Austin Butler

Austin Butler
data urodzenia
17 sierpnia 1991
narodowość
USA
1,4
Oceń
Głosy
49

Biografia

Austin Butler - wiek, wzrost i początki kariery

Austin Butler to amerykański aktor, piosenkarz i model, którego pierwszy raz można było poznać jako aktora w 2005 roku. Początki jego kariery to role dla takich kanałów jak: Disney Channel i Nickelodeon. Zagrał w serialu “Szkolny poradnik przetrwania", w którym wystąpiła także jego starsza siostra - Ashley Butler.

Austin Butler urodził się 17 sierpnia 1991 roku w Anaheim, w stanie Kalifornia. Jego rodzice to aktorka Lori Butler (z domu Howell) i aktor David Butler. Do 13 roku życia Austin Butler uczęszczał do szkoły, następnie przeszedł na nauczanie domowe i zakończył edukację w szkole średniej, zdając egzamin końcowy mając 15 lat. Aktor kolekcjonuje gitary, grać na tym instrumencie zaczął w wieku 13 lat, później nauczył się także gry na pianinie. W 13 roku życia trafił także do firmy zajmującej się nauką przyszłych aktorów. Austin lubi jazdę na rowerze i grę w koszykówkę.

Austin Butler - filmy i seriale

Mimo że aktor rozpoczął swoją karierę dość wcześnie, dopiero niedawno stał się rozpoznawalny dla szerszego grona fanów filmów. Stało się to za sprawą roli członka sekty w filmie Quentina Tarantino “Pewnego razu... w Hollywood". Ten amerykański komediodramat trafił do polskich kin w sierpniu 2019 roku. Austin Butler zagrał w nim u boku dobrze znanych aktorów, takich jak: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, czy Al Pacino. Akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku w Hollywood, opowiada o gwieździe telewizyjnej Ricku Daltonie, w którego wcielił się Leonardo DiCaprio. Przypadkiem jego losy krzyżują się z członkami groźnej sekty Charlesa Mansona.

Jednak prawdziwą trampoliną w karierze okazał się amerykańsko-australijski film biograficzny Elvis, w którym aktor zagrał główną rolę. Elvis Presley, bo w niego wciela się w dramacie Austin Butler, to dobrze wszystkim znany piosenkarz, nazywany "królem rock and rolla". Austin Butler zagrał w filmie u boku Toma Hanksa, który wcielił się w menedżera gwiazdy. 

Premiera tego filmu miała miejsce 25 maja 2022 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W Polsce trafił on do kin 24 czerwca 2022 roku. Za tę rolę aktor dostał kilka nominacji, m.in. do Oscara, którego finalnie nie zdobył. 

Aktora można kojarzyć także z innych znanych produkcji. Austin Butler zagrał wcześniej w takich filmach jak:

  • “Obcy na poddaszu" (2009) - wcielił się tam w rolę Jake’a Pearsona, walczącego o uratowanie świata przed inwazją obcych;
  • “Boska przygoda Sharpay" (2011) - gdzie Austin Butler zagrał Peytona Leverette’a, u boku Ashley Tisdale. Film ten jest spin-offem serii High School Musical, za którego dystrybucję odpowiada Disney Channel Original Movie;
  • “My Uncle Rafael" (2012) - aktor wystąpił tam jako Cody Beck.

W 2023 roku również nie zabraknie produkcji na wielkim ekranie, w których wystąpi Austin Butler. Najważniejszą z nich jest rola Feyd-Rautha Harkonnena w 2 części “Diuny" w reżyserii Denis’a Villeneuve’a. 

Austin Butler ma za sobą także role w licznych serialach. Zagrał w “Zoey 101" jako James Garrett w latach 2007-2008, “Czarodziejach z Waverly Place" jako George, “Jonas w Los Angeles" jako Stone Stevens. Wystąpił też gościnnie w kilku popularnych serialach, między innymi w “Hannah Montana"(2006) jako Derek, “CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku" (2011) jako Benjamin Gold, czy w “Jesteś tam, Chelsea?" (2012) jako Luke. Austin Butler wystąpił także w pierwszej odsłonie sitcomu “iCarly" - serialu Nickelodeon z Mirandą Cosgrove w roli głównej, gdzie zagrał Jake'a Krandle'a.

Nagrody i dobytek artystyczny Austina Butlera

Za film “Elvis", w którym Austin Butler wcielił się w postać Elvisa Presleya, dostał nominację do Oscara jako najlepszy aktor pierwszoplanowy, a także do: Critics' Choice, Złotego Popcornu (MTV), Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, Internetowego Towarzystwa Krytyków Filmowych (OFCS), Chicago Flame, Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Georgii, Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z San Francisco. 

Za rolę Elvisa Presleya zdobył również nagrody: Złotego Globa jako najlepszy aktor w dramacie, BAFTA jako najlepszy aktor pierwszoplanowy, Kryształowej Statuetki People’s Choice za ulubioną gwiazdę dramatu, Satelity za najlepszego aktora w komedii lub musicalu, AACTA za najlepszego aktora, IFTA za najlepszego aktora, Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Atlanty (AFCC) za najlepszą rolę przełomową oraz Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Chicago (CFCA) za najbardziej obiecujący występ aktorski. Nic dziwnego, że kariera Austina Butlera nabrała tempa po występie w tej produkcji, która zapewniła mu tyle nagród i nominacji. 

Aktor dostał także nominację Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych za film “Pewnego razu... w Hollywood" za najlepszy filmowy zespół aktorski. 

Butler znalazł się w 2023 roku na liście Time 100 w kategorii “artyści". Jest to zestawienie przygotowywane przez redaktorów magazynu "Time", można na niej znaleźć artystów, biznesmenów, polityków i innowatorów.

Życie prywatne Austina Butlera

Aktor od 2011 roku spotykał się ze znaną aktorką Vanessą Hudgens, znaną z takich produkcji jak: “High School Musical", “Bestia" czy “Zamiana z księżniczką". Para rozstała się jednak na początku 2020 roku. 

Z końcem 2021 roku aktor związał się z 10 lat od siebie młodszą Kaią Gerber - córką znanej supermodelki Cindy Crawford. Modelka Kaia Gerber i Austin Butler rzadko widywani są razem na imprezach, a ich obecność na nich wzbudza spore zainteresowanie mediów i fanów. Para zadebiutowała na czerwonym dywanie w maju 2022 roku podczas MET Gala. W sieci można częściej znaleźć ich wspólne zdjęcia z ulic w Los Angeles niż z wielkich wydarzeń medialnych.

Według jednego z zagranicznych portali para zaręczyła się w kwietniu 2023 roku, jednak para oficjalnie nie potwierdziła tych informacji. Modelka nie nosi też pierścionka. 

Filmografia

Wiadomości