Reklama

"Orlęta. Grodno ‘39": Pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę?

"Orlęta. Grodno ‘39" to pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r,. przedstawiająca historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą.

"Orlęta. Grodno ‘39" to pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r,. przedstawiająca historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą.
Feliks Matecki w filmie "Orlęta. Grodn '39" /Magdalena Górfińska / WFDiF /materiały prasowe


W role młodych bohaterów wcielili się m.in.: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im znani aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski i inni.

"Orlęta. Grodno ‘39": O czym opowie film?

"Orlęta. Grodno ‘39" to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

Reklama

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

"Orlęta. Grodno '39": Nowy film twórcy "Karbali"

Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych "Lincz" i "Karbala",  nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach filmu "Żywie Biełaruś!", współautor scenariusza do filmu "Generał Nil".  

Muzykę do "Orląt" skomponował Michał Lorenc, wielokrotny laureat nagród m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Czytaj więcej:

Rozmowa skandalistów na Instagramie. Ujawnią nieznane fakty?

Dziecięca pornografia? Najbardziej kontrowersyjne filmy Netfliksa!

Johnny Depp może zarobić... 300 milionów dolarów! Niespodziewana oferta!

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Łukaszewicz | Orlęta. Grodno ‘39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama