Reklama

"Doktor Strange w multiwersum obłędu" zakazany w Arabii Saudyjskiej

Film "Doktor Strange w multiwersum obłędu" został zakazany w Arabii Saudyjskiej. Powodem cenzorskiej decyzji jest obecność w produkcji Marvela homoseksualnej bohaterki.

Film "Doktor Strange w multiwersum obłędu" został zakazany w Arabii Saudyjskiej. Powodem cenzorskiej decyzji jest obecność w produkcji Marvela homoseksualnej bohaterki.
Xochitl Gomez w filmie "Doktor Strange w multiwersum obłędu" /MARVEL / Planet /Agencja FORUM

"Doktor Strange w multiwersum obłędu" to kontynuacja filmu "Doktor Strange" (2016), będącego filmową adaptacją popularnego komiksu, stworzonego przez Stana Lee i Steve'a Ditko. Głównym bohaterem jest znany chirurg, Stephen Strange, który ulega wypadkowi samochodowemu. Nerwy w jego rękach zostają uszkodzone, co uniemożliwia mu dalszą pracę. Odnajduje jednak nowe życie podczas szkolenia na najwyższego czarnoksiężnika Ziemi...

Reklama

W najnowszym filmie Doktor Strange (Cumberbatch), z pomocą dawnych i nowych sojuszników, przemierza niesamowite i pełne niebezpieczeństw alternatywne światy multiwersum, by stawić czoła nowemu tajemniczemu przeciwnikowi.

Pierwsza latynoska reprezentantka społeczności LBGTQ+ w komiksach Marvela

W filmie "Doktor Strange w multiwersum obłędu" po raz pierwszy na ekranie pojawi się America Chavez grana przez Xochitl Gomez. To superbohaterka, która najlepiej ze wszystkich orientuje się w świecie multiwersów. A jako zadeklarowana lesbijka jest też pierwszą latynoską reprezentantką społeczności LGBTQ+ w komiksach Marvela.


To właśnie obecność homoseksualnej bohaterki sprawiła, że "Doktor Strange w multiwersum obłędu" nie pojawi się w kinach Arabii Saudyjskiej. Według informacji serwisu Variety, żądania lokalnych cenzorów, by w wersji filmu prezentowanej w Arabii Saudyjskiej zabrakło wątku Ameriki Chavez, nie znalazł zrozumienia wśród szefów Disneya.

"Doktor Strange w multiwersum obłędu" to nie pierwsza produkcja Marvela, która została zakazana w Arabii Saudyjskiej.

"Eternals" i West Side Story" zakazane w krajach arabskich

Na dzień przed premierą wyreżyserowanego przez Chloe Zhao filmu "Eternals" pojawiła się informacja o wycofaniu go z kin w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie i Katarze. Nieoficjalnym powodem takiego stanu rzeczy stał się jeden z bohaterów filmu, Phastos - pierwszy homoseksualny superbohater Marvela w historii.

Homoseksualizm jest zakazany w krajach arabskich i premiera "Eternals" miała być uzależniona od tego, czy Marvel zdecyduje się na wycięcie spornych scen z filmu. Wśród nich sceny homoseksualnego pocałunku. Studio Marvela nie ugięło się przed tym żądaniem władz wymienionych krajów.

"Przykro mi z powodu tamtejszych widzów. Ale jestem dumna z tego, że Marvel sprzeciwił się wycięciu tych scen. Nie rozumiem, jak możemy żyć w świecie, w którym są ludzie, którzy nie dostrzegają w rodzinie Phastosa piękna i miłości. Jak ktoś mógłby być z tego powodu zły? Dlaczego miałoby mu to zagrażać? Kto tego nie przyjmuje do wiadomości i nie docenia, ten jest ignorantem" - skomentowała Angelina Jolie w rozmowie z portalem "News.com".

Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i pozostałych krajów graniczących z Zatoką Perską nie mieli też okazji zobaczyć musicalu Stevena Spielberga "West Side Story". Powodem zakazu pokazywania filmu w krajach arabskich była występująca w tym filmie transpłciowa postać o imieniu Anybodys. W tę rolę wciela się niebinarny aktor Iris Menas. 

Zobacz również:

Thandiwe Newton wyrzucona z planu "Magic Mike 3". Oto prawdziwe powody?

Carmen Electra: Królowa parodii w bikini

"Kanał": Takiego obrazu wojny nikt nie pokazał. Mija 65 lat od premiery

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy