Reklama

Reklama

"Pianista" trafi na Broadway. Kto zagra tytułową rolę?

Na nowojorskim Broadwayu rozpoczęły się przygotowania do wystawienia sztuki "Pianista" opartej o pamiętniki Władysława Szpilmana. Pierwszym etapem było czwartkowe czytanie sztuki, w której tytułową role odtwarza zdobywca prestiżowej nagrody "Tony" Santino Fontana.

Na nowojorskim Broadwayu rozpoczęły się przygotowania do wystawienia sztuki "Pianista" opartej o pamiętniki Władysława Szpilmana. Pierwszym etapem było czwartkowe czytanie sztuki, w której tytułową role odtwarza zdobywca prestiżowej nagrody "Tony" Santino Fontana.
Santino Fontana /Bruce Glikas/WireImage /Getty Images

W produkcję zaangażowany jest syn polskiego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana - Andrzej.

"Byłem wstrząśnięty siłą wyrazu głównego bohatera, a jednocześnie poruszony reakcją widowni, wybitnych ludzi ze świata Broadwayu. Oni wszyscy po prostu płakali. Moim zdaniem w obecnej sytuacji, wojny na Ukrainie, to przedstawienie jest światu potrzebne" - powiedział PAP Andrzej Szpilman. 

Produkcja powstaje na kanwie pamiętników Szpilmana. Adaptacji i reżyserii podjęła się Emily Mann. W roli głównej Santino Fontana słynny amerykański aktor z Broadwayu.

Reklama

"'Pianista' jest najważniejszą opowieścią, którą kiedykolwiek powierzono mi jako człowiekowi teatru" - oceniła Mann.

"Pianista" na Broadwayu. W roli Szpilmana Santino Fontana

"'Pianista' opowiada przejmującą, prawdziwą historię Władysława Szpilmana, który przeżył okupację Warszawie w czasie II wojny światowej. Przed wojną Szpilman - uznany pianista i kompozytor - wiedzie szczęśliwe życie. Gdy Niemcy najeżdżają na Polskę, życie Szpilmana i jego rodziny rozpada się, w miarę jak naziści  zacieśniają pętlę wokół Warszawy. W końcu Szpilman zostaje sam, jego rodzina trafia do niemieckich obozów zagłady. Dzięki muzyce zachowuje  nadzieję i siłę by walczyć o przeżycie" - podkreślają producenci.

Zapowiadają, że po raz pierwszy w teatrze zostanie wykorzystany bogaty system dźwiękowy wzbogacony o technologię Atmos Dolby Surround Sound. Pozwala ona na uzyskanie wyjątkowych efektów dźwięku przestrzennego.

W rolę pianisty wciela się Santino Fontana, aktor teatralny, reżyser i kompozytor. W 2019 roku zdobył m.i. nagrodę Tony za rolę w sztuce "Tootsie", a także nagrody Drama Desk i Outer Critics Circle. W Polsce znany jest m.in. z oryginalnej wersji "Krainy lodu" Disneya, gdzie dubbinguje postać księcia Hansa. Wystąpił w takich serialach jak "Bananowy doktor", "Siostra Jackie" i "Żona idealna".

Według pamiętników Szpilmana Roman Polański nakręcił uhonorowany licznymi nagrodami, w tym trzema Oscarami, film "Pianista".

Andrzej Dobrowolski (PAP)

Zobacz też:

Sandra Bullock przerywa karierę aktorską. Jest "wypalona i zmęczona"

Lea Seydoux dołączy do obsady drugiej części "Diuny"?

Gwiazdor już z wyrokiem! Molestował seksualnie 16-latkę

Jennifer Aniston i Brad Pitt znowu razem? Widziano ich w Paryżu

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pianista

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL