Reklama

Andrea Riseborough: Jej oscarowa nominacja wywołała skandal. O co chodzi?

Urodzona w Wielkiej Brytanii aktorka od 18 lat występuje w przedstawieniach teatralnych, produkcjach telewizyjnych i filmach. Grała w tytułach nagradzanych Oscarami, a sama Risenborough była nominowana do nagrody BAFTA. Jej dotychczasową karierę może przyćmić skandal związany z tegoroczną nominacją do nagród Akademii. Poznaj filmografię Andrei Riseborough i dowiedz się, z czym związany jest skandal wokół jej oscarowej nominacji.

Jak zaczęła się kariera Andrei Riseborough?

Andrea Riseborough debiutowała równocześnie na deskach teatralnych oraz w produkcjach telewizyjnych. W 2005 roku wystąpiła w filmie telewizyjnym "Whatever Love Means" oraz zagrała w sztukach "A Brief History of Helen of Troy" i "Burn". Najlepszą rolą w początkowym okresie kariery Riseborough było zagranie Margaret Thatcher w emitowanym przez BBC 4 filmie telewizyjnym "The Long Walk to Finchley". Kreacja "Żelaznej Damy" została nagrodzona nominacją do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) w 2009 roku w kategorii "Najlepsza aktorka".

Reklama

Początek drugiej dekady XXI wieku to dla Andrei Riseborough dobra passa występów filmowych. Najpierw wystąpiła w dramacie historycznym "W.E." w reżyserii Madonny (2011), gdzie zagrała jedną z głównych ról — księżną Windsoru Wallis Simpson. Trzy lata później Riseborough otrzymała możliwość stworzenia kreacji Laury w filmie "Birdman". Obraz otrzymał w sumie 84 nominacje do różnych nagród, w tym pięć do nagród Akademii, z czego otrzymał cztery Oscary — m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera (Alejandro González Iñárritu) oraz za najlepszy scenariusz oryginalny.

W 2018 roku na ekrany trafił film "Nancy". Andrea Riseborough nie tylko zagrała w nim główną rolę, tytułową Nancy Freeman, ale również była jednym z producentów obrazu. Produkcja zebrała ogólnie pozytywne recenzje, co jednak nie znalazło odzwierciedlenia w zestawieniu box office, które na całym świecie zamknęło się w kwocie 92 tysięcy dolarów.

Oscarowa nominacja Riseborough w cieniu skandalu

Po ogłoszonych na koniec stycznia nominacjach do Oscarów ponownie głośno zrobiło się o Andrei Riseborough, jednak tym razem nie do końca w kontekście jej umiejętności aktorskich. Dla wielu osób związanych z branżą filmową jej kandydatura w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" za film "To Leslie" jest co najmniej zaskakująca.

Oliwy do ognia spekulacji dolewa komunikat prasowy wydany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, w którym można przeczytać, że "celem Akademii jest zapewnienie uczciwego i etycznego przebiegu rywalizacji o nagrody" oraz dbanie o to, by "proces był transparentny i nikogo nie wykluczał". Oficjalnie nikt nie wyznał, że sprawa dotyczy nominacji Riseborough, ale jest to jedyna kontrowersyjna kandydatura.

Skąd to całe zamieszanie związane z filmem "To Leslie"? Przede wszystkim chodzi o jego rozpoznawalność i wyniki. Film do tej pory na całym świecie zarobił... niewiele ponad 27 tysięcy dolarów. Jest to bardzo niska kwota, szczególnie gdy zestawi się ją z pozostałymi produkcjami, których aktorki zostały nominowane w tej kategorii: "Fabelmanowie" Stevena Spielberga (z nominowaną do Oscara Michelle Williams) zarobiły prawie 30 milionów dolarów, "Tár" z tytułową rolą Cate Blanchett ma na koncie ponad 10 milionów dolarów, z kolei "Wszystko wszędzie naraz" z kreacją Michelle Yeoh może pochwalić się wynikiem przekraczającym 100 milionów dolarów. 

Wiele osób uważa, że członkowie Akademii nie mogli sobie wyrobić odpowiedniej opinii o obrazie, który zebrał tak małą liczbę widzów. Jednak ten problem rozwiązuje Howard Stern, gospodarz programu "The Howard Stern Show". Producent filmu "To Leslie" Michael Morris wraz z żoną aktorką Mary McCormac i Sternem przeprowadzili skuteczną kampanię wśród celebrytów. Pozytywne opinie o “To Leslie" oraz grze Riseborough wygłosiły w różnych miejscach takie gwiazdy, jak Amy Adams, Cate Blanchett, Charlize Theron, Courteney Cox, Edwarda Nortona, Geena Davies, Helen Hunt, Jane Fonda, Jennifer Aniston, Kate Winslet, Laura Dern, Liam Neeson, Mira Sorvino, Sally Field czy Susan Sarandon. Jak widać, taktyka przyniosła oczekiwany skutek, gdyż na ten moment Andrea Riseborough nadal jest nominowana do Oscara.

Życie prywatne Andrei Riseborough. Czy aktorka ma dzieci?

Riseborough urodziła się 20 listopada 1981 roku w Wallsend w pobliżu Newcastle, jest zodiakalnym Skorpionem. Pochodzi z konserwatywnej rodziny o poglądach bliskich brytyjskiemu taczeryzmowi. Jej matka pracowała jako sekretarka, natomiast jej ojciec był dealerem samochodowym. W 2005 roku została absolwentką londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art.

W 2008 roku Andrea Riseborough poznała artystę Joe Appela. Związek trwał osiem lat, jednak w 2016 para ogłosiła rozstanie. Pod koniec 2020 roku media spekulowały o jej relacji z francuskim aktorem Karimem Salehem. 

Czytaj również:

"Pukając do drzwi": Puk, puk. Kto tam? Koniec świata! [recenzja]

Ashton Kutcher cierpiał na poważną chorobę. Co doskwierało byłemu mężowi Demi Moore?

Film o Michaelu Jacksonie w ogniu krytyki. Pominie wątki pedofilskie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrea Riseborough

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy