Urodził się w 1968 roku, poznał smak epoki Gierka, widział okres pierwszej Solidarności, doświadczył stanu wojennego i marazmu lat 80. Marzył, by zostać aktorem i niemal mu się to udało. Nadszedł rok 1989 i pora przystosowywania się do nowej rzeczywistości. Jak sobie poradzi Marek Późny – polski Forrest Gump? Czy odnajdzie sukces i będzie potrafił go docenić?
Marka Późnego droga do sukcesu.
Marek Późny przyszedł na świat gdzieś na polskiej prowincji, w znamiennym roku 1968. Jego doświadczenia w sposób niejako naturalny stają się doświadczeniami jego pokolenia, a także sporej grupy Polaków. No, może nie wszystkie: nie każdy wszak wybiera na swych idoli autorytety tak skrajne jak Pan Bóg – Wódz Narodu Wybranego i Winnetou – Wódz Apaczów. Obaj - każdy na swój sposób - stają się doradcami dojrzewającego Marka, jego drogowskazami w kluczowych momentach życia.
Dzieciństwo Marka upływa w okresie „gierkowskiego” dobrobytu, na który cieniem kładzie chroniczny brak pomarańczy, płynących przez morza z bratniej Kuby. Okres dojrzewania i młodzieńczego buntu wiąże się z kolei ze stanem wojennym, podczas którego chłopiec nieoczekiwanie podejmuje pierwsze dorosłe decyzje. Udaje mu się również przezwyciężyć marazm ponurej dekady lat 80. Kiedy jego miasteczko odwiedza wybitny aktor, Marek doznaje iluminacji: postanawia sam spróbować aktorskiej kariery.
Przystępuje do egzaminu do warszawskiej szkoły teatralnej w roku awarii Czernobyla. Egzamin kończy się niepowodzeniem, choć nie do końca: spotkany na korytarzu szkoły Wiktor oferuje mu swą przyjaźń. O Marka upomina się wojsko, ale chłopak znajduje sposób na skrócenie służby. Jeszcze raz przystępuje do egzaminu do szkoły aktorskiej, tym razem z pozytywnym skutkiem.
Życie Marka nabiera tempa. Aktor, pod wpływem którego dokonał życiowego wyboru, zostaje jego mentorem. Pokonując kolejne stopnie zawodowego wtajemniczenia młodzieniec zacieśnia więzy przyjaźni z Wiktorem, snuje ambitne plany na przyszłość. Jednocześnie zakochuje się w Marcie, koleżance ze studiów i dziewczynie Wiktora. Męska przyjaźń zostaje poddana ciężkiej próbie. Marek zdobywa Martę, lecz przyjdzie mu za to zapłacić wysoką cenę.
Nadchodzi okres transformacji ustrojowej. Życie aktora staje się trudniejsze niż kiedykolwiek. Okazuje się, że jego mentor nie zna odpowiedzi na wszystkie nurtujące Marka pytania. Kiedy Wiktor staje się rozchwytywanym przez media idolem tłumów, Marek z trudem próbuje przystosować się do zmieniającej się wokół niego rzeczywistości. By związać koniec z końcem, podejmuje się najrozmaitszych zajęć. Jedynym jego doświadczeniem zawodowym staje się epizod w reklamówce, której bohaterem jest zresztą Wiktor. To za mało, by zatrzymać Martę – młoda kobieta wraca do poprzedniego partnera. Rozgoryczony Marek wyjeżdża do rodzinnego miasteczka, gdzie witany jest jak bohater, człowiek autentycznego sukcesu.
Czy potrafi to docenić i wykorzystać?
Choć - z drugiej strony – tak niewiele potrzeba, by zatrzymać ukochaną kobietę przy sobie...