Reklama

Reklama

Jean-Jacques Beineix nie żyje. Znany reżyser miał 75 lat

Nie żyje znany reżyser Jean-Jacques Beineix. Twórca filmów "Diva" i "Betty Blue" zmarł w wieku 75 lat po długiej walce z chorobą. Jego filmy biły rekordy popularności.

Jean-Jacques Beineix zmarł w wieku 75 lat

Jean-Jacques Beineix, twórca filmów "Diva" i "Betty Blue", odszedł w czwartek 13 stycznia. Miał 75 lat. Jego brat zdradził "Le Monde", że znany reżyser zmarł w swojej paryskiej posiadłości po długiej walce z chorobą.

Zobacz też: Nie żyje Krystyna Maciejewska-Zapasiewicz

Jean-Jacques Beineix podbił świat kina

Beineix zaczynał swoją karierę od asystowania znanym twórcom filmowym. Miał okazję pracować z Claudem Berrim, Renem Clementem i Jerrym Lewisem. Jego debiutem filmowym była "Diva", dzięki której zdobył cztery prestiżowe nagrody Cezara. Dreszczowiec opowiada historię listonosza, który zostaje wplątany w międzynarodowy skandal, kiedy zostaje przyłapany na nagrywaniu występu amerykańskiej śpiewaczki operowej. Film ten był najpopularniejszą francuską produkcją lat 80. "Divę" wyświetlano w kinach na całym świecie, co zapewniło reżyserowi międzynarodową sławę.

Reklama

Jego kolejnym filmem był "Księżyc w rynsztoku", który trafił na ekrany kin w 1983 roku. Pomimo tego, że w obsadzie pojawiły się znane twarze (Gerard Depardieu i Nastassia Kinski), film nie spotkał się z ciepłym przyjęciem. Wyświetlony podczas festiwalu w Cannes, został wygwizdany. Trzy lata później reżyser zdołał odbić się od dna, wracając z kolejnym hitem - "Betty Blue" - który był nominowany do Oscara i Złotego Globu w kategorii dla najlepszego zagranicznego filmu.

Przed śmiercią Beineix zajął się pisaniem. Tworzył autobiograficzną powieść.

Zobacz też:
"Wyjdź za mnie": Jennifer Lopez opowiada cały film w minutę 
Zamek z "Ojca chrzestnego" wystawiony na sprzedaż 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jean-Jacques Beineix | Betty Blue

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL