Reklama

Antywalentynkowe filmy. Po ich obejrzeniu pokochasz bycie singlem

Masz dość ckliwych komedii romantycznych, na które szał w szczególności rozpoczyna się w okresie walentynkowym? Nie martw się, nasze propozycje są dalekie od schematycznych historii miłosnych. Oto filmy, w których przedstawiono toksyczne relacje bez sztampowego happy endu.

Masz dość ckliwych komedii romantycznych, na które szał w szczególności rozpoczyna się w okresie walentynkowym? Nie martw się, nasze propozycje są dalekie od schematycznych historii miłosnych. Oto filmy, w których przedstawiono toksyczne relacje bez sztampowego happy endu.
Natalie Portman w filmie "Bliżej" /Mary Evans Picture Librar / Forum /Agencja FORUM

"Sceny z życia małżeńskiego"

"Sceny z życia małżeńskiego" początkowo powstały jako serial. Produkcja w reżyserii Ingmara Bergmana zdobyła tak dużą popularność w szwedzkiej telewizji, że zdecydowano się przekopiować ją na taśmę 35 mm i zmontować film.

Głównych bohaterów, Marianne (Liv Ullmann) i Johana (Erland Josephson), poznajemy w 10 lat po ślubie. Sprawiając wrażenie statecznego małżeństwa udzielają wywiadu szwedzkiemu magazynowi. On jest psychologiem pracującym naukowo, ona - prawniczką, specjalistką od rozwodów. Mają dwójkę dzieci. Żyją zgodnie, umieją się porozumieć, z zażenowaniem oglądają znajomych, którzy tkwią w toksycznym związku. Bergman, towarzysząc Marianne i Johanowi w ich codzienności, stara się udowodnić jedną ze swoich ulubionych tez, że "małżeństwo nie służy miłości".

Reklama

W 2021 roku powstał serialowy remake dla HBO. W role główne wcielili się Oscar Isaac i Jessica Chastain.

"Zakochany bez pamięci"

Joel (Jim Carrey) nie może pogodzić się z odejściem ukochanej Clementine (Kate Winslet). Staje na granicy szaleństwa, kiedy znajduje w skrzynce zawiadomienie z kliniki Lacuna Inc.: "Clementine poddała się operacji usunięcia wspomnień związanych z Joelem i nie życzy sobie jakichkolwiek kontaktów z jego strony".

W akcie desperacji Joel również pragnie wymazać z pamięci wszelkie ślady po Clementine. Nawiązuje kontakt z wynalazcą techniki oczyszczania pamięci dr Howardem Mierzwiakiem. Jednak coś w najgłębszych zakamarkach jego umysłu nie pozwala w pełni poddać się skomplikowanej procedurze. Gdy dr Mierzwiak wraz z ekipą pomocników wyrusza w pogoni za Joelem w głąb jego wspomnień okazuje się, że wybicie mu z głowy Clementine jest po prostu niemożliwe.

"Zakochany bez pamięci" w reżyserii Michela Gondry'ego to jeden z najsmutniejszych filmów o niespełnionej miłości, jakie miałam okazję obejrzeć. Fenomen tkwi w niekonwencjonalnym scenariuszu Charliego Kaufmana oraz wspaniałych kreacjach aktorskich, stworzonych przez Carrey'a i Winslet.

"Zakochany bez pamięci" dostępny na HBO Max.

"Sprawa Kramerów"

"Sprawa Kramerów", czyli pięciokrotny laureat Oscara z Meryl Streep i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych. Pewnego dnia Joanna postanawia zostawić męża. Rodzina się rozpada, a byli małżonkowie muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. "Sprawa Kramerów" to dramat sądowy, który skupia się na rozwodzie głównych bohaterów i ich walce o prawa do opieki nad dzieckiem.

"Historia małżeńska"

Doskonałym niebezpośrednim sequelem "Sprawy Kramerów" może okazać się "Historia małżeńska" w reżyserii Noaha Baumbacha. W jego filmie nie da się nie zauważyć inspiracji obficie nagrodzoną historią sprzed lat. "To przenikliwe studium porażki małżeństwa, która wcale nie musi oznaczać rozpadu rodziny" - czytamy w opisie Netfliksa. Film był pięciokrotnie nominowany do Oscara, z czego zdobył jedną statuetkę (Laura Dern za rolę drugoplanową).

W rolach głównych występują Scarlett Johansson i Adam Driver, partnerują im m.in. Laura Dern, Alan Alda i Ray Liotta.

"Historia małżeńska" jest dostępna na Netfliksie.

"Bliżej"

"Bliżej" w reżyserii Mike'a Nicholsa to opowieść o skomplikowanej, momentami toksycznej miłości, relacjach międzyludzkich. Czwórka bohaterów dramatu to ludzie nie umiejący się spełnić w miłości, emocjonalni rozbitkowie, którzy szukają zapomnienia w powierzchownych związkach.

Na ekranie w niezapomniane kreacje aktorskie wcielili się Jude Law, Natalie Portman, Julia Roberts oraz Clive Owen.

"Bliżej" jest dostępny na Netfliksie.

"500 dni miłości"

Tom, główny bohater filmu "500 dni miłości", jest niepoprawnym romantykiem. Niestety Summer nie podziela jego zdania. To nie przeszkadza Tomowi, by walczyć o uczucia dziewczyny. Ich z początku sielankowa relacja przeradza się w związek pełen konfliktów i niedopowiedzeń. W rolach głównych wystąpili Joseph Gordon-Levitt oraz Zooey Deschanel.

Film "500 dni miłości" stał się kultowym zaprzeczeniem schematycznej komedii romantycznej. Zamiast ckliwej historii miłosnej dostajemy film pełen bólu i niezrozumienia. Widzowie do dziś kłócą się, kto z dwójki bohaterów był w tej relacji osobą toksyczną.

"500 dni miłości" jest dostępny w Disney+.

Czytaj więcej: Największe wpadki kostiumowe w historii kina. Tylko wprawne oko je zauważy

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy