Reklama

Tomasz Englert: Sprawdzamy, czym się zajmuje najstarszy syn Jana Englerta?

Jan Englert w tym roku świętował 80. urodziny oraz 45-lecie pracy reżyserskiej. Głośno jest o jego córce, Helenie, która poszła w ślady ojca i robi karierę aktorską. Niewiele osób wie, że aktor ma również trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa. Najstarszym z rodzeństwa jest Tomasz, który dziś ma 52 lata.

Jan Englert w tym roku świętował 80. urodziny oraz 45-lecie pracy reżyserskiej. Głośno jest o jego córce, Helenie, która poszła w ślady ojca i robi karierę aktorską. Niewiele osób wie, że aktor ma również trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa. Najstarszym z rodzeństwa jest Tomasz, który dziś ma 52 lata.
Jan Englert / Pawel Wodzynski/East News /East News

Przypominamy artykuł, który pierwotnie został opublikowany w maju 2023 r.

Jan Englert: Najbardziej znane role

Na kinowym ekranie oglądać mogliśmy go w pamiętnych kreacjach w "Soli ziemi czarnej" i "Perle w koronie" Kazimierza Kutza (jako Erwin Maliniok), "Magnacie" Filipa Bajona (Conrad, syn Hansa Heinricha) czy "Piłkarskim pokerze" Janusza Zaorskiego (prezes "Czarnych").

Jan Englert grał m.in. w "Polskich drogach" Janusza Morgensterna (1976), "Nocach i dniach" Jerzego Antczaka (1977), "Lalce" Ryszarda Bera (1977), "Rodzinie Połanieckich" Jana Rybkowskiego (1978), "Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995).

Reklama

Englert wcielił się też w Zygmunta, jednego z głównych bohaterów "Kolumbów" Janusza Morgensterna (1970), czteroczęściowej ekranizacji powieści Romana Bratnego o młodych żołnierzach Armii Krajowej walczących w powstaniu warszawskim w 1944 roku oraz Rajmunda Wrotka - operatora  Polskiej Kroniki Filmowej, a później reżysera filmów dokumentalnych - w  serialu "Dom" Jana Łomnickiego (1980-2000). 

Od końca lat siedemdziesiątych Englert zajmuje się także reżyserią. Wyreżyserował m.in.: "Norę" Ibsena w Teatrze Ochoty; w Teatrze Polskim:  "Matkę", "Bezimienne dzieło" i "Onych" Witkacego oraz "Kordiana"  Słowackiego; "Zmowę świętoszków" Bułhakowa (1996) w Teatrze  Powszechnym; w Teatrze Telewizji, m.in.: "Irydiona" Krasińskiego;  "Hamleta" i "Juliusza Cezara" Shakespeare'a; "Dziady" Mickiewicza,  "Adwokat i róże" Szaniawskiego.

W 2003 r. objął funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego, którą sprawuje do dziś. Jest także wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej (dawniej PWST). Pełnił w niej funkcję dziekana wydziału aktorskiego (1981-1987) i rektora (1987-1993 i 1996-2002).

Tomasz Englert: Kim jest 52-letni syn aktora?

O córce aktora z drugiego małżeństwa z Beatą Ścibakówną jest w ostatnim czasie głośno. Helena Englert poszła w ślady rodziców i rozwija karierę aktorską. Niewielu fanów wie, że aktor ma jeszcze trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa z Barbarą Sołtysik. 

Najstarszym z rodzeństwa jest Tomasz Englert, który dziś ma 52 lata. Mimo, że wówczas ojca często nie było w domu z powodów zawodowych, syn po latach nie ma do niego pretensji.

Czym zajmuje się Tomasz Englert? Przez wiele lat był szefem jednego z największych domów mediowych, jednak zrezygnował z funkcji, ponieważ nie zależy mu na pogoni za pieniędzmi. Wychowuje córeczkę, Lenę, a jedną z jego największych pasji jest fotografia. W tym roku Tomasza można było zobaczyć u boku Jana Englerta na wydarzeniu, zorganizowanym z okazji 80. urodzin oraz 45-lecia pracy reżyserskiej.

Czytaj więcej: Maja Ostaszewska: Aktorka, aktywistka, buddystka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jan Englert
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy