Film zrealizowany na podstawie powieści Toma Clancy ’ego. Neonaziści mają dostęp do broni nuklearnej i chcą użyć jej podczas rozgrywek futbolowych, a winą za atak obarczyć Rosję. Mają nadzieję na powrót zimnej wojny. Jedyny człowiek, który jest w stanie zapobiec niechybnej zagładzie ludzkości to analityk z CIA - Jack Ryan (Ben Affleck).
“Sum of All Fears” to już czwarte filmowe wcielenie Jacka Ryana. W poprzednich filmach główne role zagrali Alec Baldwin („Polowanie na Czerwony Październik”) i Harrison Ford („Czas patriotów”; „Stan zagrożenia”).
Czy terroryści mogli rzeczywiście zdetonować broń masowego rażenia na terytorium Stanów Zjednoczonych? Według opinii specjalistów CIA, przynajmniej 20 krajów, z czego ponad połowa to kraje Środkowego Wschodu i Azji Południowej, jest obecnie w posiadaniu lub prowadzi zakrojone na szeroką skalę badania nad opracowaniem śmiercionośnych materiałów masowej zagłady. Nie pozostaje już dzisiaj tajemnicą, że dziesiątki tysięcy z nich zostało w przeszłości wyprodukowanych i wycelowanych w strategiczne pozycje ‘wroga’ w czasie trwania Zimnej Wojny. Zgodnie z publikowanymi raportami, do dziś dnia nie doliczono się 164 przenośnych głowic.
Ben Affleck jako analityk CIA Jack Ryan oraz Morgan Freeman jako Dyrektor CIA William Cabot występują w przejmującym, realistycznie uchwyconym okiem kamery obrazie tego, co mogłoby się zdarzyć gdyby jedna z broni masowej zagłady wpadła w niepowołane ręce. Osadzony w realiach dzisiejszego klimatu politycznego film „Suma wszystkich strachów” stanowi zapis lęków, które niekontrolowane mogą przerodzić się w swoistego rodzaju paranoję, paraliżującą w człowieku zdolność logicznego zachowania i rozumowania.
Opublikowana w 1991 roku powieść Toma Clancy pod tym samym tytułem - „Suma wszystkich strachów” przez ponad sześć miesięcy utrzymywała się na liście bestsellerów The New York Timesa i do dziś dnia sprzedała się na całym świecie w ponad sześciu milionach egzemplarzy. Jest to już czwarta z kolei bestsellerowa książka tego autora, przeniesiona na ekran przez producenta Mace’a Neufelda, dzięki któremu ekranizacji doczekały się wcześniej „Polowanie na Czerwony Październik” /The Hunt for Red October/, nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową film przyniósł w sumie 188$ milionów wpływów na całym świecie, jak również „Patriot Games (173$ miliony) oraz „Clear and Present Dangers” (ponad 212$ milionów i dwie nominacje do Oscara).