Nie żyje aktorka Barbara Martynowicz. Zmarła po "wyczerpującej chorobie"
Nie żyje Barbara Martynowicz, znana polska aktorka, asystentka reżysera i inspicjentka. Wieści o śmierci cenionej artystki potwierdził Związek Artystów Scen Polskich. Martynowicz w ostatnich dniach życia chorowała.
Nie żyje znana i ceniona aktorka Barbara Martynowicz. O śmierci artystki poinformowano w opublikowanym w środę na łamach "Gazety Wyborczej" nekrologu. Przygnębiające wieści potwierdził też w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich. Barbara Martynowicz zmarła 23 lipca 2022 roku w wieku 92 lat po "krótkiej, wyczerpującej chorobie".
Jak przekazano w komunikacie udostępnionym na facebookowej stronie Związku Artystów Scen Polskich, pogrzeb Barbary Martynowicz odbędzie się w poniedziałek 8 sierpnia 2022 roku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13.00 mszą św. żałobną w sali ceremonialnej Domu Pogrzebowego Cmentarza Wojskowego (Powązki Wojskowe), po czym nastąpi odprowadzenie urny do znajdującego się na tymże cmentarzu grobu rodzinnego.
"Barbara Maria Martynowicz, znakomita aktorka, asystent reżysera i inspicjentka, przez 26 lat była częścią zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej. (...) Ci, którzy ją znali, pamiętają, że przede wszystkim była człowiekiem o wielkim sercu i ogromnej radości życia. Kochała ludzi i zwierzęta" - pożegnano aktorkę na stronie ZASP na Facebooku.
Barbara Martynowicz urodziła się 9 września 1929 roku. Jak podaje portal filmpolski.pl, na scenie zadebiutowała w 1953 roku. Na przestrzeni lat grała w następujących teatrach: Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (1953-54), im. Bogusławskiego w Kaliszu (1954-55), Ziemi Pomorskiej Bydgoszcz-Toruń (1955-58), PPIE w Warszawie (1958-60, 1964-65), im. Fredry w Gnieźnie (1961-62), im. Osterwy w Lublinie (1967-70), im. Słowackiego Koszalin-Słupsk (1970-72), Dramatycznym w Szczecinie (1972-75), Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1975), Płockim w Płocku (1975-79), im. Szaniawskiego w Płocku (1979-82) oraz Rampa na Targówku w Warszawie (1982-83).
Okazjonalnie występowała też przed kamerą. Publiczność pamięta ją m. in. z filmu "Rajska jabłoń" w reżyserii Barbary Sass. W produkcji z 1986 roku z m. in. Ewą Kasprzyk, Igą Cembrzyńską, Janem Englertem, Zofią Czerwińską i Anną Romantowską w obsadzie wcieliła się w postać gospodyni księdza.
Martynowicz udzielała się ponadto jako asystentka reżysera i inspicjentka. Przez ponad ćwierć wieku była częścią zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej. W 1980 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2005 roku otrzymała zaś od Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.
Maria Staroń
Zobacz też:
Ella Balinska: Córka polskiego hrabiego gwiazdą Netfliksa
Miss Jamajki w Bondzie. Po latach wyznała, że była seksualnie molestowana!
Ewa Krzyżewska: Polska Sophia Loren romansowała z aktorami-gejami
Sylvester Stallone walczy o prawa do serii "Rocky". "Bolesny temat"
"Powodzenia, Leo Grande": Kino, które łamie seksualne tabu [recenzja]
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film