Reklama

Nie żyje Janusz Łęski. Reżyser popularnych seriali miał 91 lat

Nie żyje Janusz Łęski, reżyser popularnych seriali dla młodzieży: "Rodziny Leśniewskich", "Kłusownika", "Przygrywki", "Urwisów z Doliny Młynów" i "Janki". Zmarł 1 stycznia w wieku 91 lat w Radomsku.

Nie żyje Janusz Łęski, reżyser popularnych seriali dla młodzieży: "Rodziny Leśniewskich", "Kłusownika", "Przygrywki", "Urwisów z Doliny Młynów" i "Janki". Zmarł 1 stycznia w wieku 91 lat w Radomsku.
Janusz Łęski (1030-2022) /Film Polski /materiały prasowe

O śmierci Janusza Łęskiego poinformował facebookowy profil Film Polski.

Janusz Łęski: Najlepsze seriale

Janusz Łęski urodził się 12 lutego 1930 roku w Radomsku. W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Zadebiutował w 1960 roku filmem "Miasteczko" - studium obyczajowym prowincjonalnego miasteczka, przedstawionego w dniu odpustu, umożliwiającego ukazanie galerii różnorodnych typów.W kolejnych latach zrealizował telewizyjny film "Na przełaj" z Tadeuszem Fijewskim oraz "Sobie król", w którym oglądaliśmy m.in. Mariana Opanię i Jadwigę Jankowską-Cieślak.

Reklama

W ciągu swojej kariery zdobył wiele prestiżowych nagród, między innymi Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży oraz Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osia takich seriali, jak: jak "Rodzina Leśniewskich", "Kłusownik", "Przygrywka", "Urwisy z Doliny Młynów" oraz "Janka".

"Janka" i "Rodzina Leśniewskich"

Zrealizowana w 1989 roku "Janka" była ostatnią telewizyjną produkcją Łęskiego. Serial był typowym przykładem familijnej produkcji, adresowanej już nie do najmłodszej widowni, lecz raczej do nastolatków, a także dorosłych członków rodziny.

Siłą serialu Łęskiego były wyraziste kreacje aktorskie.

"O młodych wykonawcach  pisano w samych superlatywach. Najbardziej pochlebne recenzje zebrali Agnieszka Krukówna, wówczas uczennica LO w Katowicach, odtwórczyni roli tytułowej, oraz Tadeusz Horvath, wtedy ośmioklasista z Warszawy, w roli jej przyjaciela Julka" - czytamy w serwisie Film Polski.

Sporą popularność zyskała także "Rodzina Leśniewskich" - obraz codziennego życia sympatycznej warszawskiej rodziny, składającej się z zapracowanego ojca, zabieganej matki oraz czworga dzieci: 15-letniej Agnieszki, 14-letniego Leszka i 7-letnich bliźniąt zwanych Bąblami. Na IV Biennale Sztuki dla Dzieci w Poznaniu film Janusza Łęskiego zdobył "Brązowe Koziołki" i wyróżnienie specjalnego jury dziecięcego.

Zobacz również:

Największe polskie filmowe skandale i wpadki 2021 roku

Skandale w świecie kina w 2021 roku

Najlepsze aktorki 2021

Najlepsi aktorzy 2021 roku

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy