Reklama

Reklama

Pogrzeb Jerzego Treli w poniedziałek. Spocznie w rodzinnej miejscowości

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę Jerzego Treli odbędą się w poniedziałek 23 maja - przekazał we wtorek krakowski magistrat. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w Krakowie, a miejscem wiecznego spoczynku wybitnego aktora będą rodzinne Leńcze.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę Jerzego Treli odbędą się w poniedziałek 23 maja - przekazał we wtorek krakowski magistrat. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w Krakowie, a miejscem wiecznego spoczynku wybitnego aktora będą rodzinne Leńcze.
Jerzy Trela /Gałązka /AKPA

Według zapowiedzi, uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 - w kościele oo. dominikanów w Krakowie zostaną wystawione prochy Jerzego Treli, a o godz. 10.00 rozpocznie się tam msza żałobna. O godz. 14.00 na cmentarzu w Leńczach w powiecie wadowickim (Małopolskie) odbędzie się ceremonia pochówku. Aktor spocznie tam w rodzinnym grobowcu.

Jerzy Trela: Najlepsze role

Jerzy Trela (ur. 14 marca 1942 r.) był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, obecnie Akademii Sztuk Teatralnych. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969). Współtworzył krakowski Teatr Stu.

Reklama

Zadebiutował jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Na deskach teatralnych wystąpił po raz pierwszy w 1969 r. - zagrał główną rolę w "Nosie" Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości.

Wcielił się także w postać m.in. Gustawa-Konrada w "Dziadach" Mickiewicza (reż. Konrad Swinarski, 1973); Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego (reż. Konrad Swinarski, 1974), Jaszy w "Wiśniowym Sadzie" Czechowa (Jerzy Jarocki, 1975); Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego (Maciej Prus, 1977) i Klaudiusza w "Hamlecie" Szekspira (Andrzej Wajda, 1981).

Na dużym ekranie zagrał m.in. męża Ireny w "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981); Hiszpana w "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982); Pana Bronka w "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993) i Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999), kloszarda "Szajbuska" w "Aniele w Krakowie" (Artur "Baron" Więcek, 2002).

Jerzy Trela: Honorowy Obywatel Krakowa

Jerzy Trela przez wiele lat uczył aktorskiego rzemiosła studentów PWST w Krakowie (obecnie Akademii Sztuk Teatralnych), w latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.

W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W zeszłym tygodniu Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyznała aktorowi najwyższe krakowskie wyróżnienie - Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej".

Zobacz też:

"Boscy": Uszczypliwa satyra na branżę filmową [recenzja]

Juliusz Machulski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin

Chris Rock wreszcie skomentuje atak Willa Smitha na Oscarach

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Trela

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama