Jakub Gierszał

Jakub Gierszał fot. AKPA
data urodzenia
20 marca 1988
narodowość
Polska
3,1
Oceń
Głosy
2544

Biografia

Jakub Gierszał - wiek, wzrost i początki kariery

Jakub Gierszał - wzrost: 188 cm

Jakub Gierszał urodził się 11 marca 1988 roku w Krakowie. Jest polskim aktorem. Ojcem Jakuba jest Marek Gierszał - reżyser teatralny oraz aktor. Młody Gierszał zadebiutował w 2009 roku, kiedy to zagrał rockmana Kazika w filmie Wszystko, co kocham w reżyserii Jacka Borcucha. Jeszcze większą popularność przyniósł mu jednak film Sala samobójców Jana Komasy z 2011 roku. Była to bez wątpienia przełomowa rola, którą nie tylko docenili krytycy, ale również młoda widownia. Jedną z pierwszych głównych ról aktora był także Zyga w Yumie. Rok później Jakub wystąpił w Mrocznym świecie oraz Diabeł z trzema złotymi włosami. Przełomowym momentem w jego karierze z pewnością było zagranie w amerykańskim filmie Dracula: Historia nieznana, a także komedii Morris from America w 2017 roku. 

Aktor wystąpił także w niemieckiej produkcji Finsterworld w 2013 roku. Jakuba można było również oglądać w Zgodzie Macieja Sobieszczańskiego, a także Pomiędzy słowami Urszuli Antoniak. W pierwszej z produkcji Jakub grał rolę młodego Niemca ze Śląska, a w Pomiędzy słowami miał okazję wcielić się w prawnika. Nie ulega wątpliwości, że rok 2017 był dla aktora jednym z najbardziej intensywnych pod względem jego kariery. Gierszał pojawił się w takich filmach jak PolandJa, Pokot, a także Najlepszy. W ostatniej produkcji Jakub odgrywał postać Jerzego Górskiego, thriatlonowego rekordzisty. 

Jakub Gierszał - filmy i seriale

Jakub Gierszał wystąpił w wielu różnych produkcjach filmowych. Jednak najbardziej zrobiło się o nim głośno dzięki roli Dominika w Sali samobójców. Film ukazuje historię młodego chłopaka, który przygotowuje się do matury. Pochłania go świat gier online, gdzie poznaje Sylwię, która zaczyna chłopakiem niebezpiecznie manipulować. 

Inne znane tytuły, w których wystąpił Jakub Gierszał to m.in.:

Wszystko, co kocham (2009),Yuma (2012),Nieulotne (2012),Diabeł z trzema złotymi włosami (2013),Dracula: Historia nieznana (2014),Córki dancingu (2015),Zgoda (2016),Moris z Ameryki (2016),PolandJa (2017),Pokot (2017),Najlepszy (2017),Pomiędzy słowami (2017),Giraffe (2019),Chyłka (2018-2022),Zadra (2023).
Najnowszy film z Jakubem Gierszałem prawdopodobnie pojawi się w kinach 29 września 2023 roku. 

Jakub Gierszał - nagrody i dorobek artystyczny

Jakub Gierszał został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami. W 2011 roku otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę Dominika w filmie Sala samobójców. Za ten sam tytuł otrzymał również Złotą Kaczkę od miesięcznika Film dla najlepszego aktora sezonu 2010/2011. Rok później został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za najlepszą główną rolę męską. W tym samym czasie otrzymał wyróżnienie Shooting Star na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na jego koncie znalazły się również takie nagrody jak: nagroda Tofifest Flisak, nagroda Tofifest Złoty Anioł, odznaczenie specjalne za najlepsze kreacje aktorskie na 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia, nagroda Złoty Kangur, nagroda Jańcio Wodnik za najlepszą rolę męską w filmie Najlepszy, nagroda RMF Classic oraz wiele innych. 

Jakub Gierszał - życie prywatne i rodzina

Jakub od ponad 10 lat jest w związku ze starszą od niego o 15 lat Adelą Chapońkowską. Partnerka Jakuba Gierszała również pracuje w branży filmowej - była przy realizacji takich produkcji jak Usta Usta czy Prawo Agaty. Internet spekulował także o relacjach gwiazdora z Oliwią Podgórską. 
Jakub Gierszał - dzieci:
Znany polski aktor nie ma dzieci. 
Jakub Gierszał - matka:
I choć fraza Marek Gierszał z żoną nierzadko buzi zainteresowanie mediów, to jednak niewiele wiadomo o matce Jakuba. 

Filmografia

Jakub Gierszał w kinach

  • Poznań, Muza: Niedziela, 3 marca g. 13:45 Ultima Thule
  • Łódź, Narodowe Centrum Kultury Filmowej: Niedziela, 3 marca g. 14:00 Ultima Thule
  • Warszawa, Elektronik: Niedziela, 3 marca g. 14:45 Ultima Thule
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia