Reklama

Hollywood żegna Sidneya Poitiera. "Pokazał nam, jak sięgać gwiazd"

Hollywoodzkie gwiazdy pożegnały w mediach społecznościowych zmarłego w piątek Sidneya Poitiera - pierwszego czarnoskórego aktora nominowanego do Oscara. Hołd legendzie kina złożyli m.in. Tyler Perry, Whoopi Goldberg, Viola Davis oraz były prezydent USA, Barack Obama.

Hollywoodzkie gwiazdy pożegnały w mediach społecznościowych zmarłego w piątek Sidneya Poitiera - pierwszego czarnoskórego aktora nominowanego do Oscara. Hołd legendzie kina złożyli m.in. Tyler Perry, Whoopi Goldberg, Viola Davis oraz były prezydent USA, Barack Obama.
Sidney Poitier z córką Tamiią podczas Oscarów w 2014 roku /Christopher Polk /Getty Images


Sidney Poitier zmarł w piątek w wieku 94 lat. Wiadomość o jego śmierci przekazały władze Bahamów, na których się wychował. Poitier zagrał w ponad 50 filmach, wyreżyserował - dziewięć. Za kreację w "Polnych liliach" otrzymał w 1964 r., jako pierwszy czarnoskóry, Oskara dla najlepszego aktora.

"Straciliśmy ikonę, bohatera, mentora, bojownika i skarb narodowy" - przekazał wicepremier Bahamów Chester Cooper. Nie podał przyczyny śmierci Poitiera.

Sidney Poitier: Piękno i klasa

Hołd Poitierowi złożyły także hollywoodzkie gwiazdy.

Reklama

Reżyser Tyler Perry wspomniał o nieustającym "pięknie i klasie", które reprezentował dla niego Poitier. "Nie było człowieka w tym biznesie, którego gwiazda świeciłaby dla mnie jaśniej, niż Sidney Poitier" - przyznał reżyser.

"Pokazał nam, jak sięgać gwiazd" - zanotowała Whoopi Goldberg

"Żadne słowa nie opiszą tego, w jaki sposób Twoja praca radykalnie wpłynęła na moje życie. Godność, normalność, siła, doskonałość i moc, które wniosłeś do swych ról, pokazały nam, że my, czarnoskórzy, także jesteśmy ważni" - napisała laureatka Oscara, Viola Davis.

Wspólne zdjęcie z Sidneyem Poitierem zamieścił też na Twitterze Morgan Freeman, nazywając zmarłego aktora "inspiracją, wzorem do naśladowania i przyjacielem".

Czule pożegnała Poitiera Halle Berry. Kiedy dwadzieścia lat temu razem z Denzelem Washingtonem otrzymywała aktorskiego Oscara, Sydney Poitier został nagrodzony honorową statuetką Akademii. "W trakcie 94 lat na tej planecie pozostawiłeś niezatarty ślad swym niezwykłym talentem, przecierając szlak czarnoskórej społeczności, by była widziana i słyszana w pełni swego jestestwa" - napisała Berry.

Poitiera wspomniał także Barack Obama.

"Poprzez przełomowe role i niepowtarzalny talent, Sidney Poitier uosabiał godność i piękno, pokazując kino jako siłę zbliżającą ludzi. Otworzył także drzwi kolejnej generacji aktorów" - napisał były prezydent USA.

Sidney Poitier: Pierwszy czarnoskóry aktor nominowany do Oscara

Aktor urodził się w 1927 r. na Florydzie, ale dzieciństwo spędził na Bahamach. W wieku 16 lat wyemigrował do Nowego Jorku i kłamiąc na temat swojego wieku zaciągnął się do wojska - przypomina Agencja Reutera. Pod koniec lat 40. zaczął występować w teatrach na Broadwayu, a w 1950 r. zagrał pierwszą rolę w filmie.

Poitier zmagał się z biedą, brakami w wykształceniu i uprzedzeniami, by stać się jednym z pierwszych czarnych aktorów, którzy byli znani i akceptowani przez szeroką publiczność jako odtwórcy głównych ról - pisze agencja.

W 1959 r. jako pierwszy czarnoskóry w historii był nominowany do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej za główną rolę męską. Ostatecznie Oskara w tej kategorii otrzymał pięć lat później. W 2002 r. przyznano mu statuetkę za całokształt twórczości.

Poitier starannie dobierał swoje kreacje, przeciwstawiając się panującemu w Hollywood stereotypowi nakazującemu obsadzać Afroamerykanów tylko w poniżających rolach, takich jak pucybuci czy służący - zaznacza Agencja Reutera. Zmarły wystąpił w ponad 50 filmach, wyreżyserował też 9 produkcji.

Jak mało która gwiazda kina miał tak wielki wpływ, zarówno na sztukę filmową, jak i szerzej, na całe społeczeństwo - pisze agencja AP. Dodaje, że kariera Poitiera odzwierciedlała głębokie przemiany zachodzące w latach 50. i 60. w społeczeństwie amerykańskim - upadek segregacji rasowej i ruch na rzecz praw obywatelskich.

Poitier był dwukrotnie żonaty, miał sześć córek. W 1974 r. otrzymał z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety II (będącej również królową Bahamów) tytuł szlachecki. Reprezentował Bahamy jako ambasador w Japonii i przy UNESCO. W 2009 r. prezydent USA Barack Obama odznaczył aktora Prezydenckim Medalem Wolności - najwyższym amerykańskim orderem cywilnym.

Zobacz również:

Największe polskie filmowe skandale i wpadki 2021 roku

Skandale w świecie kina w 2021 roku

Najlepsze aktorki 2021

Najlepsi aktorzy 2021 roku

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sidney Poitier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy