Reklama

Magdalena Łazarkiewicz otrzymała Jantara 40-lecia

Magdalena Łazarkiewicz odebrała z rąk Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jantara 40-lecia przyznanego przez publiczność Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Uroczystości towarzyszyła premiera cyfrowa „Ostatniego dzwonka” - filmu, który stał się musicalowym manifestem pokolenia przełomu.

Magdalena Łazarkiewicz odebrała z rąk Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jantara 40-lecia przyznanego przez publiczność Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Uroczystości towarzyszyła premiera cyfrowa „Ostatniego dzwonka” - filmu, który stał się musicalowym manifestem pokolenia przełomu.
Magdalena Łazarkiewicz z Jantarem 40-lecia / Jakub Kamiński /East News

- "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem" dzisiaj, kiedy myślę o przesłaniu naszego filmu, te właśnie słowa kultowego utworu zespołu Chłopcy z Placu Broni automatycznie mi się nasuwają. Minęło 33 lata od powstania filmu, a temat buntu młodych ludzi w obronie wolności i towarzyszących jej wartości znów stał się aktualny. Trochę zmienił się kontekst - piosenki Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Piwnicy pod Baranami zastąpiłaby teraz twórczość Maty czy innych raperów, ale esencja buntu jest wciąż ta sama. To wielki zaszczyt dla nas, twórców "Ostatniego dzwonka", móc odebrać nagrodę Jantara 40-lecia, przyznaną w wyniku plebiscytu publiczności Festiwalu "Młodzi i Film". Bo - "Młodość - wciąż - kocham i rozumiem..." - powiedziała Magdalena Łazarkiewicz.

Reklama

W uroczystości wzięli udział twórcy i aktorzy "Ostatniego dzwonka": Magdalena Łazarkiewicz, Zbigniew Suszyński, Agnieszka Kowalska, Maria Ciunelis, Dorota Stalińska, Marek Bartkowicz, Dariusz Sikorski, Paweł Iwanicki, Janusz Kijowski oraz Andrzej Pągowski (autor plakatu filmu). Specjalne przesłanie do gości premiery przekazał z ekranu Jacek Wójcicki.

"Ostatni dzwonek": O czym opowiada film?

Główny bohater "Ostatniego dzwonka" - Krzysztof Buk (Zbigniew Suszyński) - po raz trzeci zmienia szkołę. Tym razem za kolportaż ulotek ze stoczni gdańskiej zostaje przeniesiony do liceum w małym miasteczku. Trafia do wyjątkowo krnąbrnej klasy maturalnej. Dyrektor szkoły (Henryk Bista) próbuje zrobić z niego donosiciela, bezskutecznie. Krzysiek uświadamia nowym znajomym, że ich szkolne żarty są żałosne, a świadomość polityczna żadna. Jako syn osierocony przez ojca - ofiarę grudnia 1970 roku wdaje się w polemikę z nauczycielem historii. Zaprzyjaźnia się z klasowym "Świrem" (Jacek Wójcicki), utalentowanym muzycznie, ale psychicznie złamanym przez ojca politruka. Klasa 4 a, z pomocą nowej wychowawczyni "Meluzyny" (Agnieszka Kowalska), nauczycielki muzyki, postanawia wystawić spektakl muzyczny o charakterze politycznym i wziąć udział w Festiwalu Młodych Teatrów jako teatr "Alternatywna".

Oryginalny dramat młodzieżowy w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz powstał według scenariusza historyka literatury Włodzimierza Boleckiego. Autorka zaangażowała do pracy przy filmie artystów "Piwnicy pod Baranami". Aktorzy wykonali pieśni bardów podziemia, takie jak "Modlitwa o wschodzie słońca" oraz oryginalne pieśni i kompozycje Zbigniewa Preisnera: "Czy jesteś za" (tekst referendum z 1987 roku), "Zakazane zostało" (dekret o stanie wojennym) oraz finałową "Miejcie nadzieję" (wiersz Adama Asnyka).

Uroczyste wręczenie Jantara 40-lecia Magdalenie Łazarkiewicz oraz premiera cyfrowa "Ostatniego dzwonka" odbyły się 25 października 2021 w warszawskim kinie Kultura. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Czytaj więcej:

Osobista autoterapia Magdaleny Łazarkiewicz

Serial Magdaleny Łazarkiewicz nagrodzony we Włoszech

Magdalena Łazarkiewicz: Wspomnienie o zmarłym mężu

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Magdalena Łazarkiewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy