Oscary 2023
Reklama

Oscary 2023: Fortuna dla laureatów. Co otrzymują?

Każdy aktor marzy o zdobyciu Oscara. Dla większości z nich to nie tylko droga do sławy, ale także gigantycznych pieniędzy. Te nie trafiają jednak do artysty za samo zdobycie statuetki, ale znacząco zwiększa ona kontrakty laureata podpisywane przy okazji kolejnych ról.

Każdy aktor marzy o zdobyciu Oscara. Dla większości z nich to nie tylko droga do sławy, ale także gigantycznych pieniędzy. Te nie trafiają jednak do artysty za samo zdobycie statuetki, ale znacząco zwiększa ona kontrakty laureata podpisywane przy okazji kolejnych ról.
Michelle Yeoh i Brendan Fraser mają powody do zadowolenia /Kevin Mazur/VF23/WireImage /Getty Images

Myli się ten, kto sądzi, że osoby nominowane do Oscara, a w szczególności laureaci nagród Akademii otrzymują z tego tytułu jakiekolwiek pieniądze.

Oscary 2023: Co otrzymują nominowani?

Istnieje jednak niepisana zasada, zgodnie z którą organizatorzy ceremonii fundują nominowanym torby z luksusowymi upominkami. Tak zwane "goodie bags" na stałe wpisały się już w oscarową tradycję.

Nie są jednak dodatkowym prezentem od Akademii. O zawartość toreb dba Distinctive Assets, agencja marketingowa z Los Angeles, która zajmuje się lokowaniami produktów i szeroko pojętą promocją w środowisku celebryckim i mediowym. Z roku na rok wartość "goddie bags" spada. Nadal są to jednak kwoty, za które w Polsce można kupić... mieszkanie. W 2020 roku w torbach znajdowały się prezenty o wartości 250 tysięcy dolarów. Rok później było to 200 tys, dolarów, a w kolejnym około 100 tysięcy.

Reklama

Co znajduje się w takiej torbie? W 2020 roku nominowali do Oscara otrzymali m.in. voucher na 12-dniowy rejs jachtem Scenic Eclipse, pobyt w hiszpańskiej latarni morskiej przerobionej na luksusowy hotel (ok. 1500 dolarów za noc) czy pakiet zabiegów odmładzających i pielęgnacyjnych dr. Konstantina Vasyukevicha.

Z kolei w 2021 roku po oscarowych emocjach artyści mogli odpocząć podczas pobytu all inclusive w zamku Turin w Szkocji oraz skorzystać z zabiegu liposukcji The Celebrity Arms w Art Lipo, który podobno jest wart od 9,5 tys. dol. do 15 tys. dol.

Do tego w "goddie bags" gwiazdy znajdują m.in. ekskluzywne kosmetyki oraz upominki w postaci oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia Ariti, precle oblane czekoladą i posypane jadalnymi płatkami złota, miód Manuka czy butelkę wykwintnego wina.

Oscary 2023: Warto wygrać, bo idą za tym duże pieniądze

Osoby nominowane, a zwłaszcza laureaci Oscarów mogą jednak liczyć na inną, o wiele ważniejszą korzyść. Chodzi o wzrost wynagrodzenia przy zawieraniu nowych kontraktów filmowych.

Analityk Stephen Follows w 2015 roku ustalił, że średni wzrost wynagrodzenia dla aktora po zdobyciu statuetki za najlepszą rolę męską wyniósł 3,9 mln dolarów.

Świetnie widać to na przykładzie Toma Hanksa. Zanim otrzymał Oscara za pierwszoplanowy występ w filmie "Filadelfia" zarabiał około 700 tysięcy dolarów za rolę. Po zdobyciu statuetki jego zarobki wzrosły do nawet 10 milionów dolarów.

Przed tegorocznymi laureatami wśród aktorów: Michelle Yeoh, Brendanem Fraserem, Jamie Lee Curtis i Ke Huy Quanem droga do nowych kontraktów i wielkich pieniędzy stoi więc otworem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy