Reklama

Porzucili karierę przez chorobę. Już ich nie zobaczymy na ekranie?

Kilka miesięcy temu Bruce Willis zakończył swoją karierę filmową. Uwielbiany aktor musiał wycofać się z zawodu z powodu choroby, która uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Gwiazdor "Szklanej pułapki" nie jest jedyną osobą, która z powodu zdrowotnych musiała zrezygnować z aktorstwa.

Bruce Willis

W marcu ubiegłego roku rodzina hollywoodzkiego gwiazdora ujawniła, że Bruce Willis cierpi na afazję i w związku z tym musi zakończyć karierę. "Jako rodzina chcieliśmy się podzielić informacją, że nasz ukochany Bruce ma problemy ze zdrowiem i niedawno zdiagnozowano u niego afazję, która wpływa na jego zdolności poznawcze" - członkowie rodziny Willisa napisali specjalnym oświadczeniu, opublikowanym w mediach społecznościowych. 

Kilka dni temu rodzina aktora zamieściła kolejne oświadczenie, w którym poinformowała, że jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. "Odkąd wiosną 2022 r. ogłosiliśmy, że u Bruce'a zdiagnozowano afazję, jego stan się pogorszył i mamy dokładniejszą diagnozę - otępienie czołowo-skroniowe. Niestety problemy z komunikacją są tylko objawem choroby, z którą zmaga się Bruce. To bolesne, ale jednocześnie to ulga, że mamy w końcu jasną diagnozę".

Reklama

Obecnie nie ma metod leczenia tej choroby, można jedynie łagodzić jej objawy. Bliscy Willisa mają nadzieję, że  medialne zainteresowanie stanem zdrowia aktora przyczyni się do zwiększenia świadomości choroby i nagłośnienia badań nad nią. "Bruce zawsze wierzył w to, że warto zabierać głos, by pomagać innym i zwiększać świadomość ważnych zagadnień. Wiemy, że - gdyby tylko mógł - chciałby zwrócić uwagę świata na tych, którzy tak jak on zmagają się z tą wyniszczającą chorobą i na fakt, jak wpływa ona na wiele osób i ich rodziny" - napisali w oświadczeniu. 

Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz to jedna z tych aktorek, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez lata kariery zagrała w ponad stu filmach, niejednokrotnie kreując postaci, które na zawsze zapisały się na kartach historii polskiego kina. Aktorka w 2017 roku zrezygnowała z oceniania tanecznych występów. Ostatnią ekranową rolę zagrała rok później w filmie "Studniówk@". Potem podjęła decyzję, aby wycofać się z życia publicznego i odpocząć od towarzyszących jej przez większość życia obiektywów kamer. Tłumaczyła to zawałem, który przeszła w czerwcu 2018 roku.

Obecnie Tyszkiewicz potrzebuje stałej opieki. Kilka miesięcy temu opiekująca się nią córka wyznała, że gwiazda nie wychodzi już z domu nawet na spacery. Stan legendarnej aktorki jest ponoć coraz gorszy. "Jest w dobrym nastroju, cieszy się, gdy pada deszcz, kiedy jest chłodniej, chociaż nie wychodzi już na spacery. Odwiedzam ją tak często, jak mogę, podobnie jak moja młodsza siostra"  - powiedziała w rozmowie z "Rewią".

Andrzej Szopa

Zagrał w wielu lubianych serialach oraz filmach. Chociaż Andrzej Szopa był zwykle drugoplanową postacią na planie, potrafił zapaść w pamięć nawet najmniejszą rolą. Ostatni raz na ekranie można go było zobaczyć w filmie "Carte Blanche" z 2015 roku. Karierę aktora przerwała poważna choroba. Od pobytu w Stanach zaczął mieć problemy z kręgosłupem, które kilka lat temu się pogłębiły. Andrzej Szopa zdecydował się przejść operację z Stanach Zjednoczonych. Niestety, nie powiodła się. W wyniku komplikacji został częściowo sparaliżowany. "W czasie operacji przyplątał się udar. W efekcie lewą stronę ciała miałem niesprawną. Teraz jest już lepiej" - mówił aktor kilka miesięcy później. 

Niestety, stan zdrowia aktora za bardzo się nie poprawiał. Doszło do tego, że podjął decyzję o zamieszkaniu w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Nie chciał być ciężarem dla żony, która i tak miała już pod opieką dwoje starszych, schorowanych rodziców. Aktor długo miał nadzieję, że uda mu się wrócić do sprawności. "Codziennie mi się śni, że spaceruję i biegam. Jest szansa, że za jakiś czas wstanę wreszcie z wózka i będę mógł normalnie chodzić oraz funkcjonować. To moje największe marzenie" - mówił w rozmowie z "Faktem". 

W ośrodku Andrzej Szopa przebywał aż do śmierci. Aktor zmarł w sobotę, 31 grudnia 2022 roku. Do końca czuwała przy nim żona. "Andrzej zmarł wczoraj około godz 20:40. Była przy nim ukochana żona Iza, która trzymała go za rękę. Obecni byli również jego bliskich przyjaciele. Andrzej od dłuższego czasu nie wstawał z łóżka. Jego stan zdrowia w ostatnich dniach się pogorszył. Umierał zaopiekowany, wśród najbliższych mu osób. Dostał ostatnie namaszczenie" - mówili pracownicy Domu Artystów Weteranów w rozmowie z "Super Expressem".

Christina Applegate

Na początku tego roku Christina Applegate zapowiedziała koniec swojej kariery. Po raz ostatni "jako aktorka" pojawiła się na gali rozdanie nagród Critics' Choice. Gwiazda "Świata według Bundych" została doceniona za kreację, którą stworzyła w serialu "Już nie żyjesz". Sportretowała w nim sarkastyczną wdowę, która za wszelką cenę pragnie rozwikłać zagadkę niedawnego morderstwa swojego męża. "Dziękuję za nominację! Mam za sobą niesamowicie ciężki rok, a dzięki tej wiadomości na mojej twarzy pojawił się dziś uśmiech" - skomentowała na Twitterze swój udział w wyścigu o nagrodę.

Latem 2021 roku aktorka poinformowała, że zmaga się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. Ujawniła ona wówczas, że cierpi na stwardnienie rozsiane. Mimo choroby gwiazda wystąpiła w finałowym sezonie serialu "Już nie żyjesz". Jest to ostatnia produkcja, w której pojawiła się na ekranie. Applegate określiła kręcenie nowych odcinków serii mianem "najtrudniejszej rzeczy", jaką kiedykolwiek zrobiła. 

Aktorka nie chce jednak całkowicie rozstawać się ze swoim zawodem. Chociaż z powodu choroby zrezygnowała z grania w filmach, to chce pracować jako lektorka i zajmować się podkładaniem głosu. "Przyjmę mnóstwo zleceń, dzięki którym moja córka będzie miała co jeść i będziemy miały dach nad głową" - zdradziła gwiazda.

Gene Hackman

Trudno jest wyobrazić sobie światowe kino bez Gene'a Hackmana. Laureat Oscara ma za sobą karierę, której pozazdrościć mu może większość osób z branży. Jednak od kilkunastu lat aktor nie pojawia się już na ekranie. Rolę w "Genialnym klanie" (2001) Wes Andeson napisał specjalnie z myślą o Hackmanie. Aktor stworzył tu postać jednego z najoryginalniejszych dziadków w historii kina. Był to zresztą jego ostatni wielki występ. Trzy lata później, kreacją w komedii "Witamy w Mooseport", Hackman zakończył aktorską karierę. 

Aktor wycofał się z grania przez... stres. Kilka lat temu w wywiadzie dla Reutersa przyznał, że tęskni za graniem, ale nie za drugą stroną medalu tej pracy. "Brakuje mi samej gry aktorskiej, bo to właśnie robiłem przez prawie 60 lat i naprawdę to kochałem. Ale ten biznes jest dla mnie bardzo stresujący" - stwierdził. W 2009 roku wyznał, że przejście na emeryturę doradził mu lekarz, dodając przy tym, że serce aktora jest w złej kondycji i nie powinien go dodatkowo obciążać. 

Obecnie 93-letni Gene Hackman żyje z dala od show-biznesu. Po przejściu na aktorską emeryturę zajął się pisaniem książek. Bardzo rzadko pokazuje się publicznie. W maju 2022 roku zdjęcie z nim zamieścił muzyk Seth Rudetsky. Panowie spotkali się podczas spektaklu Broadway Confidential.

Urszula Modrzyńska

Urszula Modrzyńska zachwycała, gdziekolwiek się pojawiła. Widzowie pamiętają ją głównie z roli Jagienki w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Scena, w której Jagienka wyłania się z rzeki, na zawsze zapisała się w historii polskiego kina. Modrzyńska grając nastoletnią Jagienkę miała ponad 30 lat. Koleżanki i koledzy z planu zapamiętali z kolei jej wspaniały głos, niebywały wdzięk i urok, ale też zdecydowany charakter. Wydawało się, że sukces filmu przełoży się na nowe propozycje. 

Początkowo była nimi wręcz zasypywana, ale nie wszystkie przyjmowała, a żadne z kolejnych ekranowych wcieleń nie przyniosło jej takiej popularności jak "Krzyżacy". Z czasem Urszula Modrzyńska coraz rzadziej pojawiała się na ekranach i skupiła się na pracy w teatrze. Wiele pamiętnych ról stworzyła przy współpracy z Kazimierzem Dejmkiem. Reżyser obsadził ją m.in. w roli Iriny w przedstawieniu "Trzy siostry". 

Niestety, w tym samym czasie dała o sobie znać poważna choroba. "Już podczas pracy nad »Trzema siostrami« pojawiły się pierwsze oznaki choroby. Trzy miesiące trwało leczenie. Dejmek na tyle ją cenił, że przesunął na kolejny sezon premierę spektaklu. Niestety, w tym czasie odwrócił się od niej film" - mówił po latach w "Dzienniku Łódzkim" Zbigniew Józefowicz. W latach 80. XX wieku z powodu choroby artystka całkowicie wycofała się z zawodu. Zmarła 11 grudnia 2010 roku w Łodzi. Miała 82 lata. Oficjalna przyczyna śmierci aktorki nigdy nie została podana do wiadomości publicznej.

Jack Nicholson

Jest jednym z najwybitniejszych aktorów w historii. Ma opinię skandalisty, ale w głębi serca to skromny człowiek, wrażliwy na cudzą krzywdę. "Nie chcę, żebyście wiedzieli, jaki naprawdę jestem. Bo czyż największym skarbem każdego człowieka nie są jego tajemnice?" - mówił Jack Nicholson. Zakończył swoją karierę aktorską występem w komedii "Skąd wiesz" z 2010 r. Ostatnio słynny aktor przestał się też pojawiać w przestrzeni publicznej. Po raz ostatni widziano go na meczu koszykarskim w Los Angeles w październiku 2021 r. 

Na początku roku pojawiła się informacja o złym stanie zdrowia aktora. Mówi się, że cierpi na demencję i niemal całkowicie odciął się od otoczenia. "Fizycznie jest w porządku, ale jego umysł jest w zaniku" - mówi o aktorze osoba z jego dawnego otoczenia. Znajomi Jacka Nicholsona w rozmowie z serwisem Radar Online przyznają, że 85-latek nie opuszcza swojego domu. Zaszył się w luksusowej rezydencji przy ulicy Mulholland Drive w Beverly Hills. Prawdopodobnie mieszka sam. Opiekują się nim jego najmłodszy syn Ray oraz córka Lorraine (aktor ma sześcioro dzieci z pięcioma kobietami). Dzieci są podobno jego jedynym łącznikiem ze światem.

Przyjaciół Nicholsona martwi jeszcze jedna kwestia. "To naprawdę smutne, że tak utalentowany aktor, jak Jack, odchodzi w ten sposób" - mówi osoba z jego dawnego otoczenia. Są podejrzenia, że gwiazdor cierpi na demencję i że to właśnie ta przypadłość zmusiła go do przejścia na aktorską emeryturę w wieku 73 lat.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy