - Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando i Andrew Wyatt
Najlepszy montaż
: John Ottman - "Bohemian Rhapsody"
Najlepsze kostiumy
: Ruth E. Carter - "Czarna Pantera"
Najlepsza scenografia
: Hannah Beachler i Jay Hart - "Czarna Pantera"
Najlepsza charakteryzacja
: Greg Cannom, Kate Biscoe i Patricia Dehaney - "Vice"
Najlepszy dźwięk: Paul Massey, Tim Cavagin i John Casali - "Bohemian Rhapsody"
Najlepszy montaż dźwięku
: John Warhurst i Nina Hartstone - "Bohemian Rhapsody"
Najlepsze efekty specjalne
: Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl i Dan Sudick - "Pierwszy człowiek"
Najlepszy film krótkometrażowy
: "Skin", reż. Guy Nattiv (producent: Jaime Ray Newman)
Najlepszy dokument krótkometrażowy
: "Okresowa rewolucja", reż. Rayka Zehtabchi (producentka: Melissa Berton)
Najlepsza krótkometrażowa animacja
: "Bao", reż. Domee Shi (producentka: Becky Neiman-Cobb)


INTERIA.PL
Reklama