Małgorzata Pritulak: Była gwiazdą lat 70. Co stało się z popularną aktorką?
Ekranowy debiut zaliczyła w kultowej komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", jednak dopiero w kolejnym obrazie Tadeusza Chmielewskiego "Wiosna panie sierżancie" Małgorzatę Pritulak zobaczyliśmy w głównej roli młodej urzędniczki pocztowej. Jak rozwinęła się kariera utalentowanej aktorki, która w czerwcu obchodzić będzie 75. urodziny?
Małgorzata Pritulak jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie. Jeszcze będąc studentką, pojawiła się w epizodycznej roli w filmie Tadeusza Chmielewskiego "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".
Kilka lat później Chmielewski dał Pritulak główną rolę w swej kolejnej komedii "Wiosna panie sierżancie".
W pierwotnej wersji do głównej roli kobiecej reżyser chciał zaangażować Elżbietę Czyżewską, którą wypatrzył na jednym z przedstawień Studenckiego Teatru Satyryków. Byłby to debiut nieznanej jeszcze wtedy szerszej publiczności młodziutkiej aktorki (Chmielewski wcześniej odkrył dla filmu piękną Barbarę Kwiatkowską, której powierzył główną rolę w "Ewa chce spać"). Projekt nie został jednak wtedy zrealizowany, a po kilkunastu latach, kiedy reżyser do niego wrócił, zdecydował się na nową aktorkę.
Pritulak miała już wówczas na koncie rolę w nagradzanym obrazie Krzysztofa Zanussiego "Iluminacja", w którym wcieliła się w żonę głównego bohatera.
Dwa lata później jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku uznało ją najlepszą aktorką w filmie telewizyjnym, doceniając dwie kreacje Pritulak: w filmie "Jej portret" Mieczysława Waśkowskiego oraz w "Chleba naszego powszedniego" Janusza Zaorskiego.
Aktorka pojawiła się też w kolejnym dziele Krzysztofa Zanussiego - "Bilansie kwartalnym". Z reżyserem współpracować będzie jeszcze nie raz - zobaczyliśmy ją w "Życiu jako śmiertelnej chorobie przenoszonej drogą płciową" (jako pielęgniarka), pojawiła się też w "Obcym ciele" (rola pielęgniarki) oraz "Eterze" (szefowa domu uciech).
Równolegle do kariery kinowej Pritulak rozwijała się jako aktorka teatralna. W latach 1970-74 była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od roku 1975 występowała na warszawskich scenach: Teatru Dramatycznego (1975/76), Narodowego (1978/79), Ochoty (1983-85) i Nowego (1985-96).
Aktorkę mogliśmy też oglądać w telewizyjnych produkcjach. Widzowie "Pierwszej miłości" kojarzą ją z roli Honoraty, w "Życiu nad rozlewiskiem" zagrała żonę Straty, z kolei w "Na dobre i na złe" mignęła na ekranie jako Roma ("siostra" Alicji).
Mężem aktorki jest znany z "Kogla-mogla" Zdzisław Wardejn. Poznali się w 1972 r. na planie Teatru Telewizji, w połowie lat 70. zamieszkali razem w Warszawie.
Zobacz też:
Wychowywał go głównie ojciec. Kim dzisiaj jest syn polskiej seksbomby?
Gwiazda odchodzi z show-biznesu! Co będzie robiła?
Filmy o Ukrainie, które pozwolą lepiej zrozumieć sytuację za wschodnią granicą!
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.