Zoe Saldana

Zoe Saldana fot. Getty Images
data urodzenia
19 czerwca 1978
narodowość
USA
3,0
Oceń
Głosy
6683

Biografia

Zoe Saldana - wiek, wzrost waga i początki kariery

Zoe Saldana, a właściwie Zoe Yadira Saldaña Nazari to aktorka filmowa, która urodziła się 19 czerwca 1978 roku w miejscowości Passaic, w stanie New Jersey w USA. Choć Zoe urodziła się w New Jersey, to jest ona owocem miłości ojca dominikańczyka oraz matki pochodzącej z Puerto Rico. 

Przez pierwsze kilka lat życia wychowywała się w dzielnicy Queens w Nowym Jorku, a kiedy miała 10 lat, wspólnie z rodziną przeniosła się na Dominikanę. W tym samym czasie odkryła swój talent, jakim jest taniec i to z nim chciała wiązać swoją przyszłość.

Przez lata doskonaliła swoje umiejętności, uczęszczając na zajęcia z tańca baletowego w cenionej na całym świecie ECOS Espacio de Danza Dance Academy.
W wieku 17 lat, wspólnie z rodziną wróciła do Stanów Zjednoczonych. W USA rozpoczęła współpracę z grupą o nazwie the Faces, równocześnie można było ją także spotkać na deskach New York Youth Theatre.

Artystka od lat zajmuje podium w rankingach różnych kategorii. Przykładem może być zajęcie przez nią trzeciego miejsca w rankingu magazynu Maxim w dziedzinie 100 najgorętszych kobiet.

Zoe Saldana ma 169 cm wzrostu, jej znakiem zodiaku są Bliźnięta. Zoe Saldana na bieżąco dba o właściwie zbilansowaną dietę oraz o to, aby w jej życiu nie zabrakło aktywności fizycznej, co daje efekt w postaci wagi 54 kg.

Zoe Saldana - filmy i seriale

Gwiazda buduje swoją markę już od 1999 roku, kiedy to miała okazję gościnnie wystąpić w serialu telewizyjnym o tytule "Prawo i bezprawie", wcielając się w rolę Gabrielle Vegi.W 2000 roku nastał czas debiutu w świecie filmu. W dramacie muzycznym “Światła sceny", wcieliła się w postać baletnicy Evy Rodriguez. Rola ta przyniosła jej rozgłos i sławę, dostarczając jej tym samym nowych możliwości i propozycji. 

Zoe Saldana wzięła udział w kilku największych produkcjach w historii kina. Do najpopularniejszych projektów z udziałem Zoe Saldany możemy zaliczyć m.in.: całą serię “Avatar", gdzie zagrała jedną z głównych bohaterek Neytiri, a także serię “Avengers" i “Strażnicy Galaktyki", gdzie Zoe Saldana pojawia się jako Gamora.Kolejnym ważnym filmem w dorobku gwiazdy jest “Colombiana" - film opowiada historię zawodowej zabójczyni, która szuka sprawiedliwości i pragnie odwetu.  Zoe Saldana, w filmie “Nina", otrzymała także szansę wcielenia się w amerykańską piosenkarkę i autorkę tekstów - Ninę Simone.Na każdym kroku miała okazję szlifować swój warsztat, pod okiem znanych z pierwszych stron gazet, popularnych sław, takich jak: Britney Spears, Johnny Depp, Tom Hanks, czy Catherine Zeta-Jones czy Orlando Bloom. 

Ciekawostką jest to, że fani gwiazdy często  kojarzą Zoe Saldana z serią filmów Mission Impossible, co nie jest prawdą - aktorka nie miała okazji grać w żadnej z części serii. Błędne myślenie wynika z faktu, iż w Mission Impossible zagrała, łudząco podobna do Zoe - Thandiwe Newton. Choć aktorki nie są spokrewnione, są niemal identyczne. 
H2: Zoe Saldana - nagrody i dorobek artystycznyTalent Zoe Saldany znajduje odzwierciedlenie w licznych nominacjach oraz nagrodach. 

Pierwsze nominacje Zoe Saldany do nagród filmowych zaczęły pojawiać się już w 2002 roku, po zagraniu w komedii romantyczno-muzycznej "Dobosz", gdzie partnerował jej Nick Cannon. Wówczas była to nominacja do prestiżowej nagrody MTV Movie Awards, za nią przyszły kolejne; za komedię romantyczną “Zgadnij kto" w 2005 roku - Teen Choice Awards, Image Awards, czy Black Reel Awards.

Jednak pierwsze i największe nagrody (Boston Society of Film Critics Award oraz Visual Effects Society Award) Zoe Saldana otrzymała za wcielenie się w kultowe role Nyoty Uhury w “Star Treku" i Neytiri w “Avatarze". 

Życie prywatne i dzieci Zoe Saldana

Od 2010 roku, zaręczona była z amerykańskim aktorem Keith’em Britton. Para rozstała się po upływie roku.Zoe Saldana jest matką trójki synów - bliźniaków: Bowie Ezio i Cy Aridio, urodzonych w 2014 roku oraz Zen’a, urodzonego w 2017 roku. Od 2013 roku Zoe jest w związku małżeńskim z ojcem swoich dzieci, artystą i producentem - włochem Marco Perego.

Zoe Saldana chociaż jest uwielbiana i ceniona na całym świecie, od wielu lat ceni sobie swoją prywatność. Próżno szukać informacji o jej uczestnictwie w skandalach czy innych aferach ze świata wielkich gwiazd. Wiadomo jednak, że Zoe posiada rodzeństwo. Jest siostrą producenta Nipo, producentki filmowej Cisely Saldany oraz Mariela Saldaña Nazario. 

Gwiazda oprócz skupiania się nad swoją rodziną oraz karierą, chętnie angażuje się we wszelkie akcje charytatywne oraz działalności fundacji. Na co dzień stara się także aktywnie walczyć o prawa kobiet i równość płci. 

Filmografia

Wiadomości