Reklama

Vera Farmiga: Rodzice hollywoodzkiej gwiazdy byli Ukraińcami

Choć Vera Farmiga nie należy do najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood, to miała już okazję pracować z najwybitniejszymi twórcami i aktorami światowego kina, a jej filmografia jest bardzo bogata. Obchodząca 50. urodziny aktorka ma na koncie występy w tak znanych produkcjach, jak: "Infiltracja", "W chmurach" i "Obecność".

Choć Vera Farmiga nie należy do najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood, to miała już okazję pracować z najwybitniejszymi twórcami i aktorami światowego kina, a jej filmografia jest bardzo bogata. Obchodząca 50. urodziny aktorka ma na koncie występy w tak znanych produkcjach, jak: "Infiltracja", "W chmurach" i "Obecność".
Vera Farmiga /Rich Fury/FilmMagic /Getty Images

Vera Farmiga urodziła się 6 sierpnia 1973 roku w Passaic County, w stanie New Jersey. Jest drugim z siedmiorga dzieci ukraińskich imigrantów - jej ojciec Mykhailo jest analitykiem komputerowym, a matka, Luba Farmiga - nauczycielką. Mała Vera dorastała w ukraińsko-amerykańskiej społeczności, do szóstego roku życia nie mówiła po angielsku.

Vera Farmiga: Myślałam i marzyłam po ukraińsku

"Byłam w ukraińskim harcerstwie. Uczyłam się ukraińskich tańców ludowych. Moja nauczycielka gry na pianinie była Ukrainką. Myślałam i marzyłam po ukraińsku" - mówiła w rozmowie z serwisem Vulture.

Reklama

"W społeczności ukraińskiej jest się zanurzonym w dziedzictwie, szanuje się je i rozumie. Zwłaszcza poprzez sztukę, wiele z tego jest przekazywane poprzez muzykę i taniec ludowy. To był pierwszy język, którego się nauczyłam. W każde święto moja ogromna rodzina zbierała się razem, kilka osób grało na gitarach, a ja siedziałam przy pianinie i śpiewałam (...). Ważną metodą nauki był taniec, sposób przekazywania historii" - wspominała.

Następnie uczęszczała do Ukraińskiej Szkoły Katolickiej w Newark, gdzie tańczyła w zespole ludowym. W 1991 roku Farmiga ukończyła Hunterdon Central Regional High School. Początkowo chciała studiować optometrię, jednak ostatecznie rozpoczęła studia aktorskie na Syracuse University's School of Visual and Performing Arts.

Zadebiutowała na Broadwayu w 1996 roku w sztuce "Taking Sides". W tym samym roku wystąpiła jako Miranda w "Burzy" w American Conservatory Theater. Następnie zagrała w australijskim serialu "Prawo miecza" u boku Heatha Ledgera, po czym kontynuowała karierę, grając w filmach. Po raz pierwszy na ekranie mogliśmy ją oglądać w produkcji telewizyjnej "Różane wzgórze" (1997). Trzy lata później wystąpiła w "Miłości w Nowym Jorku" (2000), której gwiazdami byli Richard Gere i Winona Ryder. Istotną kreacją była jednak dopiero rola Daphne Handlovej w kryminale Johna Herzfelda "15 minut" (główne role grali w nim Robert De Niro i Edward Burns). W 2003 roku zagrała w "Kandydacie" Jonathana Demme'a, na planie tego politycznego thrillera towarzysząc m.in. Meryl Streep, Denzelowi Washingtonowi i Lievowi Schreiberowi.

Artystycznym przełomem w jej karierze była główna rola w "Aż do kości" (2004) Debry Granik (kilka lat później zasłynie oscarowym "Do szpiku kości"). Wcieliła się w matkę dwóch małych chłopców, męczącą się w nieudanym małżeństwie i starającą się zwalczyć kokainowy nałóg.

Jednak nam po raz pierwszy zapisała się w pamięci (i pewnie wielu innym osobom również) dopiero za sprawą kreacji w "Potędze strachu" (2006) Wayne'a Kramera, gdzie wcieliła się w żonę bohatera granego przez Paula Walkera.

Oscarowe filmy

Sławę przyniósł jej zaś występ w oscarowej "Infiltracji" (2006) Martina Scorsese, gdzie - jako Madeline - stworzyła miłosny trójkąt z Leonardo DiCaprio i Mattem Damonem.

W rozgrywającym się w obozowej rzeczywistości czasów drugiej wojny światowej "Chłopcu w pasiastej piżamie" (2008) wcieliła się w matkę głównego bohatera (Asa Butterfield).

Jedna z jej najsłynniejszej kreacji pochodzi z komediodramatu "W chmurach" (2009) Jasona Reitmana. Za drugoplanową rolę Alex Goran była nominowana do Oscara, podobnie zresztą jak gwiazda tej produkcji - George Clooney. 

W 2011 roku Farmiga zadebiutowała jako reżyserka obrazem "Przełamując wiarę", w którym ukazała zorganizowaną, ortodoksyjną społeczność wystawioną na próbę, gdy jedna z jej członkiń zaczyna wątpić. Inspirowany wspomnieniami Carolyn S. Briggs "This Dark World" film przestawiał historię młodej, delikatnej kobiety zmagającej się z życiem, miłością i zaufaniem, która przekonuje się, że niezależnie od tego, ile razy upadnie, ma w sobie wszystko, co potrzebne, by się podnieść i stać się silniejszą.

W latach 2013-2017 występowała w serialu "Bates Motel". Za rolę Normy Bates otrzymała nominację do nagrody Emmy w 2013, a w 2014 nagrodę Saturn.

Królowa horroru

Od dekady Vera Farmiga jest gwiazdą serii horrorów "Obecność", opowiadającej opowiada historię Eda i Lorraine Warrenów (Farmidze partneruje Patrick Wilson), światowej sławy badaczy zjawisk paranormalnych, którzy zostali wezwani przez rodzinę terroryzowaną na odludnej farmie przez mroczną zjawę.

"Historie są jak bilety na pociąg. Ktoś wręcza ci bilet do jakiegoś miejsca, a ty jedziesz. Odkrywaliśmy interesującą, paranormalną przestrzeń. Chociaż wpadłam w panikę i przechodziły mnie dreszcze, miałam nieodpartą potrzebę zbadania tej historii" - mówiła aktorka. 

O tym, że "Obecność" silnie oddziałuje na widzów, najlepiej zaświadcza wydarzenie z 2016 roku.  

65-letni miłośnik horrorów, który wybrał się na pokaz filmu "Obecność 2" w mieście Tiruvannamalai w stanie Tamilnadu w Indiach, nie poradził sobie z ogromnym napięciem i doznał ataku serca. Po przewiezieniu do szpitala mężczyzna zmarł.

W ostatnich latach mogliśmy ją oglądać także w telewizyjnych produkcjach.  Pojawiła się gościnnie w produkcji Netfliksa "Halston", znalazła się też w obsadzie serialu "Hawkeye", w którym wcieliła się w Eleanor Bishop - matkę bohaterki granej przez Hailee Steinfield.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Vera Farmiga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy