Reklama

Nina Roguż: Co stało się gwiazdą filmu "Prawo ojca"?

Nina Roguż-Chełmicka debiut na ekranie zaliczyła już jako nastolatka. Widzowie mogą dobrze pamiętać jej udział w głośnym filmie "Prawo ojca", gdzie zagrała trudną rolę dziewczyny bestialsko zgwałconej i pobitej przez trzech nastolatków. Za sprawą tego występu wyjechała nawet do Cannes. Kilka lat później młoda aktorka zniknęła jednak z ekranów. Co robi dziś?

Nina Roguż urodziła się 15 lutego 1979 roku w Warszawie. Zaczęła od występów w reklamach, a wkrótce później dostrzegli ją producenci i reżyserzy. Miała zaledwie 16 lat, gdy pierwszy raz pojawiła się na ekranie. Jej debiutem była rola koleżanki głównej bohaterki w "Awanturze o Basię". Trzy lata później zagrała główną rolę w filmie Marka Kondrata - "Prawo ojca" i zachwyciła zarówno widzów, jak i krytyków.

Reklama

Nina Roguż: Przełom w karierze

Za sprawą kreacji w filmie "Prawo ojca" o 20-letniej Ninie Roguż zrobiło się głośno. Cała Polska żyła tą historią, a młodą aktorkę chwalono za ekranową dojrzałość. Była to jedyna produkcja wyreżyserowana przez Marka Kondrata.


Roguż wcieliła się w Martę, córkę owdowiałego kierowcy TIR-a, Michała Korda (Marek Kondrat), obchodzącą swoje szesnaste urodziny w dyskotece. Dziewczyna zostaje bestialsko zgwałcona i pobita przez trzech młodych mężczyzn pod wpływem narkotyków: "Jurasa" (Szymon Bobrowski), "Pałkę" (Łukasz Nowicki) i "Kafara" (Jeremi Jemiołowicz). Na chwilę wyrywa się swoim oprawcom i ciska w nich walizką, z której wysypują się narkotyki przygotowane do rozprowadzenia. Bandyci, rozwścieczeni faktem odkrycia przez Martę narkotyków, działają teraz ze zdwojonym okrucieństwem. Przekonani, że zatłukli ją na śmierć, postanawiają wywieźć i zakopać w lesie bezwładne ciało.

Dziewczynie udaje się jednak przeżyć, ale pomimo dowodów, sprawcy zbrodni pozostają na wolności. Wówczas grany przez Marka Kondrata ojciec dziewczyny, wstrząśnięty nieskutecznością działań policji, postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość.

"Prawo ojca" to opowieść o krzywdzie i zemście, dotykająca kwestii bolesnej i trudnej: co ma czynić mieszkający w naszym państwie prawa obywatel wobec niemal zupełnej bezkarności przestępców - z jednej strony, a bezsilnością organów ścigania i indolencją wymiaru sprawiedliwości - z drugiej. 

Akcja filmu, umieszczona w nowokapitalistycznym pejzażu ówczesnej Polski, choć ma wiele elementów komercyjnych, nie jest kolejną kliszą amerykańskich filmów sensacyjnych. Prowokuje dyskusję o tym, gdzie przebiega granica między odruchem ratowania własnego dziecka i wyrównywaniem życiowych rachunków a krwawym odwetem.

W 2000 roku, po roli w "Prawie ojca", Nina Roguż wygrała prestiżowy konkurs "Z Cinema do Cannes", w którym główną nagrodą był wyjazd na canneński festiwal filmowy i zaprezentowanie się na czerwonym dywanie. 

Nina Roguż: Występy w serialach

Następnym etapem w karierze Roguż było przyjęcie roli w serialu Polsatu - "Zostać miss". W popularnej produkcji, aktorka wcieliła się w ratowniczkę Pamelę i rozkochała w sobie przede wszystkim męską część publiczności. Wielu widzom kojarzyła się wtedy z Pamelą Anderson ze "Słonecznego patrolu". Zarówno producenci, jak i sama aktorka nigdy nie potwierdzili jednak powiązań pomiędzy bohaterkami obu seriali.

Nina Roguż po zakończeniu emisji serialu, pojawiła się jeszcze w kilku produkcjach. Widzowie mogą kojarzyć ją m.in. z ról w "Dzikim", "Lokatorach", "Świecie według Kiepskich", "Królu przedmieścia", "Daleko od noszy", "Rodzince" oraz "Egzaminie z życia".

Nina Roguż: Zmierzch kariery

W 2005 roku aktorka na dobre zniknęła ze szklanego ekranu. 

Wyznała ponadto, że nigdy tak naprawdę nie wiązała swojej przyszłości z aktorstwem, a występy przed kamerą były dla niej jedynie przygodą. Zapewne nie bez znaczenia było również to, że reżyserzy dostrzegali tylko jej ponętne ciało.

Nina Roguż ukończyła studia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Po zdobyciu dyplomu znalazła pracę w międzynarodowej korporacji.

Gwiazda, ku niezadowoleniu fanów, definitywnie porzuciła aktorstwo. Nadal realizuje się zawodowo, jednak na płaszczyźnie związanej z ukończonym kierunkiem studiów. Dodatkowo jest szczęśliwą żoną i mamą trojga dzieci. 

Zobacz również:

Młoda polska aktorka nago. Starszy partner zawstydzony

Zbyt realistyczne sceny erotyczne? Mówił o niej cały świat

Rozwiódł się dla niej z żoną. Dlaczego porzucił ją i ich córkę?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy