Oscary 2022
Reklama

Oscary 2022: Najwięksi przegrani tegorocznej gali

Tegoroczna gala Oscarów obfitowała w niespodzianki i to nie tylko ze względu na skandal z Willem Smithem w roli głównej. Wielu faworytów w oscarowym wyścigu opuściło bowiem uroczystość bez statuetki.

Tegoroczna gala Oscarów obfitowała w niespodzianki i to nie tylko ze względu na skandal z Willem Smithem w roli głównej. Wielu faworytów w oscarowym wyścigu opuściło bowiem uroczystość bez statuetki.
Benedict Cumberbatch /Samir Hussein/WireImage /Getty Images

"Psie pazury": 12 nominacji, 1 nagroda dla Jane Campion

Film w reżyserii Jane Campion zebrał liczne nagrody, świetne recenzje, jednak mimo aż 12 nominacji do Oscara, Amerykańska Akademia Filmowa zdecydowała się uhonorować tylko reżyserkę obrazu, Jane Campion. Nowozelandka została trzecią kobietą w historii, która triumfowała w tej kategorii. Wcześniej statuetkę otrzymały Kathryn Bigelow i Chloe Zhao.

Zobacz też: "Córka": Kto tu jest tak naprawdę zagubiony? [recenzja]

Reklama

"Córka" i "Najgorszy człowiek na świecie": Brak statuetek

Choć "Córka" - film z Olivią Colman i Dakotą Johnson w rolach głównych - zebrał przed rozdaniem Oscarów sporo świetnych opinii oraz nagród, to podczas gali produkcję tę całkowicie pominięto. Podobnie stało się zresztą w przypadku obrazu "Najgorszy człowiek na świecie".

"West Side Story", "Belfast", "King Richard: Zwycięska rodzina": Jedna statuetka

Podobnie jak "Psie pazury" i te produkcje w końcowym rozrachunku nie odniosły na tegorocznej gali sukcesu - otrzymały po jednej statuetce. Ariana DeBose odebrała Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską w filmie "West Side Story";  Kenneth Branagh otrzymał wyróżnienie w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny za "Belfast", a Will Smith - w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy ("King Richard: Zwycięska rodzina").

Zobacz też: "Psie pazury": Jak Jane Campion wodzi nas za nos [recenzja]

Benedict Cumberbatch: Wielki przegrany?

Benedict Cumberbatch w tym roku był nominowany do Oscara po raz drugi w swojej karierze. Od dłuższego czasu mówiono, że jest faworytem na najważniejszej filmowej nagrody, jednak galę opuścił bez statuetki w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Ta powędrowała do Willa Smitha.

"Sukienka": Polska produkcja bez nagrody

Krótkometrażowa "Sukienka" Tadeusza Łysiaka wydawała się jednym z faworytów do Oscara. Jednak polski film przegrał rywalizację z "The Long Goodbye" Aneila Karia.

"Sukienka" Tadeusza Łysiaka, wnuka wybitnego polskiego pisarza Waldemara Łysiaka, ma szansę na zwycięstwo w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Obraz opowiada o pracownicy motelu (granej przez Annę Dzieduszycką), która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn.

Po ogłoszeniu zwycięzcy gratulacje za nominacje Tadeuszowi Łysiakowi złożył minister kultury Piotr Gliński.

Zobacz też:

Oscary 2022: Jane Campion z nagrodą za najlepszą reżyserię

Jessica Chastain: Rudowłosa piękność laureatką Oscara

Ariana DeBose: Ta rola przyniosła jej Oscara. Na początku odmówiła Spielbergowi

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2022 | Psie pazury | West Side Story | Belfast (film)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama