Oscary 2022
Reklama

Oscary 2022: Relacja na żywo

Nagrodzona sześcioma statuetkami "Diuna" oraz "CODA", która zgarnęła trzy nagrody, w tym w najważniejszej kategorii - za najlepszy film, to najwięksi zwycięzcy tegorocznej oscarowej gali. Nominowani Polacy niestety musieli obejść się smakiem.

Nagrodzona sześcioma statuetkami "Diuna" oraz "CODA", która zgarnęła trzy nagrody, w tym w najważniejszej kategorii - za najlepszy film, to najwięksi zwycięzcy tegorocznej oscarowej gali. Nominowani Polacy niestety musieli obejść się smakiem.
Ariana DeBose pozuje z Oscarem za najlepszą drugoplanową rolę żeńską / Jeff Kravitz/FilmMagic /Getty Images

2:00 Oscarową galę rozpoczęły Venus i Serena Williams. Zapowiedziały występ Beyonce, która śpiewa na tenisowych kortach w Compton (tam słynne siostry zaczynały karierę) jedną z nominowanych do Oscara piosenek - "Be Alive", pochodzącą oczywiście z filmu "King Richard: Zwycięska rodzina", który opowiada o ojcu tenisistek.

2:07 Na scenie prowadzące ceremonii Amy Schumer, Regina Hall oraz Wanda Sykes. Żartują, że zatrudnili trzy kobiety, bo było to tańsze niż wzięcie jednego mężczyzny. Śmieją się też z filmu "Dom Gucci" i dziwnego akcentu jego gwiazd. Dostaje się też drugiej części "Kosmicznego meczu" i Lebronowi Jamesowi. "W sekcji 'In Memoriam' pokażemy Złote Globy" - szydzą.

Reklama

2:11 Prowadzące żartują z Samuela L. Jacksona, który otrzymał w tym roku honorowego Oscara. Śmieją się, że powinien zacząć grywać w komediach romantycznych.

2:14 Z prowadzących została jedynie Amy Schumer. Śmieje się z nominowanych filmów i tego, że nie widziała żadnego poza "Naszym magicznym Encanto". Animację widziała za to 107 razy, gdyż ma w domu małe dziecko.

2:18 Na scenie zeszłoroczni laureaci Oscara: H.E.R. (najlepsza piosenka) i Daniel Kaluuya (najlepszy aktor drugoplanowy). Wręczą statuetkę w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Czy zgodnie z oczekiwaniami wygra Ariana DeBose za kreację Anity w "West Side Story" Stevena Spielberga? Dokładnie tak! "Marzenia się spełniają" - mówi wyraźnie podekscytowana laureatka. Nie chce dziękować wszystkim, dzięki którym udało jej się zwyciężyć, gdyż zbyt długo by to trwało. Wymienia więc jedynie Stevena Spielberga i swoją mamę. "Nie dajcie nikomu podważyć swojej tożsamości" - podsumowuje aktorka i piosenkarka.

2:29 Regina Hall żartuje, że przepadły testy na Covida (to już czas na żarty z koronawirusa?!) i musi poprosić na scenę kilka gwiazd. Obok niej stają Simu Liu, Bradley Cooper, Tyler Perry i Timothée Chalamet. Prowadząca chce ich "przebadać" za kulisami. Odwrócony seksizm na Oscarach?

2:31 Na scenie Jason Momoa i Josh Brolin, czyli gwiazdy "Diuny". Im Hall robi z kolei kontrolę osobistą. Momoa to jedna z niewielu gwiazd, która odniosła się do wojny w Ukrainie. Ma poszetkę w barwach naszego wschodniego sąsiada. Oglądamy jedną z ośmiu pominiętych kategorii, w której statuetki wręczono wcześniej - najlepszy dźwięk. Zwycięzcami okazali się Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill i Ron Bartlett pracujący przy filmie "Diuna". Laureaci podziękowali reżyserowi filmu i swoim współpracownikom.

2:35 Rosie Perez, Wesley Snipes i Woody Harrelson, czyli gwiazdy filmu "Biali nie potrafią skakać", który miał premierę 30 lat temu, wręczą Oscara za najlepsze zdjęcia. Tu szansę ma Janusz Kamiński, nominowany za "West Side Story". Wygrywa jednak zgodnie z oczekiwaniami Greig Fraser za zdjęcia do "Diuny". To jego pierwszy Oscar. "Denis Vilenueve, jesteś mistrzem" - chwali reżysera operator. "Jestem nikim bez moich współpracowników" - dodaje i dziękuję przyjaciołom i bliskim, ale przede wszystkim swojej żonie i dzieciom. Mówi, że będzie się streszczał, ponieważ może już iść do baru.

2:44 Kolejna z ośmiu pominiętych kategorii. Najlepszym krótkometrażowym filmem dokumentalnym został obraz "The Queen of Basketball". Statuetkę odebrał reżyser Ben Proudfoot.

2:46 Jacob Elordie i Rachel Zegler żartują, że jeszcze niedawno nie myśleli o tym, że mogą stanąć na tej scenie. "Ja nawet sześć dni temu" - śmieje się aktorka, którą początkowo pominięto w zaproszeniach. Gwiazdy wręczą Oscara za najlepsze efekty specjalne. Kolejny triumf "Diuny"? Tak jest! Statuetki otrzymują Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor i Gerd Nefzer.

2:50 Czas na historię kina. Oglądamy fragmenty filmów o Jamesie Bondzie - mija właśnie 60 lat od premiery pierwszego filmu o 007, czyli "Doktora No".

2:57 Stephanie Beatriz zapowiada kolejną nominowaną do Oscara piosenkę - "Dos Oruguitas" z animacji "Nasze magiczne Encanto" z muzyką i słowami Lin-Manuela Mirandy.

3:00 Naomi Scott (Dżasmina), Halle Bailey (Arielka) i Lily James (Bella), czyli odtwórczynie trzech kultowych postaci Disneya, wręczą Oscara za najlepszy film animowany. Wygra "Nasze magiczne Encanto"? Nie inaczej! Na scenie reżyserzy i producenci Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino i Clark Spencer. Mówią, że cieszą się, że mogą być częścią ekipy animacji, która pokazuje tak zróżnicowane osoby. Dziękują swoim rodzinom oraz wspomnianemu Mirandzie.

3:10 Kolejna z ośmiu pominiętych kategorii. Tym razem najlepszy krótkometrażowy film animowany. Statuetkę odebrali za "The Windshield Wiper" - reżyser Alberto Mielgo i producent Leo Sanchez.

3:12 Wanda Sykes opowiada o Muzeum Akademii, które niedawno zostało otwarte.

3:17 Youn Yuh-jung - zeszłoroczna laureatka Oscara za "Minari" - wręczy statuetkę najlepszemu aktorowi drugoplanowemu. Wszyscy trzymają kciuki za Troya Kotsura, nominowanego za kreację w filmie "CODA"? On też wygrywa! Jest drugim niesłyszącym aktorem (po koleżance z planu Marlee Matlin), który otrzymał statuetkę. "Niesamowicie tutaj być. To była dla mnie wielka podróż. Dziękuję członkom Akademii za docenienie mnie" - "miga" Kotsur. Aktor dziękuje wszystkim scenom teatralnym świata, na którym pozwolono mu doskonalić swoje umiejętności. Nie zapomina również o reżyserce filmu "CODA" - Sian Heder. Dziękuje również ojcu, który po wypadku był sparaliżowany i nie mógł już migać. "Kochani, patrzcie na mnie, udało się" - zwraca się do członków swojej rodziny artysta.

3:28 Tiffany Haddish i Simu Liu wręczą Oscara za najlepszy film międzynarodowy. Tu faworyt jest jeden - japoński "Drive My Car". I on wygrywa. Na scenie reżyser Ryusuke Hamaguchi. Dziękuje członkom Akademii i producentom swojego filmu, ale przede wszystkim aktorom, którzy w nim zagrali.

3:33 Mila Kunis, urodzona w ukraińskich Czerniowcach, mówi o koszmarze wojny i zapowiada kolejną nominowaną do Oscara piosenkę. "Somehow You Do", z muzyką i słowami Diane Warren, śpiewa Reba McEntire. Pojawiła się plansza z prośbą o minutę ciszy dla Ukrainy.

3:40 Kolejna z ośmiu pominiętych kategorii. Tym razem "polska", czyli najlepszy krótkometrażowy film. Wygrał jednak "The Long Goodbeye". Reżyser Aneil Karia producent oraz aktor Riz Ahmed podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ich filmu.

3:43 Lupita Nyong'o i Ruth E. Carter wręczą Oscara za najlepsze kostiumy. Wygrywa zgodnie z oczekiwaniami Jenny Beavan za "Cruellę". To już jej trzeci Oscar. Poprzednie otrzymała w 1987 r. za "Pokój z widokiem" i w 2016 r. za "Mad Max: Na drodze gniewu". Artystka dziękuje członkom swojej rodziny, którzy są na sali i wyznaje, że jej strój to ukłon dla jej wewnętrznej Cruelli. Wspomina, że chciała odmówić pracy przy tym filmie, ale w końcu dała się namówić i na pewno nie żałuje. "Nasza Cruella przynosi trochę zabawy i radości w tych potwornych czasach" - podsumowuje Beavan.

3:47 John Leguizamo opowiada o tym, że Oscar wzorowany był na Latynosie. Gwiazdor zapowiada kolejną piosenkę z animacji "Nasze magiczne Encanto" - "Nie mówimy o Bruno".

3:56 Na scenie Wanda Sykes przebrana za głównego bohatera filmu "King Richard: Zwycięska rodzina". Z kolei Regina King przebrała się za Tammy Faye. "Zawsze chciałam zagrać szaloną białaskę" - mówi. Amy Schmuer postawiła na kostium Spider-Mana.

3:58 Jennifer Garner, J.K. Simmons i Elliot Page mówią o filmie "Juno", który obchodzi piętnastolecie. Aktorzy wręczą Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. W tej kategorii brak wyraźnego faworyta. Wygrywa Kenneth Branagh za "Belfast". Aktor dziękuje Akademii i innym nominowanym. Mówi, że film był hołdem dla tytułowego miasta. Wspomina również o wspaniałej obsadzie jego produkcji.

4:01 Z kolei nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany wręczą Shawn Mendes i Tracy Ellis Ross. Wygrywa Sian Heder za film "CODA". "To był niezależny film i niełatwo było go nakręcić" - mówi reżyserka, dziękując swoim producentom. "Napisanie tego filmu odmieniło mnie jako artystkę i człowieka" - dodaje i wymienia współpracowników oraz obsadę swojej produkcji. "Jesteście artystami i dzięki wam jestem artystką" - mówi do członków swojej rodziny, a na koniec dziękuje mężowi i dzieciom.

4:11 Kolejna pomięta kategoria. Tym razem najlepsza muzyka. Znów wygrywa "Diuna". Hansa Zimmera nie ma na uroczystości, a statuetkę w jego imieniu odebrał Jason Momoa. Dla Zimmera to drugi Oscar, ale poprzedniego otrzymał aż 27 lat temu za "Króla Lwa".

4:13 Rami Malek zapowiedział kolejną nominowaną do Oscara piosenkę, faworyta tej kategorii, czyli "No Time to Die" z najnowszego filmu o Bondzie "Nie czas umierać". Na scenie Billie Eilish i Finneas O'Connell.

4:21 Znów pominięta kategoria. Tym razem najlepszy montaż. Szykuje się kolejny triumf "Diuny"? Tak! "Bycie nominowanym do Oscara może być potraktowane jako obraza przez siedemnastolatkę" - śmieje się zwycięzca, Joe Walker, nawiązując do swoich córek.

4:25 Na scenie Chris Rock. Żartuje z nominowanych do Oscara Penélope Cruz i Javiera Bardema. "On nie może wygrać, jeśli ona przegra" - śmieje się. Niesamowite! Rock żartował z Willa Smitha i jego żony, po czym gwiazdor filmu "King Richard: Zwycięska rodzina" wstał i go spoliczkował. "Nie mów tak o mojej żonie" - krzyczy wzburzony Smith. "To najlepszy wieczór w historii telewizji" - niezrażony kontynuuje Rock.

4:28 Chris Rock wręczył Oscara za najlepszy film dokumentalny. Wygrywa zgodnie z oczekiwaniami "Summer of Soul". Statuetki odebrali reżyser Ahmir "Questlove" Thompson i producenci Joseph Patel, Robert Fyvolent oraz David Dinerstein.

4:32 Czas na kolejną odsłonę historii kina. Wspominamy trylogię "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli. Mija właśnie pięćdziesiąt lat od premiery pierwszej części. Na scenie Coppola, Al Pacino i Robert De Niro. Otrzymują owację na stojąco! "Niech żyje Ukraina" - Coppola oddaje hołd naszemu napadniętemu sąsiadowi.

4:39 Czas na najbardziej wzruszający moment gali, czyli "In Memoriam". Wspominamy gwiazdy, które odeszły w ciągu ostatniego roku. Sidney Poitier, William Hurt, Olympia Dukasis, Halyna Hutchins, Ned Beatty, Peter Bogdanovich, Michael K. Williams, Jean-Paul Belmondo, Richard Donner, Ivan Reitman, Sally Kellerman, Sonny Chiba, Dean Stockwell, Melvin Van Peebles, Alan Ladd, Mikis Theodorakis, Betty White, Jane Powell, Jean-Marc Vallée - to tylko niektóre z nazwisk, jakie przypomniano.

4:50 Czas na najlepszą scenografię, kolejną z pominiętych kategorii w telewizyjnej transmisji. Wygrali Zsuzsanna Sipos i Patrice Vermette za "Diunę". Laureatka była wyraźnie wzruszona, rozpłakała się w czasie przemowy.

4:52 Zoe Kravitz i Jake Gyllenhaal wręczą Oscara za najlepszą piosenkę. Wygrywa zgodnie z oczekiwaniami "No Time To Die" z filmu "Nie czas umierać". Statuetkę otrzymują Billie Eilish i jej brat Fineas O'Connell. "To jest niewiarygodne" - mówi Eilish i dziękuje swojej "bondowej rodzinie". Jej brat dziękuje ich rodzicom, którzy zawsze ich inspirowali.

4:57 Kevin Costner w płomiennej przemowie opowiada o blaskach i cieniach pracy reżysera. Właśnie w tej kategorii gwiazdor wręczy Oscara. Wygrywa zgodnie z oczekiwaniami Jane Campion za "Psie pazury". Aktorka dziękuje Costnerowi za przemowę, a także pozostałym nominowanym. Chwali gwiazdy swojego filmu, w tym Benedicta Cumberbatcha, a także swoich współpracowników. Dziękuje też Netfliksowi, który obraz wyprodukował. "Dziękuję Akademii za nagrodę" - kończy laureatka.

5:06 Na scenie gwiazdy "Pulp Fiction" - Samuel L. Jackson i tańczący w rytm znanej z filmu piosenki Uma Thurman i John Travolta. Gwiazdy nawiązują do słynnej walizki z "Pulp Fiction", z której wyciągają kopertę z nazwiskiem laureata Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Wygra zgodnie z oczekiwaniami Will Smith za tytułową kreację w filmie "King Richard: Zwycięska rodzina"? Tak! Aktor dostaje owację na stojąco. "Richard Williams był obrońcą swojej rodziny" - mówi aktor ze łzami w oczach. "Bóg wzywa mnie bym kochał ludzi i ich chronił. Był ostoją. Wiem, że nasza praca wiąże się z krytyką i obrażaniem ze strony innych" - dodaje. "Denzel Washington powiedział mi, żebym był ostrożny, bo diabeł atakuje nas, gdy jesteśmy na samym szczycie" - wyznaje. Aktor dziękuje Venus i Serenie za pomoc w realizacji filmu o ich ojcu. "Ta nagroda jest dla całej obsady filmu" - zapewnia. "Sztuka imituje życie, teraz ja wyglądam jak szalony ojciec, a tak właśnie mówili o Richardzie Williamsie" - śmieje się. "Dziękuje za ten zaszczyt w imieniu Richarda i całej rodziny Williamsów. Mam nadzieję, że Akademia mnie jeszcze zaprosi" - podsumowuje.

5:19 To już ostatnia z pominiętych kategorii. Oscara za najlepszą charakteryzację i fryzury otrzymują Stephanie Ingram, Linda Dowds i Justin Raleigh za pracę przy filmie "Oczy Tammy Faye". Dziękują przede wszystkim gwieździe produkcji, wcielającej się w tytułową rolę Jessice Chastain.

5:23 Anthony Hopkins, zeszłoroczny laureat Oscara, otrzymuje owację na stojąco. Brytyjczyk wręczy statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. "To wielki zaszczyt tu być i przedstawić nominacje w tej kategorii" - mówi aktor i nawiązuje do wypowiedzi Willa Smitha, który apelował o pokój i miłość. Wygrywa Jessica Chastain za film "Oczy Tammy Faye". Podobnie jak dla Willa Smitha, to jej pierwszy Oscar. Aktorka wyraża podziw dla pozostałych nominowanych i dziękuje osobom, które stanęły na jej aktorskiej drodze. Dziękuje również reżyserowi, zespołowi charakteryzatorów oraz swojemu koledze z planu, Andrew Garfieldowi. Gwiazda nawiązuje do środowisk LGBT, których członkowie są dyskryminowane, przez co często decydują się na samobójstwo. "Mamy żyć, nie bojąc się przemocy i terroru" - mówi. "Jeśli czujecie się samotni, uwierzcie, że jesteście kochani za waszą wyjątkowość" - podsumowuje gwiazda.

5:31 Na scenie laureatki Oscarów Lady Gaga i Liza Minelli. Wręczą najważniejszą statuetkę - za najlepszy film. Wygrywa "CODA". To jej trzeci Oscar dzisiejszego wieczoru (wszystkie nominacje zamieniła na statuetki). Oscary odebrali producenci Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi i Patrick Wachsberger. Dziękują reżyserce za to, że "utrzymała naszą łódkę na fali" oraz wspaniałej obsadzie filmu. Podziękowania kierują też w stronę Akademii za docenienie ich skromnej produkcji.

5:38 Galę kończą prowadzące w... piżamach. "Czas spać" - podsumowują.

Oscary 2021 - laureaci:

Najlepszy film: "CODA", reż. Sian Heder, producenci: Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi i Patrick Wachsberger
Najlepsza reżyseria
: Jane Campion - "Psie pazury"
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
: Will Smith - "King Richard: Zwycięska rodzina"
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
: Jessica Chastain - "Oczy Tammy Faye"
Najlepszy aktor drugoplanowy
: Troy Kotsur - "CODA"
Najlepsza aktorka drugoplanowa
: Ariana DeBose - "West Side Story"
Najlepszy nieanglojęzyczny film
: "Drive My Car" - Ryusuke Hamaguchi
Najlepsza animacja
: "Nasze magiczne Encanto", reż. Jared Bush i Byron Howard, producenci: Yvett Merino and Clark Spencer
Najlepszy film dokumentalny: "Summer of Soul", reż. Ahmir "Questlove" Thompson, producenci: Joseph Patel, Robert Fyvolent i David Dinerstein
Najlepszy scenariusz oryginalny
: Kenneth Branagh - "Belfast"
Najlepszy scenariusz adaptowany
: Sian Heder - "CODA"
Najlepsze zdjęcia
: Greig Fraser - "Diuna"
Najlepsza muzyka
: Hans Zimmer - "Diuna"
Najlepsza piosenka: "No Time to Die" z "Nie czas umierać - Billie Eilish i Finneas O'Connell (muzyka i słowa)
Najlepszy montaż: Joe Walker - Diuna"
Najlepsze kostiumy
: Jenny Beavan - "Cruella"
Najlepsza scenografia: Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos - "Diuna"
Najlepsza charakteryzacja i fryzury: Linda Dowds, Stephanie Ingram i Justin Raleigh - "Oczy Tammy Faye"
Najlepszy dźwięk: Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill i Ron Bartlett - "Diuna"
Najlepsze efekty specjalne
: Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor i Gerd Nefzer - "Diuna"
Najlepszy film krótkometrażowy
: "The Long Goodbye", reż. Aneil Karia, producent: Riz Ahmed
Najlepszy dokument krótkometrażowy
: "The Queen of Basketball", reż. Ben Proudfoot
Najlepsza krótkometrażowa animacja
: "The Windshield Wiper", reż. Alberto Mielgo, producent: Leo Sanchez

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2022
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama