Reklama

Film Rona Howarda o dramatycznej akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang

Spektakularna akcja ewakuacji 12 chłopców i ich trenera z jaskini Tham Luang w Tajlandii trafiła do filmu. "Thirteen Lives" wyreżyserował Ron Howard, a w obsadzie są m.in Colin Farrell, Joel Edgerton i Viggo Mortensen. Właśnie odbyła się uroczysta premiera w Londynie. Niebawem film trafi do wybranych kina i do streamingu.

Spektakularna akcja ewakuacji 12 chłopców i ich trenera z jaskini Tham Luang w Tajlandii trafiła do filmu. "Thirteen Lives" wyreżyserował Ron Howard, a w obsadzie są m.in Colin Farrell, Joel Edgerton i Viggo Mortensen. Właśnie odbyła się uroczysta premiera w Londynie. Niebawem film trafi do wybranych kina i do streamingu.
Kadr z filmu Rona Howarda "Thirteen Lives" (2022) /materiały prasowe

Co stało się w 2018 roku w jaskini w Tajlandii?

23 czerwca 2018 roku piłkarska drużyna młodzików "Dziki" znalazła się w kompleksie jaskiń Tham Luang w Chiang Rai w północnej Tajlandii. Według niektórych źródeł, chłopcy weszli do jaskini samowolnie, by schronić się przed deszczem. Deszcze monsunowe zalały tunele i uwięziły 13 osób.

Chłopcy w wieku od 11 do 16 lat i ich 25-letni trener przeżyli dziewięć dni w częściowo zalanej komorze, pijąc wodę kapiącą ze skał. Zostali zlokalizowani przez dwóch brytyjskich nurków jaskiniowych.

Akcja ratunkowa była wyjątkowo skomplikowana, trwała prawie trzy tygodnie.

Reklama

Brały w niej udział elitarne jednostki tajskiej marynarki wojennej SEAL oraz ochotników z całego świata. Ochotnicy, inżynierowie i żołnierze wypompowali miliony litrów wody z jaskini i wiercili skały, by dotrzeć do chłopców.

Nurkowie mieli też problem z przepływaniem wąskimi korytarzami z pełnym ekwipunkiem.

Wyprowadzenie jednego chłopca z jaskini trwało przeciętnie 3 godziny, a by uniknąć paniki każdemu ewakuowanemu chłopcu podano silny środek uspokajający.

"Thirteen Lives": Ron Howard o głośnym wypadku w jaskini

Spektakularną akcją pokazał w swoim nowym filmie "Thirteen Lives" Ron Howard, autor takich kinowych hitów, jak ""Piękny umysł", "Kod Da Vinci", "Apollo 13" czy "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie".

"To, co zrobili ci ludzie, jest oszałamiające. (...) Połączyli siły i doświadczenie ludzi z wielu krajów i stworzyli coś naprawdę niesamowitego" - mówił reżyser na premierze filmu na londyńskim Leicester Square.

W filmie występują Viggo Mortensen i Colin Farrell jako brytyjscy nurkowie Rick Stanton i John Volanthen. A australijski aktor Joel Edgerton wciela się w rolę Harry'ego Harrisa, który został poproszony o pomoc, gdy kończyły się opcje ratowania chłopców.

Stanton, Volanthen, a także  członkowie międzynarodowego zespołu ratowniczego Chris Jewell, Josh Bratchley i Connon Roe byli gośćmi uroczystej premiery filmu w Londynie. 

"To nie jest dokument, ale jest w dużej mierze prawdziwy (...) dobrze oddaje emocje, które nam wszystkim wtedy towarzyszyły" - mówił na czerwonym dywanie Stanton.

Film "Thirteen Lives" pojawi się w wybranych kinach w USA i Wielkiej Brytanii 29 lipca. Na całym świecie dostępny będzie od 5 sierpnia w serwisie Amazon Prime Video.

Zobacz też:

Ella Balinska: Córka polskiego hrabiego gwiazdą Netfliksa

Miss Jamajki w Bondzie. Po latach wyznała, że była seksualnie molestowana!

Ewa Krzyżewska: Polska Sophia Loren romansowała z aktorami-gejami

Sylvester Stallone walczy o prawa do serii "Rocky". "Bolesny temat"

"Powodzenia, Leo Grande": Kino, które łamie seksualne tabu [recenzja]

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.


RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: Ron Howard | Viggo Mortensen | Colin Farrell

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy