Reklama

"Tar": Słynna dyrygentka oskarża twórców filmu! Skrzywdzili ją

Rola dyrygentki Lydii Tar, którą w filmie „Tar” zagrała Cate Blanchett, to kolejny triumf aktorski tej dwukrotnej laureatki Oscara. Przewiduje się, że australijska gwiazda dostanie za tę kreację kolejną statuetkę. Nie wszyscy jednak są zachwyceni filmem wyreżyserowanym przez Todda Fielda. Produkcję w ostrych słowach skrytykowała dyrygentka Marin Alsop, na której wzorowano postać głównej bohaterki.

Cate Blanchett w filmie "Tar" wciela się w postać dyrygentki Lydii Tar, która zostaje oskarżona o stosowanie przemocy w stosunku do młodych kobiet. Wielu z widzów, którzy obejrzeli już film Todda Fielda, zauważyło podobieństwa pomiędzy filmową bohaterką, a prawdziwą dyrygentką Marin Alsop. Jak wymienia portal "Variety", obie są uczennicami Leonarda Bernsteina, obie są lesbijkami, partnerkami obu są artystki orkiestrowe, z którymi mają dzieci, obie były do niedawna jedynymi kobietami, które dyrygowały wielkimi orkiestrami symfonicznymi. Nazwisko Alsop pojawia się też w filmie Fielda. Jego bohaterka wspomina dyrygentkę w trakcie rozmowy z dziennikarzem "New Yorkera".

Reklama

I choć podobieństw pomiędzy fikcyjną Tar i prawdziwą Alsop jest wiele, to jedno je różni. Bohaterka filmu jest oskarżona o stosowanie przemocy wobec innych kobiet. Według Alsop ten wątek jest dla niej bardzo obraźliwy.

"Tar": Twórcy wyrządzili krzywdę dyrygentce?

Dyrygentka uważa, że twórcy filmu wyrządzili krzywdę nie tylko jej.

"Mieć okazję do sportretowania kobiety w takiej roli i uczynić z niej prześladowcę - złamało mi to serce. Myślę, że wszystkie kobiety i wszystkie feministki powinny być zmartwione takim sposobem przedstawienia postaci. Bo nie chodzi tylko o dyrygentki. Chodzi o kobiety, które są liderami w naszym społeczeństwie. Ludzie zaczną pytać, czy można im ufać, czy mogą pełnić taką rolę. Niezależnie od tego czy chodzi o prezeskę, trenerkę NBA czy szefową policji" - stwierdziła dyrygentka.

"Tar": Kiedy i gdzie oglądać?

W polskich kinach film "Tar" będzie można zobaczyć od 24 lutego tego roku.

Zobacz też:
"TÁR": Cate Blanchett dyryguje orkiestrą i mówi po niemiecku
"Romeo i Julia": Ostre słowa syna reżysera! Potępił autorów pozwu
"Film balkonowy", "IO" i "Fabelmanowie" ze Złotymi Taśmami 2022

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Cate Blanchett | Tar (film)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy