Elżbieta Kępińska: Stracone szanse? W latach 60. i 70. była gwiazdą
W latach 60. i 70. XX wieku zachwycała rolami w takich filmach, jak "Dotknięcie nocy", "Dziewczęta z Nowolipek" czy "Romans Teresy Hennert". Dużo i często grała, jednak związek z sekretarzem PZPR i późniejszym premierem Mieczysławem Rakowskim nie pomógł jej w karierze. Co stało się z Elżbietą Kępińską?
"Aktorstwo wymaga pewnych predyspozycji psychicznych, trzeba umieć walczyć o swoje miejsce. I grać, grać, grać. Jeśli nie grasz - zaczynasz się cofać, obrastasz w lęki, zahamowania. Niestety, jestem bardzo bierna. Nigdy nikomu nie zaproponowałam, że chętnie zagram u niego jakąś rolę. Myślę, że to bardzo zaważyło na moich aktorskich losach" - wyznała w jednym z wywiadów Elżbieta Kępińska.
Elżbieta Kępińska urodziła się 5 kwietnia 1937 roku. W 1959 roku skończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i w tym samym roku zadebiutowała w kinie rolą w filmie Stanisława Lenartowicza "Zobaczymy się w niedzielę".
Bardzo szybko zaczęła pojawiać się w filmach, spektaklach telewizyjnych i na deskach warszawskich teatrów. W 1962 roku zagrała główną, świetnie przyjętą przez krytyków, rolę w kryminale Stanisława Barei "Dotknięcie nocy" - 11 stycznia 2022 roku mija 60 lat od premiery filmu. Chwalono głównie ciekawe kreacje Elżbiety Kępińskiej i Wiesława Gołasa. Potem Bereja zasłynął jako twórca znakomitych komedii. Do kina sensacyjnego nie wrócił już nigdy.
W latach 60., 70. i 80. Kępińska zagrała jeszcze wiele ról w takich filmach, jak "Dziewczęta z Nowolipek", "Romans Teresy Hennert", "Samson", "Zerwany most". Pojawiała się też w serialach, m.in. "Stawka większa niż życie", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" czy "Komediantka".
Od samego początku zwracała uwagę krytyków swoją urodą, ekspresją i wyjątkowymi warunkami głosowymi.
Życie aktorki zmieniło się, kiedy zakochał się w niej Mieczysław F. Rakowski, ostatni I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, późniejszy premier.
"Była taka Elżbieta K. Od chwili, gdy po raz pierwszy zobaczyłem ją na scenie w teatrze na Jaracza, chodzę za każdą sztuką, w której gra. [...] Działa na mnie jak magnes. Lubię słuchać jej głosu. Co tu ukrywać, bardzo mi się podoba. Oczywiście, ona o tym nie wie. Ale może kiedyś się dowie" - napisał w swoim dzienniku Rakowski.
W 1964 roku zaczęli się spotykać. O ich związku plotkowała cała Warszawa. Przez swój romans z sekretarzem PZPR, aktorka Kępińska nie miała łatwego życia w środowisku aktorskim. Jej zawodowe życie skomplikowało się jeszcze bardziej, kiedy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny. Kępińska była bojkotowana przez kolegów z teatru.
Kiedy Kępińska zaczęła spotkać się z Rakowskim, ona była żoną aktora Władysława Kowalskiego, natomiast on był w związku ze znaną skrzypaczką Wandą Wiłkomirską. Romans między Kępińską i Rakowskim trwał z przerwani kilkanaście lat. W 1986 roku wzięli ślub. Elżbieta Kępińska była żoną Mieczysława Rakowskiego aż do jego śmierci w listopadzie 2008 roku.
Przez lata aktorka grała głównie role drugoplanowe i trzecioplanowe. W ostatnich latach można było ją zobaczyć w serialach "Na noże" i "Czas honoru". Pojawiła się również w filmach "Cicha noc" (2017) i "Hiacynt" (2021).
W kwietniu 2022 roku aktorka skończy 84 lata.
Zobacz również:
"Dziewczyny z Dubaju": Piotr Krysiak nakręci swoją wersję?
"Benedetta": Protesty i petycje środowisk katolickich
Skandalizująca Złota Palma: O tych filmach było głośno
Najsłynniejsze ekranowe zakonnice
Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.