"Córka kapitana" to rosyjska epopeja romantyczno-przygodowa z Mateuszem Damięckim i Katarzyną Gruszką w rolach głównych.
Powstała w oparciu o dwa opowiadania Aleksandra Puszkina. Jej akcja rozgrywa się w 1773 roku, kiedy nad Uralem wybuchło bezlitosne i krwawe powstanie chłopskie, kierowane przez Kozaka dońskiego Jemieliana Pugaczowa. Powstańcy oblegli Orenburg, opanowali Powołże i zdobyli Kazań. Powstanie zostało stłumione, kiedy caryca Katarzyna II wysłała przeciwko powstańcom regularną armię.
Wydarzenia historyczne są tłem do pokazania prawdziwie wielkiej miłości pomiędzy dwojgiem bohaterów, niejako pretekstem do mówienia o honorze, odpowiedzialności, sile moralnej i odwadze.
"Myślę, że młody Griniow jest bohaterem na miarę naszych czasów, a mówiąc dokładnie - każdych mrocznych czasów. Podczas bratobójczych walk pozostaje wierny swojej miłości i postępuje zgodnie z tym, co dyktuje mu sumienie i honor. Dlatego zdołał wypełnić z honorem swoje obowiązki oficera i szlachcica, jak też ocalić dziewczynę, którą kochał" - mówi reżyser filmu, Aleksander Proszkin.
Zdjęcia do "Córki kapitana" kręcono przez prawie trzy lata, często w bardzo trudnych warunkach, przy kilkudziesięciostopniowych mrozach. Dla potrzeb filmu wykonano ponad 2000 kostiumów.
Scenografia i kostiumy z filmu stały się już obiektami muzealnymi. Forteca Bielogorskiego, zbudowana specjalnie do celów filmowych (autentyczne wymiary, z domami i kościołem w obrębie murów), została przekształcona w Muzeum Etnograficzne i Krajobrazowe Kazaków z Orenburga. Najciekawsze kostiumy zostały zaprezentowane na wystawie "Honorowy Obywatel Teatru", która miała miejsce w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina na jesieni 1999 roku.
Parę miesięcy przed tym, jak zbuntowany Kozak doński i przywódca wielotysięcznej chłopskiej armii zażądał od oficera Griniowa, by ten złożył mu przysięgę...
Zdjęcia do "Córki kapitana" kręcono od lutego do grudnia 1998 roku. Sceny zimowe powstawały na moskiewskim Kremlu (w tym kluczowa scena, gdy Pugaczow zostaje...
„Odwiedzałem miejsca, gdzie rozegrały się główne wydarzenia tamtych czasów. Nieme dokumenty uzupełniłem przy pomocy słów świadków, żywych, choć już w...
"Powiedźcie mi, jak to jest możliwe, że Pugaczow był świadkiem na waszym ślubie?" - zapytał D. Pianow. "Dla pana to jest Pugaczow - odpowiedział z gniewem...