- narodowość
- Polska
Andrzej Łapicki
Biografia
Chociaż jego młodość przypadła na burzliwe i tragiczne lata wojenne odebrał staranne wykształcenie i został jednym z najbardziej uznanych polskich aktorów. Przez prawie 10 lat pełnił funkcję lektora Polskiej Kroniki Filmowej.
Andrzej Łapicki urodził się 11 listopada 1924 w Rydze. Uczęszczał do elitarnego Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, które ukończył maturą w ramach tajnego nauczania w 1942. Następnie podjął studia w działającym również w konspiracji Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Aktywnie uczestniczył w podziemnych przedstawieniach teatralnych, podczas których recytował poezję. Szczególnie bliskie jego sercu były dzieła Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Aktor, który brał udział w Powstaniu Warszawskim, po zakończeniu wojny wyjechał do Łodzi. Tam uzyskał dyplom i zadebiutował w 1945 roku w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi rolą Kuby w “Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.
Od 1949 roku związany był z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Dramatycznym, Narodowym i Polskim. Tego ostatniego był również dyrektorem artystycznym w latach 1995-1999.
Na scenach teatralnych stworzył doskonałe kreacje aktorskie w takich sztukach jak: “Trzydzieści srebrników", “Zaproszenie do zamku", “Aszantka", “Biedermann i podpalacze", “Kochany kłamca", “Noc iguany", “Sposób bycia", “Mord w katedrze", “Cyklop", “Śluby panieńskie".
Występował również w Teatrze Telewizji. Widzowie mogli go oglądać m.in. w spektaklach: "Do kraju tego", “Cudza żona i mąż pod łóżkiem", “Wiele hałasu o nic", “Brat marnotrawny", “Rozmyślania przy goleniu", “Hamlecie" i “Czarownicach z Salem".
W swoim dorobku aktor ma ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Od 1953 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, od 1979 jako profesor nadzwyczajny, a od 1987 jako profesor zwyczajny.
Jako lektor Andrzej Łapicki przez prawie 10 lat zajmował się czytaniem tekstów do kronik filmowych.
Andrzej Łapicki - filmy i serialePo raz pierwszy przed kamerą pojawił się w 1946 roku w epizodycznej roli w słynnym filmie muzycznym “Zakazane piosenki". Przez kolejne lata aktor otrzymywał sporadycznie niewielkie role, aż w 1961 roku wcielił się w główną postać w dramacie wojennym “Dziś w nocy umrze miasto".
Następnie pojawił się w takich produkcjach jak: “Spotkanie w Bajce", “Pamiętnik pani Hanki", “Naprawdę wczoraj", “Życie raz jeszcze" oraz “Salto" w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Reżyser był pod wrażeniem talentu aktora i zaprosił go do swojego kolejnego filmu "Jak daleko stąd, jak blisko".
W 1966 roku Andrzej Łapicki zagrał w komedii kryminalnej “Lekarstwo na miłość", gdzie wcielił się w postać kapitana MO, który demaskuje szajkę przestępców. Na ekranie partnerowała mu Kalina Jędrusik.
W filmografii aktora znajdują się również takie tytuły jak: “Piłat i inni", “Lalka", “Pan Wołodyjowski", “Ziemia obiecana", “Debiutantka", “Pan Tadeusz".
Od 2010-2012 roku Andrzej Łapicki grał w popularnym serialu “M jak miłość".
Andrzej Łapicki - nagrody i dorobek artystycznyAndrzej Łapicki jest jednym z najczęściej nagradzanych aktorów. W swojej karierze dwukrotnie otrzymał nagrodę Złotej Maski i aż sześciokrotnie Srebrnej Maski. Ponadto ma na swoim koncie Super Wiktora, Złoty Ekran, Nagrodę Specjalną im. Konrada Swinarskiego, Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida oraz Mistrzowski Laur Teatru Telewizji.
Został również odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Andrzej Łapicki- życie prywatne i dzieciJego pierwszą żoną była Zofia Chrząszczewska. Pobrali się w 1947 i byli razem aż do jej śmierci w 2005 roku. Para doczekała się córki - Zuzanny. Chrząszczewska miala jeszcze syna z poprzedniego związku. Grzegorz Łapicki został adoptowany przez aktora niedługo po ślubie.
Małżeństwo uchodziło za udane chociaż aktor nie był wiernym mężem. Miał duże grono wielbicielek, którym podobała się jego twarz, sylwetka, wzrost. Andrzej Łapicki wiedział jak oczarować kobietę i w swoim życiu miał kilka romansów. Trudno powiedzieć czy wiedziała o nich jego żona. Andrzej Łapicki nie zamierzał się jednak rozwodzić, bo lubił ich życie rodzinne.
Po śmierci pierwszej żony aktor związał się z młodszą o 60 lat Kamilą. Ich związek był tematem numer jeden w większości mediów w kraju. Para nie zamierzała kryć się ze swoim uczuciem, nawet jeśli wywoływało ona bardzo skrajne emocje. Pobrali się w 2009 roku.
Andrzej Łapicki z żoną Kamilą chętnie pojawiał się na różnych wydarzeniach kulturalnych, pozowali razem na ściankach i udzielali wywiadów.
Para z oczywistych względów nie zdecydowała się na dzieci. Kamila Łapicka i Andrzej Łapicki byli małżeństwem do śmierci aktora w 2012.
Po śmierci męża Kamila zniknęła ze świata show biznesu. Przestała pracować w teatrze i pisać do magazynu “Pani". Nie wiadomo czym aktualnie się zajmuje oraz czy w jej życiu pojawił się nowy partner. Kamila Łapicka nie publikuje żadnych informacji na temat swojego życia prywatnego w mediach społecznościowych.
-
1972 WeseleAktor
-
1968 Wszystko na sprzedażAktor
-
1965 SaltoAktor
-
1946 Zakazane piosenkiAktor