Oscary 2023
Reklama

Oscary 2023: "Wszystko wszędzie naraz" z jedenastoma nominacjami!

Film "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta otrzymał najwięcej, aż jedenaście nominacji do Oscarów. Szansę na statuetkę ma też polski kandydat - "IO" Jerzego Skolimowskiego, który rywalizować będzie w kategorii "najlepszy film międzynarodowy".

Film "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta otrzymał najwięcej, aż jedenaście nominacji do Oscarów. Szansę na statuetkę ma też polski kandydat - "IO" Jerzego Skolimowskiego, który rywalizować będzie w kategorii "najlepszy film międzynarodowy".
Kadr z filmu "Wszystko wszędzie naraz" /materiały prasowe

Nominacje do 95. Oscarów ogłoszono we wtorek na profilu nagród na YouTube. Nazwiska finalistów odczytali amerykańska aktorka Allison Williams i brytyjski aktor Riz Ahmed.

Najwięcej nominacji dla filmu "Wszystko wszędzie naraz" to spora niespodzianka. Mimo iż film Daniela Kwana i Daniela Scheinerta wymieniany był wśród oscarowych pewniaków, to jednak więcej szans na zgarnięcie największej puli nominacji dawano "Fabelmanom" Stevena Spielberga i "Duchom Inisherin" Martina McDonagha.

Reklama

"Wszystko wszędzie naraz" otrzymał 11 nominacji do Oscara

"Wszystko wszędzie naraz" otrzymał aż 11 nominacji. Obok rywalizacji o miano najlepszego filmu roku, dzieło Kwana i Scheinerta powalczy także w kategoriach: "najlepsza reżyseria", "najlepsza aktorka" (Michelle Yeoh), "najlepsza aktorka drugoplanowa" (Jamie Lee Curtis i Stephanie Hsu), "najlepszy aktor drugoplanowy" (Ke Huy Quan), "najlepszy scenariusz oryginalny" (Daniel Kwan i Daniel Scheinert), "najlepszy montaż" i "najlepsza muzyka", "Najlepsza piosenka ("This Is A Life") i "najlepsze kostiumy".

Główna bohaterka "Wszystko wszędzie naraz" to Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w wieku średnim, która natrafia na klucz do "multiwersum": sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki.

Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko, czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

W obsadzie "Wszystko wszędzie naraz" znaleźli się m.in. Michelle Yeoh ("Wyznania gejszy", "Przyczajony tygrys, ukryty smok"), James Hong ("Łowca androidów", "Chinatown"), Jonathan Ke Quan ("Indiana Jones i Świątynia Zagłady", "Goonies") oraz Jamie Lee Curtis ("Prawdziwe kłamstwa", "Rybka zwana Wandą").

Niemiecki film "Na Zachodzie bez zmian" z 9 nominacjami do Oscara

Po dziewięć nominacji otrzymały "Duchy Inisherin" i niemiecki film "Na Zachodzie bez zmian".

"Duchy Inisherin" to opowieść o losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Padraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Padraic za wszelką cenę chce zrozumieć co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhan (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan).

Nominacje do Oscara otrzymali wszyscy aktorzy: Colin Farrell powalczy o statuetkę Akademii w pierwszoplanowej kategorii, Brendan Gleeson, Barry Keoghan i Kerry Condon mają szansę na Oscara dla aktorów drugoplanowych. Ponadto "Duchy Inisherin" otrzymały nominacje w kategoriach: "najlepsza reżyseria" (Martin McDonagh), "najlepszy scenariusz oryginalny" (Martin McDonagh), "najlepszy montaż" i "najlepsza muzyka".

Z kolei niemiecka produkcja Netfliksa "Na Zachodzie bez zmian" walczyć będzie zarówno o Oscara dla najlepszego filmu, jak i w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". Film Edwarda Bergera wyróżniono też za scenariusz adaptowany, zdjęcia, muzykę, montaż, scenografię, charakteryzację i dźwięk.

"Na Zachodzie bez zmian" to poruszająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach - brzmi oficjalna zapowiedź produkcji.

Film w reżyserii Edwarda Bergera oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Na ekranie zobaczymy czołowych niemieckich aktorów: Daniela Brühla, Albrechta Schucha, Sebastiana Hülka, Felixa Kammerera, Aarona Hilmera, Edina Hasanovica i Devida Striesowa.

Wśród tytułów, które rywalizować będą o miano najlepszego filmu, znalazły się także: "Elvis" Baza Luhrmanna (w sumie 8 nominacji), "Fabelmanowie" Stevena Spielberga (7 nominacji), "Top Gun: Maverick" (6 nominacji) "Tár" Todda Fielda (6 nominacji), "Avatar: Istota wody" Jamesa Avatara (4 nominacje), "W trójkącie" Rubena Ostlunda (3 nominacje) i "Women Talking" Sarah Polley (3 nominacje).

"IO": Film Jerzego skolimowskiego powalczy o Oscara

Nominacje w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" otrzymał polski kandydat - "IO" Jerzego Skolimowskiego. To pierwsza w karierze produkcja 84-letniego polskiego reżysera, która powalczy o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

"IO" Jerzego Skolimowskiego ma już na koncie Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes, Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego kompozytora oraz wyróżnienie dla najlepszego reżysera na festiwalu w Valladolid. Czy do grona tych nagród dołączy Oscar? Okaże się już niebawem.

Rywalami polskiej produkcji w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii w kategorii "najlepszy film międzynarodowy" będą: "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy), "Argentyna, 1985" (Argentyna), "Blisko" (Belgia) oraz "Cicha dziewczyna" (Irlandia).

Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy w niedzielę 12 marca podczas gali, która odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel. Aktor i komik w przeszłości dwukrotnie pełnił tę funkcję - w 2017 i 2018 r. "Propozycja poprowadzenia gali oscarowej po raz trzeci to albo wielki zaszczyt albo pułapka. Tak czy inaczej, jestem wdzięczny Akademii za to, że zaprosiła mnie zaraz po tym, jak wszyscy mocni kandydaci powiedzieli 'nie'" - zażartował artysta, cytowany przez portal US Magazine.

Nominacje do Oscarów 2023:

Najlepszy film:

"Fabelmanowie"

"Duchy Inisherin"

"Top Gun: Maverick"

"Wszystko wszędzie naraz"

"Tár"

"Elvis"

"Na Zachodzie bez zmian"

"Avatar: Istota wody"

"W trójkącie"

"Women Talking"

Najlepszy reżyser:

Martin McDonagh ("Duchy Inisherin)

Daniel Kwan i Daniel Scheinert ("Wszystko wszędzie naraz")

Steven Spielberg ("Fabelmanowie")

Todd Field ("Tár")

Ruben Ostlund ("W trójkącie")

Najlepsza aktorka:

Cate Blanchett ("Tár")

Ana de Armas ("Blondynka")

Andrea Riseborough ("To Leslie")

Michelle Williams ("Fabelmanowie")

Michelle Yeoh ("Wszystko wszędzie naraz")

Najlepszy aktor:

Austin Butler ("Elvis")

Brendan Fraser ("Wieloryb")

Colin Farrell ("Duchy Inisherin")

Bill Nighy ("Living")

Paul Mesal ("Aftersun") 

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Angela Bassett ("Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu")

Kerry Condon ("Duchy Inisherin")

Jamie Lee Curtis ("Wszystko wszędzie naraz")

Hong Chau ("Wieloryb")

Stephanie Hsu ("Wszystko wszędzie naraz")

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Brendan Gleeson ("Duchy Inisherin")

Brian Tyree Henry ("Most")

Judd Hirsch ("Fabelmanowie")

Barry Keoghan ("Duchy Inisherin")

Ke Huy Quan ("Wszystko wszędzie naraz") 

Najlepszy scenariusz oryginalny:

"Duchy Inisherin" (Martin McDonagh)

"Wszystko wszędzie naraz" (Daniel Kwan, Daniel Scheinert) 

"Fabelsmanowie" (Tony Kushner, Steven Spielberg)

"Tar" (Todd Field) 

"W trójkącie" (Ruben Ostlund)

Najlepszy scenariusz adaptowany:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Glass Onion: Film z serii 'Na noże'"

"Top Gun Maverick"

"Living"

"Women Talking"

Najlepszy film międzynarodowy:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Argentyna, 1985"

"Blisko"

"IO"

"Cicha dziewczyna"

Najlepsza pełnometrażowa animacja:

"Guilermo del Toro: Pinokio"

"Marcel Muszelka w różowych bucikach"

"Kot w butach: Ostatnie życzenie"

"Morska bestia"

"To nie wypanda"

Najlepszy pełnometrażowy dokument:

"Wszystko, co żyje"

"Całe to piękno i krew"

"Wulkan miłości"

"Dom z drzazg"

"Nawalny"

Najlepsze zdjęcia:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Elvis"

"Imperium światła"

"Tar

"Bardo" 

Najlepszy montaż:

"Duchy Inisherin"

"Elvis"

"Wszystko wszędzie naraz"

"Tár"

"Top Gun: Maverick"

Najlepsza muzyka:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Babilon"

"Duchy Inisherin"

"Wszystko wszędzie naraz"

"Fabelmanowie"

Najlepsza piosenka:

"Applause" z filmu "Tell It like a Woman"

"Hold My Hand" z filmu "Top Gun:Maverick"

"Lift Me Up" z filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"

"Naatu Naatu" z filmu "RRR"

"This Is A Life" z filmu "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepsze kostiumy:

"Babilon"

"Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"

"Elvis"

"Wszystko wszędzie naraz"

"Pani Harris jedzie do Paryża"

Najlepsza scenografia:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Avatar"

"Babilon"

"Elvis"

"Fabelmanowie"

Najlepsza charakteryzacja:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Batman"

"Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"

"Elvis"

"Wieloryb"

Najlepszy dźwięk:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Avatar: Kształt wody" 

"Batman"

"Elvis"

"Top Gun: Marverick"

Najlepsze efekty wizualne:

"Na Zachodzie bez zmian"

"Avatar: Kształt wody"

"Batman"

"Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"

"Top Gun: Maverick"

Najlepszy film krótkometrażowy:

 "Irish Goodbye"

"Ivalu"

"Le Pupille"

"Night Rider"

"Red Suitcase"

Najlepsza krótkometrażowa animacja:

"Chłopiec, kret, lis i koń"

"The Flying Sailor"

"Ice Merchants"

"My Year of Dicks"

"An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It"

Najlepszy krótkometrażowy dokument:

"Zaklinacze słoni"

"Haulout"

"Hak minął rok?"

"Efekt Marthy Mitchell"

"Stranger at the Gate"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy