Reklama

Reklama

"Chleb i sól": Znamy datę premiery nagrodzonego w Wenecji filmu Damiana Kocura

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji debiut fabularny Damiana Kocura "Chleb i sól" trafi na ekrany trafi 27 stycznia 2023.

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji debiut fabularny Damiana Kocura "Chleb i sól" trafi na ekrany trafi 27 stycznia 2023.
"Chleb i sól" trafi na kinowe ekrany 27 stycznia 2023 /Studio Munka-SFP /materiały prasowe

"Chleb i sól" jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Damiana Kocura.

"Chleb i sól": O czym opowiada film?

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zagrany przez naturszczyków. Tymek, młody pianista, student warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami kebaba arabskiego pochodzenia a jego kumplami. Spirali, której finał okaże się tragiczny w skutkach.

Reklama

"Nie pracuję z aktorami i nie przechodzę całej tej drogi pracy nad rolą. Prób, uczenia się tekstu, szlifowania dialogów i emocji. Zamiast tego korzystam z wrodzonych cech osób, które zapraszam do swoich filmów. Łączę ich naturalną obecność z fikcyjną historią. Przekazuję im informacje o czym jest scena, jak mniej więcej sobie ją wyobrażam i do czego chcemy dojść. Czasami potrzebuję, by użyli bardzo konkretnego słowa czy zdania, ale to wszystko. Poza tym uruchamiam kamerę i pozostawiam im sporo wolności. Jest w tym rodzaj dokumentalnej prawdy, której nie znajdziesz w filmie fabularnym" -  mówi reżyser i scenarzysta Damian Kocur.

"Kocur, niczym niegdyś bracia Dardenne, wymarzył sobie, że będzie kręcił filmy kipiące życiem, ale życiem nie udawanym, nie zagranym, ale jak gdyby podpatrzonym przez przypadek. Chodzi o poczucie widza, że jest wewnątrz pokazywanych wydarzeń (...), podgląda bohaterów" - pisał w recenzji dla Interii Łukasz Maciejewski.

"Chleb i sól": Polski film nagradzany na światowych festiwalach

"Chleb i sól" otrzymał właśnie dwie nagrody na 32. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus. To jedna z wiodących imprez poświęconych kinu Europy Środkowo-Wschodniej. Skupia się na prezentacji pełno- i krótkometrażowych filmów fabularnych z byłych państw socjalistycznych, w tym krajów postsowieckich oraz sąsiadujących z nimi gospodarczo i kulturowo - Finlandii, Grecji i Turcji.

Startując w tegorocznym konkursie głównym festiwalu w położonym na terenie wschodnich Niemiec Cottbus, "Chleb i sól" wzbudził ogromne zainteresowanie, jako film który oddaje doskonale znany mieszkańcom dawnego NRD klimat socjalistycznych blokowisk, gdzie dziś rodzą się frustracja, lęk wobec obcych i przemoc.

Zachwyt dziennikarzy i widzów podczas gali zakończenia podzieliło międzynarodowe jury, które uhonorowało Damiana Kocura Nagrodą Specjalną za najlepszą reżyserię - jednym z dwóch najważniejszych wyróżnień festiwalu. "Damian Kocur z wdziękiem pokazuje codzienność i złożoność życia młodych ludzi we współczesnym świecie" - napisali jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

W ręce twórcy "Chleba i soli" powędrowała też pozaregulaminowa Nagroda Dialog przyznawana filmom budującym pomosty między kulturami i narodami. "Ten film pokazuje jak pod lupą, co się dzieje, gdy komunikacja zawodzi" - uzasadniono.

Nagrody w Cottbus to już kolejne wyróżnienia dla produkcji Studia Munka SFP. Debiut Damiana Kocura od zakończenia 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti, święci sukcesy na kolejnych imprezach w Polsce i na świecie. "Chleb i sól" zdobył dotąd Nagrodę za Reżyserię na 59. Festiwalu Filmowym "Złota Pomarańcza" w tureckiej Antalyi, trzy wyróżnienia na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodych oraz Don Kichota - statuetkę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych) oraz Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

Obecnie "Chleb i sól" prezentowany jest w konkursach międzynarodowych festiwali w Sztokholmie i Gijon, a za kilka dni będzie miał swoją arabską premierę na Festiwalu Filmowym w Kairze.

Zobacz również:

Lupita Nyong'o: Szczęście to nie brak bólu, ale uczucie radości pomimo niego

"Barbarzyńcy": Julie Delpy wyreżyseruje komedię o syryjskich uchodźcach

"Zakręcony piątek": Lindsay Lohan jest zainteresowana występem w kontynuacji 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chleb i sól

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy