Reklama

Diane Lane: Co roku piękniejsza!

Diane Lane, gwiazda takich filmów, jak "Niewierna", "Hollywoodland" czy "Cinema Verite", od lat wygląda niemal tak samo, przez co sprawia wrażenie, jakby w ogóle się nie starzała. W czwartek Polsat przypomniał jeden z jej największych hitów - komedię romantyczną "Pod słońcem Toskanii".

Diane Lane, gwiazda takich filmów, jak "Niewierna", "Hollywoodland" czy "Cinema Verite", od lat wygląda niemal tak samo, przez co sprawia wrażenie, jakby w ogóle się nie starzała. W czwartek Polsat przypomniał jeden z jej największych hitów - komedię romantyczną "Pod słońcem Toskanii".
Diane Lane ma 56 lat i wciąż doskonale wygląda /Gregg DeGuire/WireImage /Getty Images

Przypominamy artykuł, który pierwotnie został opublikowany w maju 2021 r.

Diane Lane jest córką nauczyciela i opiekuna kółka teatralnego Burta Lane'a i piosenkarki Colleen Farrington. W lutym 1965 roku, trzynaście dni po jej narodzinach, rodzice Diane rozwiedli się, a prawo do opieki nad nią uzyskał ojciec, który zaszczepił w dziewczynce miłość do aktorstwa.

W efekcie Diane zaczęła aktorską karierę w wieku zaledwie sześciu lat, gdy pojawiła się w sztuce Eurypidesa "Medea" na nowojorskiej scenie La Mama Experimental Theatre Club. Jako dwunastolatka regularnie występowała w nowojorskich teatrach, m.in. na Broadwayu, gdzie w spektaklu "Wiśniowy sad" przyszło jej zagrać z Meryl Streep. W 1979 roku młoda aktorka zadebiutowała z powodzeniem na dużym ekranie rolą Lauren King, uczennicy paryskiej szkoły, w komedii romantycznej George'a Roya Hilla "Mały romans" u boku samego Laurence'a Oliviera.

Reklama

Przemiana kariery Lane w latach 80.

Na początku lat 80. Lane przeszła przemianę z dziecięcej aktorki w świadomego warsztatu zawodowca. Zagrała wówczas w westernie "Ballada o Annie i Jenny" (1981) i komedii "Paczka sześciu" (1982), ale przełomowe dla jej kariery okazały się kreacje w dwóch filmach Francisa Forda Coppoli z 1983 roku - "Rumble Fish" oraz "Wyrzutki". 

U jej boku wystąpiła w nim cała rzesza aktorów, którzy zdominowali kino przez najbliższe dekady. W skład tak zwanego "Brat Pack" wchodzili: Tom Cruise, Rob Lowe, C. Thomas Howell, Emilio Estevez, Patrick Swayze, Mickey Rourke, Nicolas Cage i Matt Dillon.

Kolejna kreacja u Coppoli nie była już tak udana. Za rolę Very Cicero w kryminalnym dramacie muzycznym "Cotton Club" (1984), w którym zagrała z Richardem Gerem, a także za występ w pochodzącym z tego samego roku filmie akcji "Ulice w ogniu", Lane była nawet nominowana do Złotej Maliny.

Podczas promocji filmu "Cotton Club" w Paryżu Lane poznała starszego od niej o osiem lat Christophera Lamberta, z którym połączył ją krótki romans. Lane i Lambert spotkali się ponownie dwa lata później podczas wspólnej pracy nad filmem "Bezcenna piękność" (1989). Wznowili swój związek i byli małżeństwem pomiędzy 1988 a 1994 rokiem. W międzyczasie po raz kolejny wystąpili razem w filmie, thrillerze zatytułowanym "Mordercza rozgrywka" (1992).

Kluczowe momenty w karierze Diane Lane w latach 90. i na początku XXI wieku

W trakcie związku z Lambertem Lane stworzyła też znakomite kreacje w miniserialu "Na południe od Brazos" (nominacja do Emmy), a także filmach "My New Gun" i "Chaplin" (oba z 1992 roku). Po rozpadzie związku, jej pierwszą rolą był występ w cieszącym się dużą popularnością filmie akcji "Sędzia Dredd" (1995) z Sylvestrem Stallonem u boku. Występy w kinie akcji widocznie spodobały się aktorce, bo w 1997 roku oglądaliśmy ją u boku Wesleya Snipesa w "Morderstwie w Białym Domu", historii detektywa z wydziału zabójstw i agentki służb specjalnych, którzy mają wyjaśnić tajemnicę śmierci młodej urzędniczki pracującej w otoczeniu prezydenta USA.

Po kilku mniej udanych kreacjach i występach w filmach telewizyjnych ("Grace i Glorie", "Ważniejsze niż przyjaźń"), Lane powróciła na duży ekran za sprawą kreacji żony jednego z rybaków, trafiających podczas połowu w sam środek sztormu, w dramacie "Gniew oceanu" (2000) Wolfganga Petersena.

Jedną ze swoich najsłynniejszych ról, jedyną jak dotąd w karierze nominowaną do Oscara, Diane Lane zagrała w filmie "Niewierna" (2002) Adriana Lyne'a, opowiadającym o znudzonej rutyną małżeństwa kobiecie, która wdaje się w romans z młodym i przystojnym Francuzem (Olivier Martinez).

Dużą popularnością cieszyła się też kolejna rola Lane - w filmie "Pod słońcem Toskanii" (była za nią nominowana do Złotego Globu) Audrey Wells. Klimatyczna komedia z 2003 roku opowiadała o rozwódce, która kupuje stary dom w Toskanii i z pomocą polskiej ekipy budowlanej przywraca mu dawny blask.

Diane Lane: Wzloty i upadki ikony kina

W 2004 roku gwiazda zrobiła sobie przerwę od aktorstwa - wzięła wówczas ślub z Joshem Brolinem (małżeństwo przetrwało 9 lat). Powróciła na ekrany w komedii romantycznej "Facet z ogłoszenia" (2005), w której partnerował jej John Cusack.

Bardzo udaną kreację stworzyła Lane w dramacie "Hollywoodland" (2006) Allena Coultera, opowiadającym o prywatnym detektywie (Adrian Brody), który otrzymuje zlecenie zbadania tajemniczej śmierci George'a Reevesa (Ben Affleck), aktora znanego z telewizyjnego serialu o przygodach Supermana.

Po raz kolejny (wcześniej w "Cotton Clubie") aktorka spotkała się na planie z Richardem Gerem przy okazji pracy nad "Nocami w Rodanthe" (2008), melodramatem starającym się udowodnić, że na miłość nigdy nie jest za późno.

Po występach w kilku mniej udanych produkcjach - "Nieuchwytny", "Killshot", "Jumper" (wszystkie z 2008 roku) - Lane pojawiła się po dłuższej przerwie w filmie telewizyjnym. "Cinema Verite" (2011), w którym zagrała z Jamesem Gandolfinim i Timem Robbinsem, opowiadało o pierwszym reality show w USA, pokazującym w latach 70. życie przeciętnej amerykańskiej rodziny. Aktorka otrzymała za swoją kreację trzecią w karierze nominację do Złotego Globu.

Lane była już "kochanką Supermana" (w "Hollywoodland"), natomiast w "Człowieku ze stali" (2013) Zacka Snydera wcieliła się w Marthę Kent, ludzką matkę supersilnego przybysza z planety Krypton. Jej męża, Jonathana, grał Kevin Costner. Aktorka powtórzyła swoją kreację w kolejnych produkcjach Snydera - "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" (2016), "Liga Sprawiedliwości" (2017) oraz "Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera" (2021).

Najbardziej udaną rolą artystki w ostatnim czasie była kreacja z "Trumbo" (2015), opowiadającym o tytułowym hollywoodzkim scenarzyście, który trafił na "czarną listę" z powodu komunistycznych poglądów.

Ponadto oglądaliśmy ją także w: komedii romantycznej "Paryż może poczekać" (2016) Eleanor Coppoli (żony słynnego Francisa), biograficznym dramacie "Tajne źródło" (2017) Petera Landesmana, komediodramacie "Tully" (2018) Jasona Reitmana, a także w thrillerach: "Przynęta" (2019) Stevena Knighta oraz "Prawo krwi" Thomasa Bezuchy.

Trzeba podkreślić że po tylu latach kariery uroda Diane Lane wciąż nie przemija. Co więcej, aktorka lepiej wygląda w wieku 56 lat, niż trzy dekady wcześniej, gdy zaczynała swoją przygodę z kinem. Jednocześnie warto dodać, że jej kariera mogła się rozwinąć dużo lepiej, gdyby nie odrzuciła lub nie przegrała na castingu głównych ról w takich filmach, jak: "Ryzykowny interes", "Pretty Woman", "Top Gun", "Nagi instynkt", "Batman" czy "Pracująca dziewczyna"...

Przeczytaj również: Barbara Brylska: Tragiczna śmierć córki przerwała jej wielką karierę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Diane Lane
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy