Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn fot. AKPA
data urodzenia
25 kwietnia 1946
narodowość
Polska
4,3
Oceń
Głosy
5437

Biografia

Andrzej Seweryn - początki kariery

Andrzej Seweryn urodził się 25 kwietnia 1946 roku w południowo-zachodnich Niemczech, w miejscowości Heilbronn. Jego drugie imię to Teodor. Jest zodiakalnym Bykiem. 

Jest absolwentem XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. Po maturze dostał się na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, którą udało mu się ukończyć w 1968 roku. Co ciekawe, Andrzej Seweryn studiował na jednym roku z innym znanym, polskim aktorem - Piotrem Fronczewskim

W roku, w którym udało mu się ukończyć studia, za produkcję i rozpowszechnianie ulotek - został też aresztowany i osadzony w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej, które opuścił w 1969 roku na mocy amnestii.

Po 1975 roku aktywnie angażował się w gromadzenie funduszy na rzecz Komitetu Obrony Robotników. Działania Andrzeja Seweryna były kontrolowane i obserwowane przez pracowników Służb Bezpieczeństwa.

Na deskach teatru zadebiutował w 1968 roku. Był to również rok, w którym aktor rozpoczął współpracę z warszawskim Teatrem Ateneum, w którym ostatecznie występował do 1980 roku. Na początku lat 70. pracował także jako wykładowca na swojej alma mater. 

W wieku 34 lat, w 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie pozostał na stałe, aż do 2010 roku.Rezygnacja z powrotu do kraju związana była między innymi z wprowadzeniem w Polsce w 1981 roku stanu wojennego. We Francji, jako profesor, pracował między innymi na: École nationale supérieure des arts et techniques du théâtre w Lyonie oraz w elitarnym Conservatoire national supérieur d’art dramatique w Paryżu.

Od 2011 roku pełni rolę dyrektora w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Andrzej Seweryn - filmy i seriale

Pierwszym filmem Andrzeja Seweryna, który udało mu się wyreżyserować był dramat filmowy “Kto nigdy nie żył..." z 2006 roku. 

Aktor ma na swoim koncie ponad 60 ról filmowych oraz ponad 20 ról serialowych, zarówno w polskich, jak i francuskich produkcjach. 

Występował u takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Steven Spielberg, czy Jerzy Hoffman, Agnieszka Holland i Jacek Bromski. 

W 1993 roku w amerykańskim dramacie wojennym pt. “Lista Schindlera" wcielił się w rolę Juliana Schernera. Jako sędziego Soplicę, widzowie mogli podziwiać jego talent aktorski w 1999 roku w filmie fabularnym na podstawie poematu Adama Mickiewicza “Pan Tadeusz".

Wystąpił również w filmie historycznym “Ogniem i mieczem" z 1999 roku, dramacie biograficznym “Prymas. Trzy lata z tysiąca" z 2000 roku, gdzie wcielił się w głównego bohatera Stefana Wyszyńskiego, dramacie “Różyczka" z 2010 roku, filmie fabularnym “Sęp" z 2012 roku, czy komedii sensacyjno-kryminalnej “Niebezpieczni dżentelmeni" z 2022 roku. 

Fani pamiętać mogą również Andrzeja Seweryna z takich seriali jak “Chłopi" z 1972 roku, “Stawiam na Tolka Banana" z 1973 roku, “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" z 1979 roku, “39 i pół" z 2008 roku, “Ucho prezesa" z 2017 roku, gdzie wcielił się w głównego bohatera, “Rojst 97" z 2021 roku, czy “Mój Agent" z 2023 roku, gdzie aktor zagrał samego siebie. 

Andrzej Seweryn: nagrody i dorobek artystyczny

Nie sposób wymienić wszystkich nagród, które na swoim koncie ma Andrzej Seweryn. W 2000 roku dołączył do grona członków Polskiej Akademii Umiejętności.  

W 1980 roku za rolę w dramacie psychologicznym “Dyrygent" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia.

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, za rolę w filmie “Amok" zdobył główną nagrodę aktorską. 

Nadano mu również francuskie odznaczenia: w 1994 roku Order Sztuki i Literatury, a w 1999 roku Narodowy Order Zasługi, natomiast w 1997 roku odznaczony został też Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za rolę w dramacie biograficznym “Prymas. Trzy lata z tysiąca" otrzymał Nagrodę Telewizji Polskiej na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Złotą Kaczkę.  

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku wręczył Andrzejowi Sewerynowi - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dwa razy otrzymał również Orła, w 2017 roku w kategorii “Najlepsza główna rola męska" oraz w 2023 roku w kategorii “Najlepsza drugoplanowa rola męska".

Andrzej Seweryn - życie prywatne i dzieci

Niemieckie pochodzenie Andrzeja Seweryna nie jest przypadkowe. Urodził się on w Heilbronn, ponieważ tam podczas okupacji wywiezieni zostali do pracy jego rodzice. 

Andrzej Seweryn był żonaty pięciokrotnie. Jego pierwszą żoną, w 1970 roku, została działaczka opozycji demokratycznej w PRL - Bogusława Blajfer. Małżeństwo pary trwało trzy lata. W 1974 roku poślubił aktorkę, Krystynę Jandę. Z tego związku narodziło się pierwsze dziecko Seweryna - Maria. Jednak i to małżeństwo, w 1979 roku zakończyło się rozwodem. 

Po raz trzeci ożenił się w 1982 roku z Laurence Bourdil, która została matką Yanna-Baptiste Seweryna - drugiego dziecka aktora. Rozstali się w 1987 roku. 
Mireille Maalouf w okresie od 1988 do 2012 roku była czwartą żoną Andrzeja Seweryna. Para ma wspólnie syna Maximiliena.

Po raz piąty ożenił się w 2015 roku z dziewiętnaście lat młodszą producentką Katarzyną Kubacką. 

W 2023 roku do sieci trafiło wulgarne nagranie Andrzeja Seweryna, na którym wyraża on swoją opinię na temat rządzących polityków. Wideo podzieliło Polaków na takich, którzy uważają, iż Seweryn ma rację i na takich, którzy twierdzą, iż nie ma tam nic, poza ukazaniem chamskiego wcielenia gwiazdy.

Seweryn na swoich social mediach zamieścił oświadczenie - "W związku z pojawieniem się w przestrzeni internetowej prywatnego nagrania z moim udziałem oświadczam, że ani ja ani osoba, do której zostało ono wysłane, nie udostępniliśmy go mediom społecznościowym. Dostało się tam ono z woli tych, którzy mają dostęp do naszych prywatnych kont i którzy, jak sądzę już nieraz z tej możliwości korzystali".

Filmografia

Andrzej Seweryn w kinach

  • Lębork, Fregata: Czwartek, 9 stycznia g. 12:00 Sezony
Zobacz repertuar kin

Wiadomości

Zdjęcia