Arkadiusz Jakubik

Arkadiusz Jakubik fot. AKPA
data urodzenia
14 stycznia 1969
narodowość
Polska
3,0
Oceń
Głosy
361

Biografia

Arkadiusz Jakubik: wiek, wzrost i początki kariery

Arkadiusz Benedykt Jakubik to polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i scenarzysta teatralny, a także piosenkarz. Jest czterokrotny laureatem nagrody “Orła" w kategorii “najlepsza drugoplanowa rola męska". Artysta jest też wokalistą rockandrollowej grupy muzycznej Dr Misio. 
Aktor przyszedł na świat 14 stycznia 1969 roku w Strzelcach Opolskich. W roku 1992 skończył studia na zamiejscowej filii krakowskiej PWST na Wydziale Aktorskim we Wrocławiu. Swój debiut miał na scenie Operetki Warszawskiej 13 listopada 1993 roku w roli Pierre’a w musicalu “Piaf Pam Gems" w reżyserii Jana Szurmieja. Od 1993 roku aktor pracuje także jako lektor.

Arkadiusz Jakubik: filmy i seriale

Aktor zagrał w bardzo wielu serialach telewizyjnych. Popularność przyniosła mu rola Rysia w serialu "13 posterunek 2", który swoją premierę miał w 2000 roku. Opowiadał o losach grupy policjantów, którzy pełnią służbę na trzynastym posterunku. Innym znanym serialem w którym wystąpił aktor jest “Paradoks" z 2012 roku. To kryminał sensacyjny, w którym do zespołu inspektora Kaszowskiego dołącza funkcjonariuszka Joanna Majewska, ma ona przeprowadzić śledztwo w sprawie swojego przełożonego. W serialu oprócz Arkadiusza Jakubika możemy zobaczyć Bogusława Lindę, Cezarego Łukaszewicza czy Gabrielę Muskałę. Jednym z nowszych popularnych seriali, w którym możemy podziwiać grę aktorską Jakubika to “W głębi lasu", gdzie wciela się w rolę inspektora Macieja Jorka. Kryminał miał premierę 12 czerwca 2020 roku, opowiada o odnalezieniu ciała, które zostaje powiązane ze sprawą siostry warszawskiego prokuratora, która zniknęła 25 lat wcześniej.
Oprócz seriali Arkadiusz Jakubik pojawia się też na dużym ekranie, często jako odtwórca ról drugoplanowych. 
Główną rolę Wojciech Smarzowski dał aktorowi w dramacie "Dom Zły". To kryminał z 2009 roku, w którym do domu Dziabasów trafia przypadkowy gość, Edward Środoń (grany właśnie przez Jakubika). Po kolacji z alkoholem dochodzi do tragedii. 
Aktor zagrał również w dramacie wojennym “Wołyń" z 2016 roku. Gwiazdor wciela się tam w rolę Macieja Skiby, a film opowiada o tym jak ojciec postanawia wydać córkę za najbogatszego we wsi wdowca z dwójką dzieci, nie patrząc na to, że jego dziecko kocha ukraińskiego chłopca. Nagle życie diametralnie zmienia II wojna światowa.
Wśród filmów warto wspomnieć też Jakubika w roli notariusza, którą aktor zagrał w "Weselu" Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja miała światową premierę 5 października 2021 roku, to historia wielkiej miłości przekraczającej granice. W filmie widzimy szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczną podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna.

Arkadiusz Jakubik: nagrody i dorobek artystyczny

Aktor kilkakrotnie dostał nominację do nagrody “Orzeł". W 2011 roku była to nominacja w kategorii: odkrycie roku, w 2013 za najlepszą drugoplanową rolę męską za film “Drogówka", w 2014 roku jako najlepsza drugoplanowa rola męska za film “Chce się żyć", w 2015 roku najlepsza drugoplanowa rola męska za film “Pod Mocnym Aniołem", w 2017 roku w tej samej kategorii za produkcję “Jestem mordercą" oraz “Wołyń", w 2018 roku za film “Cicha noc". 
Jakubik jest również autorem słuchowisk radiowych. Został nagrodzony główną nagrodą na Ogólnopolskim Konkursie Słuchowisk Radiowych. Jego głosem przemawiali bohaterowie popularnych kreskówek.

Życie prywatne i dzieci Arkadiusza Jakubika

Żoną Arkadiusza Jakubika jest aktorka Agnieszka Matysiak. Para ma dwóch synów - Jakuba, urodzonego 30 grudnia 1997 roku w Warszawie i Jana, urodzonego 21 czerwca 2000 roku. 
Synowie poszli w ślady ojca. Jakub Jakubik jest aktorem, reżyserem i scenarzystą. Absolwentem Scenariopisarstwa na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jan Jakubik to polski aktor, znany z filmów “Dom zły", “Wesele" czy “Szatan z 7 klasy". To także student Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Filmografia

Wiadomości

Zdjęcia