"Chleb i sól" Damiana Kocura w konkursie Orrzonti festiwalu w Wenecji
Debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” powalczy o nagrody w sekcji Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Kwalifikacja do prestiżowego konkursu najstarszego festiwalu filmowego na świecie to największy producencki sukces w 14-letniej historii Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji miała miejsce w 1932 roku. Przez lata po festiwalowe Złote Lwy sięgali tu najwięksi twórcy światowego kina m.in. Michelangelo Antonioni, Luchino Visconti, Jean-Luc Godard, Andriej Tarkowski, Robert Altman, a także Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Zanussi. Po dziś dzień impreza, będąca obecnie częścią Biennale w Wenecji, uchodzi za najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie filmowe na świecie.
Równoległa do konkursu głównego sekcja Orizzonti została powołana do życia w 2004 jako miejsce prezentacji filmów poszerzających horyzonty kina. Wśród jej laureatów znajdziemy takich twórców, jak Shinya Tsukamoto, Lav Diaz, Spike Lee czy Jia Zhangke.
To z ich legendą mierzyć się będzie debiutant Damian Kocur, autor filmu "Chleb i sól" zrealizowanego w Studio Munka SFP, który pokazany będzie w jednej z dwóch oficjalnych, konkursowych sekcji festiwalu.
"Premiera filmu w tak istotnym miejscu, jakim jest dla sztuki filmowej Wenecja, daje poczucie, że jest się realną częścią tego, co jest dzisiaj dla kina ważne. A moim zdaniem ważna w tych trudnych czasach dla kina jest szczerość jego autorów, unikanie łatwych rozwiązań i poszukiwania filmowego języka. Bez wątpienia takim miejscem jest równoległy do konkursu głównego konkurs Orizzonti, który prezentuje najświeższe estetyczne i narracyjne trendy w kinie. Dlatego bardzo się cieszę, że nasz film jest częścią tego konkursu" - mówi Damian Kocur. "Festiwal w Wenecji to festiwal, który nie pozwala zapomnieć, że kino, chociaż coraz rzadziej, ciągle jednak może być sztuką - jako część Weneckiego Biennale obok teatru, tańca czy architektury" - dodaje.