Reklama

Oscary 2023

Reklama

Oscary 2023: "IO" Jerzego Skolimowskiego z szansami na Oscara? Znalazł się na "krótkiej liście"

Polacy mają powód do dumy! Nowy film Jerzego Skolimowskiego "IO" znalazł się na tzw. krótkiej liście filmów, które mogą starać się o nominację do Oscara. Polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny znalazł się na liście liczącej 15 produkcji.

W środę Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła krótkie listy filmów mogących ubiegać się o Oscara w kilku kategoriach. Oprócz najlepszego filmu zagranicznego ogłoszono również produkcje, które mogą ubiegać się o nominację w takich kategoriach jak najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny czy najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Na liście 15 filmów zagranicznych, które mogę powalczyć o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film zagraniczny znalazły się obok "IO" takie tytuły jak "Cairo Conspiracy", "Argentyna, 1985", "The Quiet Girl", "W gorsecie", "Return to Seul", "Bliżej", "Holy Spider", "Saint Omer", "Na Zachodzie bez zmian", "Bardo, fałszywa kronika garści prawd", "Last Film Show", "Turkusowa suknia", "Joyland" "Decision to Leave".

Reklama

"Film balkonowy" Pawła Łozińskiego bez szans na Oscara

W kategorii film dokumentalny pełnometrażowy spośród 144 tytułów członkowie Akademii wybrali m.in. "All That Breathes", "Fire of Love" a także "Moonage Daydream". Nie zakwalifikował się "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego. 

Z 99 kandydujących do Oscara krótkometrażowych dokumentów o prestiżową statuetkę powalczy m.in. "American Justice on Trial: People v. Newton", "The Flagmakers" oraz "Shut Up and Paint".

Za muzykę filmową szansę na wyróżnienie mają m.in. wielokrotny zdobywca Oscara John Willams ("Fabelmanowie"), Ludwig Goransson ("Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu") oraz Hildur Gudnadottir ("Women Talking").

Na krótkiej liście oscarowej w kategorii "oryginalna piosenka" są: Rihanna za utwór "Lift Me Up" z filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu", Lady Gaga za "Hold My Hand" z "Top Gun: Maverick" (w reżyserii Josepha Kosinskiego, którego ojciec Joel Kosinski jest lekarzem polskiego pochodzenia) oraz Taylor Swift za "Carolinę" z filmu "Where the Crawdads Sing" .

Nominacje do 95. edycji nagród Akademii będą ogłoszone 24 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów zaplanowana jest na 12 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Transmisję na żywo przeprowadzi telewizja ABC. Będzie dostępna w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.

Zobacz też: "IO": Z kamerą wśród zwierząt [recenzja]

"IO": O czym opowiada najnowszy film Skolimowskiego?

"IO" Jerzego Skolimowskiego, to współczesna interpretacja - zaliczanego do klasyki kina francuskiego - filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku. Tytułowym bohaterem filmu jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (w tej roli Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością.

Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt, do cyrku wkraczają komornicy, ta dwójka musi się rozdzielić.

Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Pewnego wieczoru niespodziewanie odwiedza go Kasandra, która - pamiętając o jego urodzinach - przynosi IO ciastko marchewkowe. Po chwili jednak odjeżdża, poganiana przez swojego chłopaka (Tomasz Organek). Zwierzę ciągle za nią tęskni i postanawia ją odszukać. Ucieka z gospodarstwa, gubi się w lesie, a następnie zostaje przygarnięte na chwilę przez grupę kiboli. W dalszej części wędrówki osiołek trafia pod opiekę kierowcy tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoskiego księdza (Lorenzo Zurzolo), który zabiera go do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert).

Zobacz też:

"IO" nagrodzone przez krytyków z Los Angeles. Będzie nominacja do Oscara?

Paweł Mykietyn z Europejską Nagrodą Filmową za muzykę do "IO" Skolimowskiego

"Magnat": To w tym filmie jest najlepsza scena erotyczna w polskim kinie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IO (film) | Jerzy Skolimowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy