Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz fot. AKPA
data urodzenia
14 sierpnia 1938
narodowość
Polska
3,0
Oceń
Głosy
1743

Biografia

Beata Tyszkiewicz - wiek i początki kariery

Beata Tyszkiewicz, a dokładnie Beata Maria Helena Tyszkiewicz, jest jedną z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorek, która w 2023 roku świętowała swoje 85 urodziny.
Aktorka, która przyszła na świat 14 sierpnia 1938 roku w Wilanowie, pochodzi z arystokratycznej rodziny, której korzenie wywodzą się z hrabiowskiego rodu, pieczętującego się herbem Leliwa. Jej ojciec Krzysztof Maria Tyszkiewicz (1911-1977) prowadził antykwariat, natomiast matka, Barbara z Rechowiczów (1911-1992) pracowała w Polskim Instytucie Eksportowym przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu w Warszawie. Beata Tyszkiewicz ma dwóch młodszych braci - Krzysztofa i przyrodniego Janusza.
Swoją edukację rozpoczęła w szkole podstawowej w Jeleniej Górze, a przez rok uczęszczała również do szkoły Zakonu Sióstr Szarych Urszulanek w Milanówku. Z powodu swojego arystokratycznego pochodzenia miała problemy z dostaniem się do gimnazjum w Karpaczu, do którego została przyjęta dopiero po tym, jak jej matka interweniowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki.Przeprowadzka do podwarszawskich Lasek wymusiła kolejną zmianę szkoły, tym razem na żeńskie gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, gdzie z powodu niskich ocen musiała powtarzać klasę.
Maturę zdała dopiero za drugim razem w trybie trybie eksternistycznym (wcześniej oblała ustny egzamin z języka polskiego) w liceum Zakonu Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.
W latach 1957-1958 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, jednak po roku została z niej wyrzucona za złamanie regulaminu uczelni, który zakazywał studentom publicznych występów.

Beata Tyszkiewicz: filmy i seriale

Młoda, będącą w dziewiątej klasie gimnazjum, Beata Tyszkiewicz została zauważona na szkolnym korytarzu przez Pawła Komorowskiego, asystenta Antoniego Bohdziewicza, dzięki któremu otrzymała angaż do roli Klary Raptusiewiczówny w ekranizacji “Zemsty" (1957).
Początek lat 60-tych to dla Beaty Tyszkiewicz pierwsze propozycje ról filmowych i pierwsze kroki na deskach teatru.
W całej swojej karierze aktorka stworzyła ponad 100 ról filmowych i teatralnych.
Najbardziej znane tytuły w jej dorobku to: “Dziś w nocy umrze miasto", “Spóźnieni  przechodnie", “Pierwszy dzień wolności", “Popioły", “Rękopis znaleziony w Saragossie", “Marysia i Napoleon", “Wszystko na sprzedaż" i “Lalka", gdzie wcieliła się w postać Izabeli Łęckiej, którą to rolę wielu krytyków uważa za najlepszą w całym dorobku aktorki.Ze względu na swoją urodę i pochodzenie często obsadzana była w rolach dam i arystokratek, ale w latach 80- tych Beata Tyszkiewicz pokazała również swój talent komediowy w takich produkcjach jak: “Seksmisja", “Vabank II, czyli riposta", “Kingsajz".Była angażowana również do produkcji zagranicznych, głównie radzieckich i węgierskich, ale w jej filmografii można znaleźć też dzieła amerykańskie, francuskie, niemieckie, słowackie i bułgarskie.W ostatnich latach swojej aktywności zawodowej mogliśmy ją podziwiać głównie w rolach epizodycznych i drugoplanowych w takich filmach jak “Nie kłam, kochanie", “Listy do M." czy serialach “Teraz albo nigdy" i “Magda M.".
Serca młodszej publiczności podbiła jako elegancka, obdarzona niezwykłym poczuciem humoru i elokwencją, jurorka “Tańca z Gwiazdami".

Beata Tyszkiewicz: nagrody i dorobek artystyczny

Beata Tyszkiewicz ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, m.in. statuetkę “Złotych Lwów" za najlepszą rolę drugoplanową w wojennym filmie “Niemcy" z 1996 roku. Nominowana była również do “Złotych kaczek" i odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd podczas I Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
W 2003 roku otrzymała Super Wiktora za całokształt twórczości.
Prócz nagród przyznawanych przez środowisko filmowe warto wspomnieć o otrzymanych przez aktorkę odznaczeniach takich jak: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1989), francuska Legia Honorowa (1997) oraz Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis"(2008).

Beata Tyszkiewicz: życie prywatne i dzieci

W latach 1967-1969 Beata Tyszkiewicz była żoną reżysera Andrzeja Wajdy. Para poznała się na planie filmu “Lalka" i doczekała się córki Karoliny.Od 5 lipca 1970 była żoną reżysera Witolda Orzechowskiego, a później architekta Jacka Padlewskiego, z którym ma córkę Wiktorię.W latach 90. pozostawała w nieformalnym związku z brytyjskim aktorem Karlem Tesslerem.
W maju 2017 aktorka przeszła rozległy zawał mięśnia sercowego i wkrótce później wycofała się z życia publicznego.
Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia, że stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz pogarsza się. Niektóre źródła sugerowały, że aktorka ma raka.
Wszystkie te informacje zdementowała jednak starsza córka Beaty Tyszkiewicz, Karolina Wajda mówiąc, że stan zdrowia mamy jest stabilny, a informacje o ciężkiej chorobie są jedynie plotką.
Beata Tyszkiewicz aktualnie mieszka w swoim warszawskim mieszkaniu i mimo próśb swoich fanów nie zamierza wracać przed kamery.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia