Ewa Dałkowska nie żyje. Znana aktorka miała 78 lat
Nie żyje Ewa Dałkowska. Wybitna polska aktorka zmarła w wieku 78 lat. Smutne wieści przekazał Nowy Teatr za pośrednictwem Facebooka oraz Bogdan Zdrojewski za pośrednictwem X.
Ewa Dałkowska zmarła w wieku 78 lat. O śmierci aktorki poinformował m.in. Nowy Teatr, publikując post na Facebooku.
"Dzisiaj odeszła Ewa Dałkowska, wspaniała aktorka, Przyjaciółka. Od początku tworzyła zespół Nowego Teatru, współtworzyła jego sens. Będziemy pamiętać jej wielkie role: Ryfkę, Gonerylę, Elizabeth Costello, Henię Gelertner, Izoldę Regensberg. Jeszcze w kwietniu pracowała nad nową rolą" - czytamy.
Przekazano także szczegóły, dotyczące pogrzebu.
"W piątek 13 czerwca o 12:00 odbędzie się pożegnanie Ewy w Kościele Św. Huberta w Zalesiu Górnym oraz odprowadzenie na pobliski cmentarz" - poinformowano.
Z kolei Bogdan Zdrojewski napisał:
"Ewa Dalkowska nie żyje. Talent nadzwyczajny. Wyjątkowe połączenie empatii, skromności i nadzwyczajnej życzliwości. Wrocławianka. Różniły nas poglądy polityczne. Ale klasa, jakość tego sporu, troska o losy państwa i ludzi wyróżniały panią Ewę. Ról filmowych i teatralnych nie policzę. Wszystkie znaczące. Zdjęcie własne z ostatniego spotkania. Dla mnie ważne" - czytamy na X.
Ewa Dałkowska jest absolwentką PWST w Warszawie (1972). Ukończyła także polonistykę na UW (1970). W latach 1972-74 występowała w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach. W latach 1974-2008 była aktorką warszawskiego Teatru Powszechnego w Warszawie. Zaangażował ją reżyser, ówczesny dyrektor teatru Powszechnego i jego obecny patron - Zygmunt Huebner.
Na deskach Powszechnego aktorka zagrała szereg ról, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, m.in. w "Kordianie" i "Balladynie" Juliusza Słowackiego, "Spiskowcach" wg Josepha Conrada, "Nocy trybad" Per Olova Enquista, "Garderobianym" Ronalda Harwooda.
Artystka ma na swoim koncie również liczne role filmowe m.in. w "Nocach i dniach", "Bez znieczulenia", "Kobiecie z prowincji", "Korczaku" i "Sprawie Gorgonowej".
W stanie wojennym grała w niezależnym Teatrze Domowym, którego była współtwórczynią. Działalność teatru została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w mieszkaniu Dałkowskiej. Do roku 1989 Domowy pokazał około 150 przedstawień - głównie w prywatnych mieszkaniach, ale także w salach parafialnych i w plenerze. Za zaangażowanie w działalność Dałkowska została odznaczona medalem Gloria Artis, przyznawanym przez ministra kultury.
Dałkowska zalicza się do aktorek śpiewających. Śpiewała w Kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka i na wrocławskich przeglądach Piosenki Aktorskiej. Od roku 2008 Dałkowska była aktorką stołecznego Nowego Teatru, w którym występowała w licznych przedstawieniach Krzysztofa Warlikowskiego, m.in. (A)pollonii", Opowieściach afrykańskich wg Szekspira" czy "Kabarecie warszawskim".
Wystąpiła w ponad 50 filmach fabularnych i serialach. Dubbingowała m.in. cykl przygód Harry'ego Pottera. Ma na swoim koncie szereg nagród za role w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia (m.in. w 2017 r. otrzymała Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie "za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji"). W 2011 r. przyznano jej Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, a w 2015 r. wręczono Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej". W 2023 r. mogliśmy ją oglądać w filmie "Teściowie 2".